Skocz do zawartości

[Pierwsza szosa] Merckx Blockhaus 67 105 ?


m4tti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Rozważam zakup szosy jak w temacie . Obecnie w sensownej (chyba!?) promocji na merlinie:

https://www.merlincycles.com/eddy-merckx-blockhaus-67-105-road-bike-2016-101779.html

Jako że do tej pory nie miałem żadnego kontaktu z rowerem szosowym ( długie lata tylko MTB) liczę na za i przeciw doświadczonych kolegów  .

Rower ma być w rozmiarze XL  - mam 190cm i przekrok 93cm. Czy to w ogóle dla mnie rozmiar!? - nie potrafię tego odnieść do obecnego roweru MTB na którym czuję się bardzo dobrze

( Kellys Gate 50 2015 - Rozmiar L - geo jak w załączonej grafice).

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór rozmiaru szosy wymaga więcej staranności niż MTB, na szosie nasze ciało pracuje w jednej pozycji, inaczej niż w MTB gdzie często zmieniamy pozycję, na podjeździe, na zjazdach, na trzepiących brukach. Dlatego na szosie przy ruchach powtarzanych tysiące razy w tej samej pozycji łatwiej o kontuzje zmęczeniowe. Skoro nie masz żadnego doświadczenia na szosie, to nie polegaj na krótkich przymiarkach w sklepie, to co może wydać się początkowo niewygodne, ostatecznie może być idealną geometrią dla Ciebie. Dobry byłby bikefitting, ale to kosztowna sprawa i z doświadczenia wiem, że korzystają z niego kolarze którzy już trochę pojeździli i są świadomi swoich niedociągnięć. Dlatego, na początek proponuję skorzystać z dobrego kalkulatora, ja polecam ten:

https://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#type

Najlepiej pomierz się z pomocą drugiej osoby 3-4 razy i uśrednij wyniki. Na dole strony masz pliki pdf z terminologią i filmik instruktażowy. Wyniki competitive fit są dla pozycji bardzo wyścigowej, a z drugiej strony zrelaksowane french fit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś wyścigową pozycję, OK. Ja w rozmiarach rowerów dla Twojego wzrostu nie czuję się pewnie  bo jestem 17cm niższy. Ale, na szosie nie za wiele skompensujesz pozycją siodła, bo offsetem sztycy i przesunięciem siodła ustalamy właściwą pozycję bioder względem osi suportu. W skrócie, siadamy na rowerze w wygodnej pozycji opierając się ramieniem o ścianę, korby ustawiamy w poziomie, ktoś życzliwy opuszcza pion od rzepki naszego kolana wysuniętego do przodu, pion powinien przechodzić przez oś pedału. Jeżeli tak nie jest to kombinujemy przesunięciem siodła, a jeżeli to nie wystarcza to także zmieniamy sztycę o innym offsecie żeby dojść do ideału (w MTB też powinno się tak robić). Dopiero wtedy możemy się zająć długością mostka, pamiętając że zbyt długi zamuli nam sterowność roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...