Skocz do zawartości

[renowacja] Giant Yukon 2009


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ze względu na nieciekawą sytuację na rynku zdecydowałem się, że będę utrzymywał przy życiu mój obecny rower, a wstrzymam się z kupnem nowego.

Pacjentem jest Giant Yukon 2009, jak np. http://www.bikekatalog.pl/2009/rowery/266/Giant.Yukon/ (nie Disc, czyli bez hamulców tarczowych).

Rowerem robię wypady w sumie składające się na ok. 1000 km - 3000 km na sezon, z rodziną: mniej więcej po równo szuter, las, asfalt i pola; bardzo często w górach.

Zależy mi głównie na bezawaryjności roweru oraz bezproblemowym korzystaniu (czyli dobrze działające przerzutki, hamulce) oraz obsłudze (czyli brak egzotycznych lub przestarzałych komponentów, gdzie trudno o serwis).

Do zrobienia:

  1. Na teraz: wymiana korby (ślizga się swieżo wymieniony razem z kasetą łańcuch) i wymiana przedniej przerzutki (jest ogólnie niskiej jakości, od nowości obsługa jest męką, regulacja działa połowicznie i starcza na krótko),
  2. Opcjonalnie, kiedyś: hamulce tarczowe (rama jest przystosowana, jedna obręcz do wymiany), przynajmniej z tyłu (obecnie z górki czasami strach przy rowerze załadowanym mną, fotelikiem z dzieckiem i mnóstwem picia),
  3. Opcjonalnie, kiedyś: cały napęd -- 3x8 działa mi na nerwy, z chęcią zamieniłbym go na coś z mniejszą ilością przerzutek z przodu i -- jeśli się da -- większą z tyłu. Uwaga: chciałbym zachować dotychczasowy zakres przełożeń, tzn. wykorzystuję zarówno 1-1 (pod solidną górkę) jak i 3-8 (przy zjazdach).

Czy mogę prosić o podpowiedź, jak podejść do 1, 2 i 3 wyżej? Pytam głównie o sugestie jakich komponentów użyć, ocenę sensowności pomysłów wyżej (to oczywiście kwestia osobistej oceny, ale może coś co piszę jest kompletnie bez sensu) i ew. uwagi jak zrobić teraz 1, żeby nie zamknąć sobie drogi do 2 i 3 kiedyś (a może właśnie trzeba zrobić 1 i 2 albo 1 i 2 i 3 od razu).

Co do poziomu komponentów, chciałbym użyć czegoś, co na pewno będzie działać -- czyli umowny poziom Deore (może być wyżej, nie może być niżej), jeśli Shimano.

Dziękuję!

Edytowane przez rtomanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/ANaj/

Pisz do niego, uczciwy i sprawdzony gość. Korba z suportem jest ( 44/32/22 truvativ  ) , kaseta i łancuch jest sram pg990 - najwyższa półka ( 3x9  ) klamkomanetki 3x9 deore lx są, potrzebujesz jeszcze przedniej przerzutki 34,9 mm ( tak sądzę po srednicy Twojej sztycy ) górny ciąg. ( niech poszuka ) i da dobrą cene na całość. Jak chcesz poprawić hamulce, niech poszuka jakichś szczęk deore lx/xt z równoległym przesuwem. ( typu br--m570  br-m750 itp ) On lipy nie sprzedaje.

Nie ma opcji porzucenia napędu 3x żeby zachować rozpiętość przełożeń. ( a jeśli jest to budżet duuży i nie ma sensu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...