Skocz do zawartości

[Shimano 105] Montaż tylnej przerzutki


Jot

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniałem ostatnio hak przerzutki w szosówce i przed odkręceniem przerzutki nie spojrzałem jak jest zamontowana. Przerzutka ma dwie wypustki, które pozwalają na montaż jej na haku przynajmniej w dwóch pozycjach. Na szczęście miałem jakieś zdjęcie mojego roweru więc zamontowałem na oko tak jak tam i wszystko działa dobrze (zdjęcie 1). Ale znalazłem też zdjęcie mojego modelu roweru w katalogu i tam przerzutka jest tak zamontowana, że jest dużo niżej (zdjęcie 2) - widać to po czerwonej linii na zdjęciach wyznaczonej pomiędzy dwoma nieruchomymi śrubami przerzutki. Na zdjęciach znalezionych w Google też jest raz tak, a raz tak.

I teraz pytanie - dlaczego jest różnie, od czego to zależy i jak jest dobrze. Domyślam się, że może chodzić o wielkość największej kasety zębatki albo długość łańcucha, ale nie znam się na tym, bo przerzutkę zmieniałem drugi raz w życiu, w tym pierwszy raz w szosówce. Rodzaju kasety nie zmieniałem, w opisie w katalogu największa zębatka w tym rowerze też ma 34 zęby. Tak jak pisałem, niby przerzutka działa dobrze, ale rower miał kilka wizyt w serwisach, gdzie zajmowali się nim dyletanci i nie wiem czy czegoś nie poprzestawiali w trakcie.

rower.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy zdjęciu zaznaczyłem wypustki blokujące 1 i 2. Obecnie przerzutka opiera się na haku wypustką nr 2. Widać to na drugim zdjęciu.

Zdjęcia w internecie sugerują, że da się ją zamontować tak, żeby opierała się o wypustkę nr 1. Nie próbowałem, skoro wszystko działa dobrze, ale jeśli może działać lepiej, to wolę się upewnić.

20201022_195054.jpg

20201022_194956.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jaką różnicę Ci chodzi.

Pisanie do producenta bo na zdjęciu inaczej jest ustawiona przerzutka, to jakis absurd, nie wyglupiaj sie. Jak kierownica bedzie ustawiona w pozycji ze bedzie Ci niewygodnie, to tez do nich napiszesz?

Zdjecia sa tylko pogladowe. Jak sobie przejrzysz, zwlaszcza nowosci na kolejny sezon, to znajdziesz sporo kwiatkow. Chyba w Krossie kiedys brakowalo czesci pancerzy czy korby, nie pamietam.

Od poprawnego montazu masz serwis, lub jezeli robisz sam, dokumentacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ich zdjęciach przerzutka jest niżej, bardziej na ukos, czyli się opiera na wypustce nr 1. Porównaj drugie i trzecie zdjęcie koła. Gdybym nie znalazł zdjęcia mojego roweru, to pewnie bym zamontował tak jak jest na ich zdjęciu i potem bym zachodził w głowę, że coś nie działa i nawet by mi nie przyszło do głowy szukać instrukcji.

Napiszę nie żeby mieć jakieś pretensje czy coś, tylko bardziej z ciekawości co odpiszą, bo nie lubię braku profesjonalizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie wiem o co chodzi. U nich lancuch jest na najmniejszej koronce, u Ciebie po srodku kasety. Przeciez to normalne ze ulozenie bedzie inne.

A jezeli bys zamontowal zle, opierajac sie na zdjeciu katalogowym roweru(!), to jest znak ze nie powinienes sie tego dotykac.

Meble tez bedziesz skladal patrzac na zdjecie ze strony, zamiast uzyc ogolnodostepnej instrukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...