Skocz do zawartości

[Korba] Wymiana zębatki w FC-T4010


akan

Rekomendowane odpowiedzi

Sam stałem przed podobnym problemem przez ostatni miesiąc i odpowiedzi się nie doczekałem... ale dzięki temu trochę się doedukowałem. Dlatego nie bierz wszystkiego za pewnik, bo mogę się w wielu miejscach mylić. Na swoje tarcze wciąż jeszcze czekam.

  1. To że potrzebujesz tarcz pod konkretną szerokość łańcucha i ilość przełożeń, w tym przypadku 3x9 to wiesz.
  2. To że potrzebujesz odpowiedniego rozstawu otworów PCD/BCD 104/64 też pewnie wiesz - inaczej nie zamontujesz na korbie.
  3. Warto jeszcze pamiętać o pojemności przerzutki na którą ostatnio jeden z forumowiczów mi zwrócił uwagę - to na wszelki wypadek jakbyś chciał zmienić ilości zębów.
  4. Pozostaje jeszcze typ tarczy.

Tutaj temat który bardzo mi pomógł: https://bicycles.stackexchange.com/questions/68411/is-there-a-difference-between-a-shimano-10-speed-mtb-small-chainring-between-dou

Generalnie Shimano stosuje przy swoich tarczach dodatkowy kod złożony z dwóch liter. Jest oznaczony albo w wyszukiwarce shimano przy nazwie tarczy lub ilości zębów, albo na rysunku złożeniowym korb jeśli są dostępne. Te literki są specyficzne dla konkretnej kombinacji przełożeń z przodu, ilości zębów. Chodzi o elementy tarczy wspomagające przenoszenie łańcucha między tarczami, te blaszki, rampy i co tam jest. Nie znam się na tym, piszę tylko o tym na co trzeba zwrócić uwagę. I teraz ważne jest aby sąsiednie tarcze miały to samo oznaczenie, aby zapewnić płynną zmianę przełożeń.

Ważna uwaga jest taka, że dla najmniejszej tarczy w zestawie nie musisz szukać odpowiedniego typu, bo jej elementy wspomagające nie biorą udziału w przerzucaniu łańcucha - niżej już niczego nie ma :) Więc możesz zastosować cokolwiek byle ilość zębów i mocowanie pasowało.

Nigdzie nie znalazłem niestety tabeli z tymi oznaczeniami.

Np. w moim przypadku miałem dwie korby:

FC-M523 40x30x22 96/64 BCD AN - dla konkretnie przełożeń 40x30x22 shimano wymyśliło sobie AN.

FC-M522 42x32x24 104/64 BCD AE - a dla 42x32x24 AE,

Według postów które znalazłem można znaleźć tarcze pasujące z innych korb, które akurat mają taką samą kombinację, albo taki sam kod znakowy. U mnie okazało się, że mimo że obie korby to było DEORE z 2014 roku to tarcze znalazłem w SLX, a małe w ogóle XT.

Jak ja szukałem:

  1. Znajdź kody katalogowe tarcz które masz oryginalnie. Chyba nie ma ich wybitych. Np. u mnie było Y1LV98080 dla 32T.
  2. Wbij w wyszukiwarkę shimano i zobacz jakie będzie oznaczenie.
  3. Ewentualnie zdejmij tarcze które masz i dokładnie wyczyść a to oznaczenie powinno się gdzieś objawić przy wybitych ilościach zębów.
  4. Szukaj drugiej tarczy o docelowej ilości zębów i sprawdź czy ma taki sam typ. Jeśli tak to ok. Często te same ilości zębów występują w różnych kombinacjach i mogą nie zatrybić.
  5. Ewentualnie szukaj innych korb o takich samych parametrach i takiej samej kombinacji ilości zębów na tarczach, bo podobno te oznaczenia się dublują tylko celowo są inne żeby kupować w obrębie jednej grupy.

Jeśli piszę głupoty to proszę o poprawienie lub usunięcie postu, wiedza dość świeża czeka na weryfikację w praktyce ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz.

Rozstawu otworów PCD/BCD sprawdziłem na początku. Kupiłem ostatecznie zębatkę do mechanizmu korbowego FC-M590. Przejechałem dziś ok 50km, wszystko działa Ok.

Obie zębatki wyglądają identycznie ale mają trochę inne oznaczenia.  Na zębatce z korby FC-T4010 jest nabite : SHIMANO SG-X M9 U36 NA1, a na FC-M590 jest nabite : SHIMANO SG-X M9 U36 TI.

Z informacji jakie znalazłem to zębatka 36t powinna być identyczna w mechanizmach korbowych: FC-M590, FC-M391, FC-M391-8, FC-M591, FC-M590, FC-M4060, FC-T4060, FC-T4010, FC-T3010. Może komuś się przyda ta informacja.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc :) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...