Skocz do zawartości

[cały ostrzęt] Stary rower górski - dobór części


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów,

W połowie lat 90tych na fali mody na rowery górskie dostałem od babci rower  Velolux California made in Hungary. Jeździłem nim jak to dzieciak po osiedlu i tyle. W miarę dorastania w głowie miałem inne sprawy i rower kurzył się w piwnicy. Po kilku latach przypominałem sobie o nim i oddałem go do serwisu. Został wyczyszczony, nasmarowany oraz wymieniono łańcuch i wolnobieg. Znów trochę jeździłem wokół komina i znów nastąpił długi czas piwnicznego snu.
Ostatnio postanowiłem ponownie przywrócić rower do życia. Tym razem własnoręcznie. Rozłożyłem i rozkręciłem wszystko co było możliwe. Wyczyściłem i nasmarowałem każdą śrubkę, kulkę łożyska, trybik, sprężynkę. Po złożeniu efekt niestety był mizerny. Nie chodzi tu o brak umiejętności, ale raczej o wiek i zużycie części. Pomijam chrobotanie łożysk w kołach, bo widziałem, że kulki nadają się do wymiany, ale dałem sobie z tym spokój. Gorsza sprawa to regulacje linek. Hamulce udało mi się wyregulować po japońsku - jako tako. Przerzutki jednak, to całkowita porażka. W ogóle nie mogę ich wyregulować, aby pracowały prawidłowo. Z przednią jest dodatkowy problem. Wymieniłem korbę na (jak mówił sprzedawca) identyczną, ale okazało się, że jednak nie. Ilość tarcz i zębów się zgadza, ale inne parametry są rożne od oryginalnej i przerzutka w najbardziej zewnętrznym wychyleniu nie dosięga do największej tarczy.
Jeździć, jeżdżę, ale niedosyt, że rower nie jest w pełni sprawny pozostaje. Miało być tak pięknie.
Myślałem już nad kupnem nowego roweru, jednak do tego mam duży sentyment. Zatem podjąłem decyzję o wymienieniu całego osprzętu. Zostaje rama, stery, widelec, sztyca z siodłem. Reszta ma być nowa. Nie mówię tu o sprzęcie z górnej półki. Celuję raczej w podstawowe części Shimano, ale też nie żaden badziew. Ograniczeń budżetowych nie robię. Wolę czasem dopłacić do czegoś i być pewien, że sprzęt będzie dobry i bezawaryjny. Zaznaczam jednak, że rower będzie używany do jazdy rekreacyjnej, a w niedługim czasie będę montował na nim krzesełko dla potomka.
 
I tu proszę Was o poradę przy wyborze części. Wybór jest przeogromny! Ciężko się połapać jaki model będzie odpowiedni.

Suport - standard włoski - średnica gwintu 36mm, prawe gwinty, mufa 70mm -  obecnie klasyczny chciałbym wymienić na wkład zintegrowany (czy zamknięty - różnie się to nazywa). Znalazłem takie firmy NECO za 25zł i SHIMANO 45zł. Problem jest z doborem długości osi. Oferowanych jest kilka długości: 110, 118, 122, 122,5,  127, 133 mm. Jak dobrać odpowiednią długość osi? Z tym wiąże się sprawa korby, którą opisałem na początku (model korby: SHIMANO FC-TY301 48/38/28 kwadrat) i dobór przedniej przerzutki (średnica ramy 28,6mm, linka od dołu). Jest duży wybór przerzutek, a ceny zaczynają się już od kilku zł.   

Przerzutka tył - do wolnobiegu MF-T720 (6 biegów 14-18) - ceny zaczynają się od ok 30zł.

Manetki przerzutek - czy jest sens kupować nowocześniejsze? Klasyczne można kupić już za kilkanaście zł z linką.

Hamulce V-brake - znalazłem taki zestaw: https://allegro.pl/oferta/hamulce-promax-v-brake-klamki-szczeki-zestaw-czarn-7802070859 za 70zł. Będzie dobry?

Koła 26 cali - zależy mi na szybkozamykaczach, więc wybrałem takie: https://allegro.pl/oferta/kola-26-wzmacniane-na-wolnobieg-qr-cz-7189444721 za 120zł.

Linki i pancerze: linki na pewno do wymiany, zastanawiam się czy jest sens wymieniać pancerze? jakie grubości linek stosować do hamulców, a jakie do przerzutek?

Zamieszczam kilka zdjęć obecnego osprzętu.

Podsumowując - proszę o pomoc w wyborze:
- wkład suportu i przednia przerzutka, aby współgrały z korbą SHIMANO FC-TY301 48/38/28 kwadrat
- przerzutka tylna do wolnobiegu MF-T720 (6 biegów 14-18)
- manetki przerzutek
- hamulce V-brake + klamki
- koła 26 cali z szybkozamykaczem
- linki, pancerze

Pozdrawiam,
Dikoj

cc78d0282bea.jpg

c9a3306d6003.jpg

abc59f9395e5.jpg

38e0d0d48082.jpg

2c506adcecd4.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...