Skocz do zawartości

[Sztyca] Jaka (standardowa) średnica do danej ramy?


Swisstack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zakupiłem niedawno ramę (reklamowaną jako KTM cośtam) na allegro w firmie Gilicki-Bike.

Link - http://allegro.pl/rama-ktm-trekking-damka-r-54cm-alu-okazja-i3154058333.html

Teraz pojawia się pytanie, jaka będzie średnica sztycy do tej ramy? Może ktoś miał z nią do czynienia?

 

Z moich pomiarów wynika kilka faktów:

 

Prosty pomiar suwmiarką (porządną) wewnątrz pokazuje wymiar w granicach 27,4-28,0 mm. Rura nie jest do końca okrągła bo w pobliżu są spawy i nacięcie żeby można było ściskać sztycę obejmą - rozumiem.

 

Pomiar zewnętrznej średnicy rury w różnych miejscach (zarówno przy górze jak i na dole (przy mocowaniu przedniej przerzutki)) wykazuje 32,0 mm. Z kolei grubość ścianki (z lakierem) to 2 mm.

 

Teraz z prostej matematyki wychodzi, że sztyca ma mieć 28 mm. Tylko czy to jest typowy rozmiar? Wątpię żeby do tej ramy wchodził jakiś dziwny rozmiar z bangladeszu, raczej coś typowego. Tylko,  że dla mnie typowe wymiary to 25,4 i 27,2 ;]. 27,2 próbowałem, weszła z luzem, więc to na pewno nie to.

 

Na początek założyłem, że potrzebuję sztycy 27,8 mm. Tylko na ile ten rozmiar jest normalny? Wydaje mi się, że prędzej dostanę sztycę w rozmiarze 28mm.

Tylko boję się, że jeśli sztyca będzie za duża to w ogóle nie wejdzie i będzie groziła rozwaleniem ramy..

 

Proszę o pomoc, który z tych rozmiarów jest najbardziej prawdopodobnym? 28,0 mm czy 27,8 mm?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem sztyca 27.2 latała pomimo użycia właściwego zacisku podsiodłowego?

Nie mam zacisku więc nie sprawdzałem z zaciskiem. Sztyca latała w odcinku podsiodłówki za nacięciem, które mogłoby się od zacisku zwężać. Więc tak czy inaczej jest za mała. Sztyca ma być ściśnięta nie przez zwężenie rury podsiodłowej o jakąś mierzalną wartość (bo to by miało miejsce tylko w miejscu zacisku) a raczej przez naprężenie tym zaciskiem.

 

Może zadam pytanie inaczej. To rama, która nie jest rometem i z tego co wiem nie jest starą polską ramą, czy bardziej typowy jest rozmiar 27,8 czy 28 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprawdź z zaciskiem.

Sprawdziłem. 27,2 lata, jest za luźno. Ale pisałem o tym już wcześniej.

 

Z kolei 27,8 (które ma momentami 27,9) jest za ciasna i wchodzi z dużym oporem. Tak dużym że zaniechałem dalszych prób. Co teraz?

 

27,4 czy 27,6? może 27,5?

Jakie są standardowe średnice sztyc? O to pytałem od początku, ale nikt nie zauważył chyba pytania. W tym momencie nawet nie wiem czego szukać.

 

To sprawdź z zaciskiem.

Sprawdzałem. 27,2 lata luźno.

 

27,8 jest z ciasna i nie wchodzi.

Jakie standardowe rozmiary są pomiędzy? ,3 ,4 ,5 ,6 ,7? pomocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardy wyglądają tak:

Sztyca 27,2     zacisk 28,6

Sztyca 30.9     zacisk 31,8

Sztyca 31.6     zacisk 34.9

 

Istnieją oczywiście nietypowe rozmiary które mogą dotyczyć twojej ramy.

No to jest jakaś pomoc. Niestety nic nie pasuje. Mam zacisk sztycy 31,8 mm a ścianka rury ma grubość 2mm. daje to około 27,8 mm na sztycę. Tylko ta jest trochę za gruba i wejść nie chce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem post bo chyba trochę pokręciłem. 

 

Idąc dalej, skoro masz rozmiar sprawdzony suwmiarką szukaj po sklepach, np tutaj jest duży wybór sztyc: http://allegro.pl/nowa-sztyca-point-wiele-rozmiarow-sprawdz-to-i3195975313.html

Wybór ok, tylko za duże te sztyce. Mi zależy na okolicach 27,2-27,8 a tu są ponad 28..

Zmierzyłem raz jeszcze - średnica rury to dokładnie 32 mm, grubość ścianki 2,1 mm co daje właśnie 27,8 mm. Pomiar wewnętrznej średnicy jest niedokładny i ma duży rozrzut.

 

Myślicie że warto celować w 27,4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sorry że odgrzebuję ale mam podobny problem. Znalazłeś sztycę 27,4 mm albo 27,6 ? Ja mam - mierząc suwmiarką - 28 mm średnicę wenętrzną rury, no i nie wiem co tam wsadzić...

Odkopywanie tematu to nic złego;]

Weszła sztyca 26,8. Do ramy była dołączona redukcja (kawałek blaszanej rurki). I choć wydaje mi się to patologicznym pomysłem, to jednak bez robienia rozróby strawiłem to i założyłem sztycę 26,8. Taką jak w opisie aukcji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...