Skocz do zawartości

[Piasta] Przeciągnięcie koła


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jakieś 2 miesiące temu robiłem przekładkę kół z ramy Kross Vento 2.0 z piastą Sora FH-RS300 do nowej ramy Accent Apex. Niestety podczas montażu pojawił się problem. Rozstaw piasty wynosił 131 mm a widełek ramy praktycznie idealnie 130 mm. Efekt jak łatwo się domyślić był taki, że koło trzeba było "wbić" w ramę.

Nie wiem z czego wynika zaistniała sytuacja. Byłem w serwisie i inny komplet kół miał rozstaw 128,5 mm, więc ciężko stwierdzić dlaczego Shimano jest o tyle szersze.

Z racji że dla mnie takie rozwiązanie jest niedopuszczalne, podjąłem decyzję o podmianie podkładki dystansowej od strony nienapędowej z 6,5mm na 4,5mm. 2mm mniej załatwiły problem.

Tutaj natomiast pojawił się inny "kwiatek", czyli to że koło nie siedzi idealnie równo w ramie, tylko jest przesunięte o wspomniane 2mm ( tak wskazuje logika jak i pomiary suwmiarką). W związku z tym, mam kilka pytań.

1. Czy te 2mm będą odczuwalne podczas jazdy?

2. Jak rozwiązać problem przesunięcia? Czy przeciągnięcie koła o 2mm jest możliwe?

3. Może zamiast przeciągania, spróbować zmienić podkładkę 4,5 mm na 2,25 mm i takiej samej użyć od strony napędowej?

Opcja nr 3 jest trudno wykonalna, bo ciężko dobrać podkładki o takiej grubości. Shimano nie podaje grubości podkładek w zestawach z stożkami. Można użyć przemysłowych podkładek dystansowych, ale chciałbym uniknąć "druciarstwa" związanego z robieniem stosiku kilku podkładek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu nic bym nie robił, a koło wkładał pomagając sobie minimalnym rozgięciem widełek. To tylko 1 mm niczym to nie groziło. Teraz już po podmianie podkładki na  4,5 mm to wystarczy koło przecentrować na prawo - w stronę napędową. Kilka/kliknanaście max  minut roboty na centrownicy. Czyli opcja 2.  I lepiej to zrobic - równe odległości klocków od obręczy, łatwiejsza regulacja no i wszystko w 1 linii ( koła )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...