Skocz do zawartości

[Renowacja] Gary Fisher Wahoo 2002 - porady


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nadeszła wiosna i decyzja na - chyba - modernizację mojego roweru. Jest to Gary Fisher Wahoo - z tego co pamietam kupiony w 2001 lub 2002 roku.

W zasadzie ma caly czas oryginalny osprzęt, nie kojarzę, żebym coś zmieniał.

Ponieważ jestem do niego przyzwyczajony i dość z nim zwiazany to raczej nie biorę pod uwagę kupna nowego.

Rower użytkuję dość rekreacyjnie, czyli nie szaleję po górkach i lasach, nie skacze itp.  Z tego powodu zakładam, że rama nie jest zmęczona :)

 

Decyzja o modernizacji zapadła dzisiaj, jak strzeliła mi regulacja od amortyzatora - rock judy tt.

Zaczyna mi przeszkadzać dość wysoka masa roweru.

Rama, z tego co widzę jest CRO, wiec pewnie z tego powodu swoje waży.

Pytanie czy lekkim osprzętem w zauważalny sposób można zejść z masy i żeby nie zbankrutować :)?

 

Zakładam, że sporo będzie trzeba wymienić. Obecnie na pewno amor i hamulec przód.

 

Foty sprzętu:

 

foto_1.jpg

foto_3.jpgfoto_4.jpgfoto_5.jpgfoto_6.jpg

foto_7.jpgfoto_8.jpgfoto_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda obecny spec mojego roweru:

 

Year 2002

Brand Gary Fisher

Model Wahoo

Type Mountain

MSRP $370

Sizes large, medium, small, xlarge, xsmall, xxlarge

Colors black/silver, silver/green Frame

Construction TIG-welded

Frame Material Chromoly, butted

Fork Model Rock Shox Judy TT, 3.15" travel - $100

Fork Material Aluminum, single triple-clamp crown

Front Shock 1

Components Mountain Mix

Brakeset Aluminum linear-pull brakes, Shimano EF-29 levers

Shift Levers Shimano EF-29

Front Derailleur Shimano C050

Rear Derailleur Shimano Acera

Crankset Sunrace FC-M55, 24/34/42 teeth - $60

Pedals Nylon platform

Bottom Bracket Cartridge - $30

Rear Cogs 8-speed, 11 - 32 teeth Chain KMC Z-72, 1/2 x 3/32"

Seatpost Aluminum micro-adjust

Handlebar Aluminum, 1.5" rise

Handlebar Stem Bontrager Sport

Headset 1 1/8" threadless steel w/water seal

Hubs Front: aluminum, Q/R, Rear: Shimano RM-40

Rims Matrix 550, 36-hole

Tires 26 x 1.95" IRC Mythos XC

Spokes Stainless steel, 14ga. (2.0mm) straight gauge

 

 

Odnośnie amortyzatora - jednak chyba poszedłbym w klasyczny sprężynowy. Żadnego manitou chyba nie założę, bo mam zwykła główkę ramy, a widze, ze manitou maja tapered?

Hamulec SXT m675, z tarczą 180mm - to tylko kwestia adaptera?

Piasta przód - musze zmienic, bo mam zwykła. To od razu pytanie czy wejdzie koło 29?

Edytowane przez yatta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie czy lekkim osprzętem w zauważalny sposób można zejść z masy i żeby nie zbankrutować :)?

można(według mnie po używkach + zależy co to znaczy "tanio")

 

 

Hamulec SXT m675, z tarczą 180mm - to tylko kwestia adaptera?

Gdzie ten hamulec, do nowego amortyzatora?

 

 

Piasta przód - musze zmienic, bo mam zwykła. To od razu pytanie czy wejdzie koło 29?

Znowu - gdzie wejdzie?

 

 

a widze, ze manitou maja tapered?

Tzn. widzisz i pytasz, bo nie jesteś pewien czy dobrze widzisz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulec do nowego amora.

Pogadałem z userem Activia i jednak mnie chyba namówi na powietrzny, poniewaz swoje ważę - 95kg.

Hamulec wstepnie wybrałem XT BR-M785

Do tego musze zmienić manetkę bo obecnie mam klamkomanetki - XT SL-M780 - taką wybrałem wstępnie.

 

Koło zostawie albo 26 albo 27.5 wezmę - i tak muszę zmienić kompletne, bo piastę mam zwykła, nie pod tarczę.

 

Odnośnie amorka - chodziło mi o to , że każdy manitou, ktory znalazlem był tapered :)

 

Amorek najpewniej wezmę Epixon XC RL-R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien że zmieścisz koła 27,5 z oponami terenowymi do ramy i widelca?

Żeby uczynić ten rower lepszym i lżejszym musiałbyś wymienić wszystko. To wydatek na grubo a rama nadal pozostanie "miejskim mtb", waży pewnie tak jak mój Trek 4500, ponad dwa kilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz zamiaru robić nic do czego służy z założenia rower MTB, to jaki sens mają te wszystkie modyfikacje?

Rozumiem odnowić staruszka z sentymentu, ale reszta to fantazje mogące co najwyżej polepszyć samopoczucie, o ile w ogóle da się to złożyć do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mamy chyba różne definicje przeznaczenia roweru MTB.

Napisałem, że nie szaleję po górkach i lasach. Co nie oznacza, że tam nie jeżdze :) Oczywiście używam roweru terenowo, ale nie  w sposób nazwijmy go sportowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając widelec pod koło 27,5 o skoku 100 mm zmienisz pozycje na rowerze co można zniwelować ale wpłyniesz też znacząco a geometrie roweru - w jaki sposób to zależy od preferencji. Większy skok, większe koło, wyższy widelec. Jednym to przeszkadza innym nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie poczytałem trochę o tym i w zasadzie jestem w kropce jezeli idzie o wybor 26 czy 27.5 - traktuje to bardziej przyszlosciowo. Ale 26 raczej nie wyginie :)


Ok, lecimy dalej.

 

Czy te stery są dobre?

http://allegro.pl/cane-creek-ten-ec-34-stery-klasyczne-1-1-8-zewnetr-i5848765543.html

Z tego co widzę, powinny pasować do mojego roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stery wartości połowy tego roweru... Ile masz zamiar wydać na te modyfikacje? Naprawdę, przelicz sobie to wszystko na spokojnie i albo rzeczywiście zrób renowację, czyli wymień to co nie działa, wyczysć, wyreguluj, albo sentyment na bok i kup nowy rower. I niekoniecznie MTB czy pseudo-mtb, ale np. crossa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widze sensu kupowania nowego roweru z kiepskim osprzetem, a rownoczesnie nie wyloze naraz 5-6k na dobry rower.

Nie pytam o aspekt ekonomiczny, obywaj wiemy, ze nie odzyskamy kasy wlozonej w rower.

Zostaje przy mojej ramie, alu nie jest duzo lzejsza niz moja. Pomijam aspekty techniczne typu geometria. Na mojej mi sie dobrze jezdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...