Skocz do zawartości

[Avid elixir 1]Problem z zaciśniętymi klockami


Barins

Rekomendowane odpowiedzi

Problem jest taki w niskiej temperaturze gdy rozpędzę  koło jest w stanie zrobić  kilka obrotów i klocki trą o tarcze . Gdy podgrzeje obudowę tłoczka słońce lub podgrzeje ją suszarką  (wyższa temperatura) klocki zacieśniają  się i koło nie jest w stanie zrobić pełnego obrotu. Wygląda na to że pod wpływem temperatury płyn lub powietrze które mogło się tam dostać się rozpręża.

W czym może tkwić problem i czy układ mógł się zapowietrzyć?

Niedługo i tak mnie czeka serwis bo rower przejechał już swoje pierwsze 200 km. Poczekać aż oni mi to zrobią czy działać coś sam? 

I jeszcze jedno pytanie dotyczące klamki( Avid elixir 1)  gdy jest w normalnej pozycji da się ją odchylić od siebie wtedy ona przeskakuje, czy to do czegoś służy ?

 

 

 

Pozdrawiam Barins

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem u siebie takiego zjawiska. Jeśli to przegląd gwarancyjny za darmo to powiedz w serwisie, żeby coś z tym zrobili, może hamulec jest zapowietrzony.

Co do drugiego pytania: jest to blokada klamki, pozycja serwisowa (osobiście jej nie używam przy odpowietrzaniu). Nie baw się tym, bo się co nieco powyciera i samo zacznie przeskakiwać do tej pozycji podczas jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce mogą mieć źle ustawiony zacisk względem tarczy lub też być zapowietrzone. Jak sprawa wygląda "na oko"?. Szczelina pomiędzy klockami a tarczą jest porównywalna, czy jeden klocek przylega do tarczy? Problem dotyczy 1 czy 2 kół?

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawdopodobnie wina źle ustawionego zacisku. Możesz sam spróbować wyregulować poprzez poluzowanie śrub zacisku (tak aby zacisk złapał lekki luz), następnie wciskasz klamkę hamulca i cały czas trzymając dokręcasz śruby (każdą ze śrub po trochu aż do całkowitego dokręcenia). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być to wina płynu hamulcowego - DOT 4 nie straci swoich właściwości pod wpływem suszarki. Musiał byś rozgrzać tarczę do czerwoności by cokolwiek zaczęło się dziać z płynem.


Podjedź na ten przegląd, to pewnie kwestia ustawienia zacisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki inTro84 ale wolę nie grzebać sam przy zaciskach bo jeszcze coś zepsuje. Pojadę z tym na przegląd oni na pewno będą wiedzieć o co chodzi i to naprawią.

 

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie się moim problemem i doradzenie. Temat uważam za zamknięty!!

 

Pozdrawiam Barins

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Siema.

Byłeś klolego w tym serwisie? Jak tak to podziel się co było przyczyną takiego stanu rzeczy. Mam w swoim rowerze hamulce Avid DB1 i podobno są podobne do Elixir 1. U mnie też podobny problem występuje, a nie chce zakładać nowego tematu. Podczas lekkiego hamowania tylny hamulec wydaje tak jakby odgłos tarcia takiego dziwnego. Jakby metal  o metal. Tyle tylko, że klocki są nie zużyte. Rower ma nie całe 150 km przebiegu  :icon_confused: Podczas jazdy słychać lekki pisk. który po lekkim wciśnięciu klamki hamulca ustaje. Podpowie ktoś co może być przyczyną. Próbowałem wyregulować zacisk ale nie pomogło.

 

Zamierzam się z tym udać do serwisu, ale przed  wizytą chciałbym mieć jeszcze jakąś opinię brdziej zaawansowanych użytkowników ode mnie.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry nie pomogę bo z powodu braku czasu jeszcze nie byłem z nim w serwisie .

Pisałem do sklepu w którym go kupiłem oni powiedzieli żebym zawiózł go do pierwszego lepszego serwisu i  przelał/odpowietrzył hamulec.

Koszt około 30 zł .

 

 

 

Pozdrawiam Barins .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka. Byłem dziś w serwisie. Przed chwilą wróciłem. Oni stwierdzili, że nic złego się nie dzieje. Że taki dźwięk jest akceptowalny. Że jest to wina albo tłustej tarczy, albo tłustego klocka. Mówili, że wyczyszczenie (odtłuszczenie) powinno pomóc.

 

Ze swojej strony mogę uwierzyć, że coś może być tłuste. W piątek mułem rower na myjce i przez przypadek wziąłem wosk. I od następnej jazdy skrzeczało. Dziś postaram się to rozebrać i poczyścić. Ale jazdy testowej raczej nie będzie ze wzgledu na fatalną pogodę.

 

Wysłane z mojego Nexus 5 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...