Skocz do zawartości

[opony] 2.4 przod i 2.2 tyl ? 29''


lukas1

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde czytam ten wątek i jestem przerażony wcześniejszymi radami :( Opory toczenia opory powietrza i rozmiary opon kurde ludzie potrafią całkowicie zamulić "półwiedzą".

Może postaram się trochę usystematyzować:

1. opory toczenia zależą głownie od kształtu opony, rodzaju bieznika (sposobu ustawienia klocków) i ciśnienia na jakim jeździsz. Zaproponowanie Mountain Kinga do jeżdżenie na asfalcie i ścieżkach leśnych to jakaś pomyłka.

Mountain King w tym samym rozmiarze co Race King będzie miał o niebo większe opory toczenia z uwagi na rozmiar i odległości klocków w bieżniku. Im drobniejsze klocki i bliżej ustawione w środkowej części opony tym mniejsze opory toczenia ale gorsze zachowanie w błocie(trakcja) i gorsze czyszczenie się opon z błota. Przykład opon o małych oporach na asfalt i ubite ścieżki Race King czy Racing Ralph ze Schawalbe

2. Opory powietrza z uwagi na szerokość - kurde opona szersza o 0,5 cm  przy całości kolarza stanowi bardzo znikomy procent(oporów powietrza). Więc dlaczego stosuje się węższe opony? Z 2 powodów:

 - Bo przy małych ciśnieniach więcej klocków ma styk z nawierzchnią i generują przez to mniejsze opory toczenia.

 - bo węższe opony to mniejsza waga (rotacyjna) co zmniejsza bezwładność koła i powoduje lepsze przyspieszanie.

3. kwestia ciśnienia:

- im większe tym mniejsze opory toczenia - tak ale na asfalcie ubitych twardych ścieżkach bez wybojów. (gdzieś nawet była jakaś "oficjalna" informacja na ten temat na forum).

- twarde opony w terenie powodują "odbijanie" się od przeszkód i zwiększają w ten sposób opory (hmm nie wiem czy można je nazywać oporami toczenia) dlatego czołówka MTB jeździ na ciśnieniach w okolicy 2 atm a nie jak szosowcy 8

 

A teraz moje podpowiedzi  co do opon. Jeżeli jeździsz po asfaltach i ścieżkach (i raczej w suchych warunkach) to:

- Szukaj opon o drobnym blisko ułożonym bieżniku typu Race King czy Racing Ralph

- nie zmniejszaj na siłę szerokości opony - Raciking 2.0 i 2.2 ma niezauważalne różnice w oporach toczenia

- Wspomniane Race Kingi faktycznie są słabej  jakości w moim przypadku 3 na 3 sztuki zaczynały bić (i nie szło ich ułożyć dobrze na obręczy) przy małym przebiegu (wszystkie w wersji RaceSport). do tego jeśli używasz mleczka to wysycha ono dużo szybciej niż w RacinRalphach z uwagi na cienkie ścianki boczne. Natomiast bieżnik jest bardzo trwały i ściera się dużo wolniej niż w Racign Ralphach.

- ludzie chwalą też Saugoro jako mocno uniwersalną oponę ale jej nie znam i nie używałem

- w chwili obecnej używam Racing Ralphy i jestem zadowolony. Małe opory toczenia, wystarczająco dobre trzymanie w terenie, w miarę trwała(przejechałem na niej w tym sezonie 1.5 kkm i nie wiać większych problemów). Dodam że startowałem w zawodach w górach, błocie i innych ciężkich warunkach.

 

A decyzja należy do ciebie. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz może uda się coś wyjaśnić...

 

Uffff sorki za przydługawy post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...