Skocz do zawartości

[zmiana osprzętu] Unibike Crossfire Disc GTS 2014


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór!

Posiadam rower Unibike Crossfire DISC GTS 2014

Specyfikacja w skrócie

  • Manetki    SHIMANO ALTUS M310
  • Przerzutka przednia    SHIMANO ACERA M360
  • Przerzutka tylna    SHIMANO ALIVIO M430
  • Hamulce    SHIMANO ACERA M395 (HYDRAULICZNE)
  • Dźwignie hamulca    SHIMANO ACERA M395
  • Kaseta    SHIMANO ALTUS HG31-8 / 11-32T (8-biegów)
  • Mechanizm korbowy    SHIMANO ACERA M361 / 48X38X28T
  • Środek Suportu    TH / 7420ST-S / ŁOŻYSKA MASZYNOWE / PODWÓJNE USZCZELNIENIE
  • Widelec    SR SUNTOUR NVX / SKOK 75MM
  • Rama    700C / ALU 6061 / MĘSKA 17", 19", 21", 23"

Początek sezonu letniego przywitał mnie dogorywającym już suportem. Na forum sporo jest tematów odnośnie sugerowanych modeli oraz porównań technologii HT2 i Octalink. Starałem się sumiennie przez nie przebrnąć, ale im człowiek więcej czyta tym więcej ma wątpliwości. Postanowiłem więc napisać temat z prośbą o radę, patrząc również na możliwości roweru, który posiadam oraz sensu jego dalszej rozbudowy.

Rocznie przejeżdżam do 5000 km. 2-3 razy do roku, kilkudniowe wycieczki z sakwami po różnym terenie, a w "tygodniu" bez zbędnego balastu preferuję wycieczki do 100 km w proporcjach 70/30 (asfalt/szuter-piach). Jazda z sakwami jest trochę inna od tej na lekko i podczas takiej wyprawy "zajeździłem" obecny suport (dużo podjazdów z obciążeniem, stawanie na pedałach). 

Poza wymianą suportu (i korby) chciałbym wymienić również trochę osprzętu. Wiadomo, że wydatków zazwyczaj nam przybywa, a nie odwrotnie, więc chciałbym podzielić to na kilka etapów. Dlatego też nie myślę o sprzedaży roweru, bo fundusze się rozejdą na te "bardziej pilne sprawy", a ja zostanę bez dwóch kółek :) 

Pierwszą rzeczą jaką muszę wymienić jest owy suport (obecnie kwadrat) i korba. Nadal nie zdecydowałem się co powinienem wybrać.
Moje typy:

  • FC-M521 / BB-ES25 (octalink) 48-36-26
  • FC-M590 / SM-BB51 (HT2) 48-36-26

Osobiście bardziej skłaniam się ku FC-M590. Znam bolączki HT2 i sezonowa wymiana suportu mnie nie przeraża, natomiast bardziej nurtuje kwestia czy planowanie mufy jest konieczne.
Rozumiem, że przy samej wymianie korby wszystko będzie "banglać" do czasu kolejnych upgrade'ów osprzętu? Czy przy wymianie korby powinienem pomyśleć już o nowym łańcuchu, bo starego może już nie przyjąć (HG40)? Czy w takim wypadku łańcuch powinien być już 3x9 na poczet kolejnych modyfikacji? 

W następnej kolejności chciałbym wymienić:

  • Przerzutka tylna    Deore XT RD-M772
  • Przerzutka przednia   Deore FD-M591
  • Manetki    Deore XT SL-M770
  • Kaseta    Alivio CS-HG400 11-34T
  • Łańcuch    Campagnolo Record C9

Prosiłbym o opinię odnośnie moich typów oraz "ubranie" tego w jakieś sensowne etapy (co najpierw, co może poczekać, co da mi lepszy komfort), tak abym rower mógł ciągle użytkować w oczekiwaniu na dalszy przypływ gotówki i kolejne zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zanim dalej pójdziemy, od 2014 roku zrobiłeś 15-20 tys km ? Wiesz mniej więcej ile od nowości ? ( ustalam żywotność Twojego suportu fsa )

https://www.madbike.pl/pl/p/Suport-FSA-7420ST-S68X113mmstal/4293

oczywiście inna długośc u Ciebie - 122 mm, ale suport ten sam

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym, że bardziej 10-15k km. W jednym sezonie wykluczyłem się totalnie ze wszelkiej aktywności fizycznej. 

Zapomniałem zaznaczyć, że suport był już wymieniany. Na fabrycznym przejeździłem koło 8-9k km (z czego ostatnie 2k km w SPD, wówczas waga ~80kg), wymieniony na ten sam model. Zastanawiałem się też nad BB-UN55, ale chyba mam tendencję do ich "zajeżdżania", a wymiana kwadratu do najprzyjemniejszych nie należy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zmieniać korbę na inny system to tylko na zintegrowaną, tak jak napisałeś : FC-M590 / SM-BB51 (HT2) 48-36-26  co trochę po kieszeni uderzy, a suport na 5 tyś km raczej nie wierz w cuda, chyba, że będziesz rozbierał, czyścił często i miał szczęście. Ja należę  raczej do mniejszości, gdzie będąc na Twoim miejscu wymieniłbym na korbę deore fc-m510 48/38/28, kwadrat  ( była do niedawna, chyba tydzień temu  na allegro i olx nowa za 140-150 pln - niestety teraz nie widzę ) do tego suport dokładnie taki jaki miałeś w ilościach 2 sztuk za uwaga 10 pln/ szt ( ktoś ma jakąś wyprzedaż )

http://allegro.pl/suport-shimano-fsa-rpm-bb-7420-kwadrat-113mm-i7330382323.html

Czyli korba  przesyłką 160 pln max + 2 suporty 28,60 = 190 pln max. ( możesz ją myć myjką ciśnieniową i nawet serce nie zakłuje o  suport )

Fc-m590, 350 pln:

http://allegro.pl/korba-shimano-deore-fc-m590-48-36-26-175mm-super-i6707479990.html

To już cena z suportem który wytrzyma ( strzelam ) 1500 km, potem w kolejnych 10 tysiącach wydasz jeszcze trochę kasy ( znowu strzelam, minimum 150 pln ) i czasu  na suporty, ich czyszczenie i wymianę. Oczywiście zaraz ktoś powie, że kupisz np. suport accenta i tylko będziesz wymieniał łożyska za 20 pln, ale zdarzają się przypadki że i tak są jakieś luzy i koniec końców trzeba nowy cały suport.

