Skocz do zawartości

[Trike] mechanizm różnicowy, budowa trajki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Przymierzam się do budowy kolejnego niestandardowego roweru. W założeniu ma być to trajka na wzór gladiatora od atomic zombie. Koła prawdopodobnie dam węższe, ale to inna bajka.

Powodem założenia tematu jest jedynie mechanizm różnicowy. Nie mówie tu oczywiście o spawaniu dwóch wolnobiegów. Ma być to klasyczny dyferencjał, w tym przypadku na bazie 4 kółek zębatych. Myślę jakie zastosować, może wyjąć z samochodu, albo po prostu cały kosz, ale znowu waga. Gdzieś w internecie natknąłem się na dyfer (sam nie pamiętam do czego) zbudowany z dwóch kompletów trybów do szlifierki.

U mnie obudowa będzie zapewne z profilu 80x80x6. W tulejach wyprowadzających półośki osadziłbym jedno lub dwa łożyska na stronę. Byłyby raczej w celu utrzymania sztywności trybków niż zmniejszenie tarcia (bo jak wiadomo kręckć sie będzie tylko przy różnicy obrotu kół). Dostęp do tokarki mam więc problemu z tulejkami, rowkami na segery itp. nie będzie. Tryby raczej od szlifierki 230. Zębatka napędu przykręcona do korpusu. 

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem napędzania ośki. Może jakieś alternatywy (wykluczam kupno dyfra do roweru za 500zł).

Z góry dzięki za pomoc. 

 

Zdjęcie poprzedniego projektu oraz rysunek poglądowy rozwiązania mechanizmu różnicowego:

PicsArt_03-09-07.51.39.jpg

 

Screenshot_2019-03-09-20-22-41-993_com.miui.gallery.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że temat założyłem bez rozważenia wszystkich opcji. Jednak chyba najlepiej będzie poszukać całego kosza od jakiegoś autka, tam wszystko jest symetrycznie, kąty są, a przy domowej robocie nigdy nie wiadomo. Lekka krzywizna i mieli trybki. 

Orientuje się ktoś czy mógłbym na dyferencjał (widoczny na zdjęciu)  założyć tarczę hamulcową w miejsce trybu napędowego, czy lepiej dać dwie mniejsze przy kołach. Z jedną zawsze mniej problemów, ale nie wiem czy nie będzie miało to negatywnego wpływu na prosty tor poruszania się w przypadku ewentualnego odciążenia koła.  Przypominam że to ma być "rower" więc nie będzie specjalnie dużych sił. 

Screenshot_2019-03-11-13-18-05-202_com.android.chrome.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...