Skocz do zawartości

[Pierwszy przełaj] Pomoc przy zakupie roweru


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zrobiło się ciepło, a ja wciąż nie mam roweru. Postanowiłem sobie w najbliższym czasie takowy sprawić.

Typ roweru

Póki co wydaje mi się, że najlepszym wyborem typu roweru będzie dla mnie rower przełajowy o klasycznym wyglądzie (ramy o przekroju koła). Powody:

  • Klasyczne rowery szosowe bardzo podobają mi się wizualnie.
  • Chciałbym mieć jeden rower, który da radę zarówno na dobrym jak i dziurawym asfalcie jak i drodze gruntowej lub w terenie niskiej trudności.

Moje potrzeby

A to na czym przede wszystkim zależy mi w rowerze:

  • Ma podobać mi się wizualnie. Mój poprzedni rower kupiłem, nie zwracając uwagi na wygląd, zakładając że wygląd nie jeździ. Po 2 latach miałem tak dość patrzenia na swój rower (uważam go za paskudny), że nie miałem na niego ochoty więecj wsiąść i od 2-3 lat stoi nieużywany. Drugi raz nie popełnię tego błędu. Do tego lubię ładne rzeczy. A to jakie mam gusta co do wyglądu rowerów, postaram się zaprezentować poniżej.
  • Chciałbym, żeby zarówno rama jak i komponenty były wytrzymałe i długożywotne części/komponenty. Rower chcę kupić przynajmniej na najbliższe 5-10 lat. Nie należę do delikatnych ludzi i jeśli coś można popsuć, to często to robię. Do tego lubię solidne rzeczy na lata i wolę zapłacić 2 razy więcej, jeśli coś ma mi posłużyć 2 razy dłużej.
  • Ma być uniwersalny. Chcę mieć jeden rower. Będę go używał codziennie do dojazdów do pracy, do znajomych, na zakupy, do parku. Będę na nim przede wszystkim jeździł po mieście, ale jeśli będę miał ochotę w weekend skoczyć poza miasto albo w wakacje na kilkudniową wyprawę, użyję tego samego roweru.

I trochę mniej istotne aspekty:

  • Chciałbym móć bez strachu pozostawić rower przed sklepem czy pracą, przypięty U-lockiem.
  • Prawdopodobnie będę chciał na nim zamocować sakwy (jedną lub dwie). Nigdy nie używalem sakw, ale wydaje mi się, że to będzie dobre rozwiązanie dla wożenia moich rzeczy, które na co dzień noszę w plecaku (i czasami zakupy w torbach na zakupy). Z tego co słyszałem, sakwy są dużo wygodniejsze od plecaka na rowerze

Budżet

Mam do wydania 4000zł (z małą górką). Fajnie by było, gdybym wydał poniżej 3000zł, niemniej jednak w razie potrzeby mogę wydać całą kwotę.

Moje gusta wizualne

Lubię klasyczne rowery (cienka rama o przekroju koła), dosyć minimalistyczne wizualnie, bez zbędnych ozdobników. Lubię kolory i na pewno chciałbym mieć kolorową ramę; może być jednokolorowa lub wielo. Przy kolorowej ramie, pewnie będę chciał bardziej neutralne barwy opon (czarne lub "gumowe"). Wolę matowe kolory, nie przepadam za błyszczącymi. Dodatkowo czym mniej napisów na całym rowerze, tym lepiej; idealnie zero :).

Jeden rower, który znam, i który bardzo podoba mi się wizualnie w fabrycznej wersji to Surly Straggler. Załączam jego 2 zdjęcia.

Dla porównania załączam też 2 zdjęcia 2 pierwszych lepszych (z wyszukiwarki) rowerów crossowych, które mi się totalnie nie podobają: jakiś Giant i Trek.

Pozostałe

Rower może być używany, może być nowy. Mogę go złożyć sam lub z pomocą (odpłatnie), mogę kupić gotowca. Nie mam żadnego zdania na temat typu opon, kompletnie nie znam się na osprzęcie.

Podsumowanie

Wszystko co wiem na temat mojego najbliższego zakupu napisałem w poście. Dalej będę potrzebował pomocy. Nie za bardzo ufam sprzedawcom w pierwszym lepszym sklepie, dlatego też przybyłem tutaj. Będę wdzięczny za każdą pomoc. Chętnie też wysłucham krytyki swoich założeń.

 

 

surly-straggler-2.jpg

surly-straggler-1.jpg

giant.jpg

trek.jpg

Edytowane przez zerokantow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mocno rozwineła się Antymateria w Warszawie, mają ciekawa stronę a na niej spory wybór od składania roweru po przeróbki i kupienie 'gotowego' egzemplarza

np https://antymateria.com/produkt/rower-przelajowy-piaskowy-535/ aha i preferują stal i styl vintage więc kto wie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takimi wymaganiami zobacz sobie holdsworth stelvio. Stalowa rama, fajne opinie, możliwość założenia gumy 38, błotnikow, sakw itd. Teraz na planetx jest wersja na tiagrze za 600 funtów na pełnej Tiagrze, za co inni producenci wołają ponad 1000 więcej. 

https://www.planetx.co.uk/i/q/CBHOLSTELTIAG/holdsworth-stelvio-shimano-tiagra-4700-touring-adventure-bike

Jeśli nie odpowiada konfiguracja to szybko licząc za około 4200 można złożyć na tej ramie fajny rower na 105 5800 i kołach od Daveo. 

Edytowane przez maciek190
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maciek190 napisał:

Z takimi wymaganiami zobacz sobie holdsworth stelvio. Stalowa rama, fajne opinie, możliwość założenia gumy 38, błotnikow, sakw itd. Teraz na planetx jest wersja na tiagrze za 600 funtów na pełnej Tiagrze, za co inni producenci wołają ponad 1000 więcej. 

https://www.planetx.co.uk/i/q/CBHOLSTELTIAG/holdsworth-stelvio-shimano-tiagra-4700-touring-adventure-bike

Jeśli nie odpowiada konfiguracja to szybko licząc za około 4200 można złożyć na tej ramie fajny rower na 105 5800 i kołach od Daveo. 

Ten Holdsworth niestety nie podoba mi się wizualnie.

 

20 godzin temu, remover napisał:

Fuji Touring. Zielony. Jest piękny. :) Ale ma barendy i v-brake. Marin four corners, brzydszy od authora i fuji, ale jasnoszary niczego sobie.

Ten ciemnozielony? Też niestety nie jest w moim typiie.

 

20 godzin temu, rambolbambol napisał:

http://pl.author.eu/adventure/gravel/author-ronin-2018-ua42901301-1154

Jak się dobrze zakręcisz, to wyrwiesz go sporo poniżej 4000zł.

ua42901301_ronin_f.jpg

Za to ten Author mi się bardzo podoba :O. Gdzie można go upolować poniżej 4000zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersję rudą (zdjęcie poniżej) można było upolować nawet za 3000zł na jesieni 2017.

Szukaj w Google, jak znajdziesz sklep co go sprzedaje, to zapytaj otwarcie czy za 4000zł ci sprzedadzą. Kumpel z pracy taki kupił miesiąc temu i bardzo sobie chwali.

Tu masz za 3959zł jeszcze przez 10h:  https://biketopia.pl/produkt/author-ronin/

Tu masz za 3999zł: https://www.goride.pl/przelajowe/author-ronin-2017?from=listing&campaign-id=15

author-ronin-678643-1600x985.jpg

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...