Jeśli mufa ramy ( krawędzie ) jest ok, to planować nie musisz.

Pytanie czy warto dołożyć około/minimum  310 pln  ( w skali 2 lat razem z suportami ) do tego żeby mieć korbę trochę sztywniejszą i o 250 gramów lżejszą.

Odnośnie reszty osprzętu, odpuść sobie przerzutki tylne w wersji shadow, ( bardziej upierdliwe w regulacji, wrażliwe na czystość pancerzy, a nawet ich długość itp itd ) weź bez shadow takie cudo :

https://www.olx.pl/oferta/przerzutka-tyl-shimano-deore-xt-m750-nowa-CID767-IDsJAGp.html#fdd3939b5f

Będziesz miał świety spokój.

Manetki ok, kaseta też, łańcuch jak najbardziej ( tylko trochę drogi i nie ma spinki ) w jego cenie możesz rozważyć 2 szt kmc x9.93 ( mają spinki )   lub  2 x hg93 ( nie mają spinek - trzeba dokupić, max 10 pln szt )

Przerzutka przednia, lepsza taka :  ( o ile masz 31,8 srednice ramy- bo górny ciąg masz )

http://allegro.pl/przerzutka-shimano-deore-xt-fd-m751-31-8mm-a01-i7307892117.html

To jest baardzo dobra przerzutka ( typu down swing )  w świetnej cenie. Lepsza od top swinga ( top swing - mocowanie przerzutki poniżej wózka ) gdyż nie łapie luzów i ma większy zakres regulacji ( np. bliżej ramy może przyjść wózek ) i mocniejszą sprężynę. Jedyna jej wada - to jeśli masz koszyk bidonu na rurze pionowej to trzeba sprawdzić czy obejma tej przerzutki nie przyjdzie pomiędzy otworami na koszyk.

Etapy:

Jeśli korba to i łańcuch nowy. ( nie ma sensu żeby stary łańcuch orał tarcze nowej korby ) Jeśli nie przyjmie kaseta nowego łańcucha to neistety kaseta też do wymiany. Reszta to już obojętnie kiedy. ( manetki, przerzutki )

 

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka, skoro napęd 8 rzęd, to łańcuch kmc x8.99 x 2  szt. ( mogą być również kmc x9.93 i inne na 9 b. w  niczym to nie przeszkadza )

https://www.olx.pl/oferta/nowa-korba-do-roweru-shimano-CID767-IDrX2vz.html#3a68d2f4c1

trzeba zadzwonić i zapytać o serię i nr

/edit

 

To będzie fc-m440 ( deore ) suport 117.5  ale 116 też będzie ok ( sprzedający  tamte suporty fsa za 10 pln ma też o długości 116 mm )

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0ahUKEwjWkfGCq_HaAhWH3KQKHaEjCaoQFghJMAQ&url=http%3A%2F%2Fproductinfo.shimano.com%2Fdownload%2F%3Fpath%3Dpdfs%2Farchive%2F2005_Compatibility_en.pdf&usg=AOvVaw3M7KC4diCprbSoettlB-bX

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie się tematem i obszerną ilość informacji.

Nie mam nic przeciwko suportowi na kwadrat i gdyby nie to, że chciałbym wymienić kilka rzeczy, pewnie bym przy nim pozostał. Twój post potwierdza moje przekonanie, że to dobra aczkolwiek "wiekowa" konstrukcja.

M.in. dlatego nie chciałbym wydawać podobnych pieniędzy na system, który już mam i wiem z czym to się je. Ponad to patrząc przyszłościowo w dobie, gdzie standardem staje się 3x10, ciężko będzie o sensowny osprzęt z napędem 3x8 w dobrym/nowym stanie, choć niedługo spotka to także 3x9.

Prawdopodobnie zdecyduję się na FC-M590, a jak się nie polubimy wrócę do poczciwego kwadratu.

Po wymianie suportu i korby do kompletu będę potrzebował łańcucha. I tu mam dylemat. Napęd będzie 3x8 ze starą kasetą (docelowo 3x9 - kaseta CS-HG400). Czy dobrym rozwiązaniem będzie kupić budżetowy łańcuch 3x8, a po wymianie kasety już docelowy 3x9? Gdybym jednak nabył łańcuch 3x9 nie będzie problemu z aktualną kasetą?

Rozumiem że jeśli wymienię kasetę pociągnie to za sobą już resztę osprzętu (manetki 3x8/przerzutki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch 9 sp będzie dobrze pracował na kasecie 8 sp. Kup od razu nowy. Po zmianie kasety na 9 będzisz również potrzebował manetki 9 b ( minimum samej prawej ) Co do korb to racja, przy 10 sp mozemy zapomnieć o dedykowanej korbie na kwadrat, aczkolwiek korby 9 rz radzą sobie z łańcuchem 10 sp. Przerzutki Twoje mogą zistac do 9 sp włącznie. Tylko prawa manetka do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...