Skocz do zawartości

[renowacja] Unibike Evolution 2008


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Proszę o pomoc w renowacji mojego starego roweru Unibike model Evlution z 2008r. Miałem z rowerami bardzo długa przerwę, teraz wracam. Poniżej specyfikacja która udało mi się pozystać z otchłani internetów:

RAMA 26" ALU 6061 MĘSKA - 17"
AMORTYZATOR SR SUNTOUR XCM MLO/ BLOKADA/ SKOK 100MM
STERY FSA ZS-4 1-1/8" WEWNĘTRZNY
KORBA SHIMANO ALIVIO 
SUPORT TH 7420ST ŁOŻYSKA MASZYNOWE
PRZERZUTKA PRZÓD SHIMANO ALIVIO
PRZERZUTKA TYŁ SHIMANO DEORE
MANETKI SHIMANO ALIVIO
HAMULCE SHIMANO DEORE
KASETA SHIMANO ALIVIO
PIASTY SHIMANO RM60 ALU CZARNE 
OBRĘCZE RODI AIRILNE 1 CZARNE
SZPRYCHY SAPIM NIERDZEWNE CZARNE 
KIEROWNICA UNO RIZER ALU 
MOSTEK UNO - ALU
SZTYCA UNO - ALU
SIODŁO SELLE ROYAL VIPER

Rower jest wiekowy, jego przebieg określam na około 15/20k km. Jedyne części jakie były w nim wymienione to kaseta, łańcuch i największy blat z korby, reszta jest fabryczna. Kupiłem go głównie po to żeby dojeżdżać do pracy a po pracy tłuc się po polnych drogach. Później kupiłem auto a rower stał latami w piwnicy. Tak się stało, że auto w efektowny sposób skasowałem na dziku a pracę zmieniłem na taką, że mam 10 minut na nogach. Do roweru chciałbym jedna wrócić z uwagi na wielki brzuch piwny i ogólny brak kondycji. Ponadto w tym roku planuję jeszcze zmienić pracę z siedzenia przed komputerem na siedzenie w szoferce ciężarówki i jazdę po Europie zestawem 40t a rower chciałbym zabierać ze sobą co by w wolnym czasie pokręcić się po okolicach w których zatrzymam się na pauzę. I tutaj pytania do was, poniżej lista rzeczy które chciałbym zmienić:

1) Koła - wydaje mi sie, że te które mam pd nowości nie były jakieś szałowe, ale teraz po latach to już chyba trochę ciężko się kręcą. Chciałbym je wymienić. Mogą być gotowce lub składaki, mam serwis który zaplecie je dla mnie. Jeżeli koła miałyby być gotowe to muszą być przystosowane pod hamulce vbrake. Jeżeli będą to składaki to piasty powinny mieć mocowania na tarcze a obręcze muszą być przystosowane do tradycyjnych klocków. Teraz jeżdżę na oponach Kenda SBE 1,95 ale zamówiłem Kendy Kwest 1,5 ponieważ głównie będę się teraz poruszał po asfalcie i mocno ubitych drogach gruntowych. Budżet to myślę około 400zł na komplet. Kupi coś przyzwoitego z tej cenie? Jeżeli nie to zastanowię się na zwiększeniem kwoty na koła.  

2) Widelec - chciałbym wymienić pseudo amortyzator na widelec sztywny, z tego XCM'a to nie było pożytku nawet jak był nowy. Czy wymiana na sztywny widelec ma sens i jaki wpływ ma to na geometrię? Nie mam tutaj ustalonego budżetu, ale obowiązuje kryterium ceny - im taniej tym lepiej. Wystarczą mocowania po Vki, nie musi być mocowania pod hamulce tarczowe. Moglibyście coś doradzić?

3) Siodełko - To na którym teraz jeżdżę zawsze powodowało ból dupy, dzisiaj zrobiłem 75 km i już po pierwszych 25 czułem tyłek. Wiem, że siodełko to sprawa tak indywidualna jak nic innego, ale może jakieś podpowiedzi co do niego? Ewentualnie czy może kupić jakiś dobry pampers wcześniej albo zmienić sztycę? Ta która mam teraz jest odchylona do tyłu w miejscu mocowania siodła, zastanawiałem się ostatnio czy nie kupić całkiem prostej. Budżet na siodełko to też powiedzmy 400zł, w sumie to jest ono dla mnie ważniejsze niż widelec wyżej. Co myślicie o modelach takich jak Selle Italia Scientia albo WTB Speed Pro? 

Myślałem tez nad wymianą suportu, ale boję się, że nie uda mi się go wykręcić po tylu latach. macie z tym jakieś doświadczenia?     

Modernizację chciałbym rozłożyć w czasie na trzy najbliższe miesiące - jeden punkt co miesiąc w kolejności jak wypisałem. 

Będę wdzięczny za pomoc.  

 

Edytowane przez marcinprv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/mavic-retro-x517-217-nieuzywane-26-CID767-IDutE2t.html#4b5748bc3c

plus piasta przód:

http://allegro.pl/piasta-przod-shimano-stx-rc-i7164701055.html

piasta tył

http://allegro.pl/piasta-tylna-shimano-deore-xt-fh-m770-32-otw-srebr-i7250116788.html

+ szprychy z nyplami  36 + 32 sztuki  po 1 pln/szt = w 400 się zmieścisz i masz bardzo porządne koła pod V brejki. Nowe.

Używane stan bdb :

https://www.olx.pl/oferta/shimano-lx-mavic-138-kola-26-jak-nowe-CID767-IDtccR5.html#48b8afabe9

 

Co do suportu jeśli nie ma luzów, nie hałasuje i korba normalnie się kręci to zostaw. Z odkręceniem w razie czego nie będzie problemu większego. ( bez obaw )

Amortyzator/sztywny widelec.

Przy Twojej wadze ( nie dużej wcale ) i jeśli chcesz mieć amortyzator do którego nie musisz co chwilę zaglądać, smarować do tego pancerny, tani w obsłudze ( raz na 2-3 lata, częsci są i tanie) lekki ( coś koło 1600 gr ) to prosze: ( łyka wszystkie nowe widelce za 800 pln włącznie, pracą, wagą, serwisem, trwałością )

https://www.olx.pl/oferta/rock-shox-judy-race-amortyzator-26-CID767-IDtpegt.html#3e0845aa24

Jeśli chcesz coś tańszego lub sztywnego to też się znajdzie.

Siodło - to już temat rzeka i jak mówisz indywidualna sprawa, jednemu model x pasuje innemu nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...