Skocz do zawartości

[ Łańcuch] Jaka długość do 1x8?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jaka powinna być długość łańcucha do napędu 1x8? Zastosowałem metodę największy blat korby ( czyli jeden jedyny) + największa koronka +1.

 

Próbowałem także do takiej konfiguracji dołożyć 3 ogniwa.

 

Wniosek jest taki:

- na dłuższym łańcuchu łańcuch nie jest mocno napięty przez co czasami spada z korby.

- na łańcuchu z wyliczeń przerzutka na największej koronce jest napięta na tyle mocno że dość mocno wygina się w stronę suportu.

 

I teraz pytanie, jak będzie lepiej? Lada chwila będę wsadzał nową przerzutkę Deore i troche się boje żeby jej nie urwać gdy będzie tak napięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta 8 największy zakres (jaki widziałem) to chyba 11-34, czyli 23. Nadaje się tu krótki wózek - nie ma sensu kupować długiego.

Na pewno nie tak długi łańcuch jak piszesz.

Sprawdź, jak przerzutka zachowuje się na ostatnim, ósmym biegu.

Powinno to wyglądać +/- tak http://blogrowerowy.pl/wp-content/uploads/2010/01/IMG_3968.JPG

Na 1 zębatce z przodu ważna jest długość osi suportu - aby koronka u ciebie była dokładnie na środku kasety (pomiędzy 4 a 5 biegiem).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony piszesz że łańcuch za długi a z drugiej pokazujesz fotę gdzie łańcuch ewidentnie jest dość długi bo przerzutka sobie leży.

Niestety w budżecie który posiadałem były tylko długie wózki, dlatego wybrałem Deore RD-M592 SGS.

 

U mnie wygląda to tak:

 

Najmniejsza koronka:

 

WP_20150531_15_26_00_Pro.jpg

 

Największa:

 

WP_20150531_15_28_37_Pro.jpg

 

Troszke się boję że przerzutka strzeli ale przynajmniej łańcuch nie spada. Z drugiej strony widać nie jestem sam jeżeli chodzi o takie ustawienie:

 

tube-guide.jpg

 

9azkg8.jpg

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na mój stary rower. Miał 1x8 (44zx11-34z).Długość łańcucha to było tyle, żeby owinąć zębatkę z przodu i największą z tyłu plus dwa ogniwa. Do tego dwa rock ringi i nic nie miało prawa spaść. Na zdjęciach widać jeszcze napęd 1x7. Prawidłowo dobrany łańcuch powinien dać efekt kąta prostego przy najbardziej napiętym łańcuchu. U ciebie widzę napinacz powodujący efekt uboczne - zamień go na rockring i psi ząb i nie ma prawa nic spaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka spokojnie wytrzyma takie coś :) Na wyścigu musiałem skrócić łańcuch o 4 ogniwa (zerwał się), i oczywiście o tym zapomniałem i dałem na 44-34, patrzę na tył i wyglądało to tak, jakby wózek był gdzie indziej :D

 

Jak patrzę na te zdjęcia z acerą to żeby było idealnie mógłbyś jeszcze skrócić o 2 ogniwa, ale tak też jest dobrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...