Skocz do zawartości

[przegląd] Przegląd roweru po 3 latach użytkowania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam    (proszę nie usuwać bo nie ma takiego tematu)


 


Mam dwa pytania.  Mam rower Scott Aspect 10 M i od nowości był tylko raz w serwisie (po miesiącu) Od ponad 3  lat co sezon czyściłem go, smarowałem łańcuch i oczywiście dopompowywałem powietrza do kół. Nic więcej przy nim nie robiłem. Teraz nasuwa mi się pytanie co już pasuje wymienić, sprawdzić ?. Zapomniałem jeszcze dodać, że ostatnio kolega dla żartu psiknął mi WD-40 na tarczę. Nie hamował w ogóle więc sciągnąłem tarcze, klocki i tarcze wyczyściłem, a klocki lekko przetarłem papierem ściernym . Wiele to nie pomogło. Przy mocniejszym hamowaniu hamulce piszczały. No i teraz co wymienić: klocki czy tarcze ? 


 


Pozdrawiam 


 


G00ral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze podstawowe wiadomoći proszę podać
Ile rower, cały sprzet ma przejechane, teren czy był katowany - błoto, dużo gór, deszcze, piasek jeśli nie ma dużo km nie trzeba wymieniać w nim za wiele.

Hamulce to podstawa posprawdzać.
-regulacja
-zmiana klocków
Regulacja przerzutek
Naciąganie linek
Łańcuch pewnie naciągnięty więc albo wymiana na nowy albo 2 ogniwa wyciągnąć
posprawdzać zębatki i ocenic stan jak i w korbie czy w kasecie. wszystko zależy od użytkowania i ilości przejechanych kilometrów
Kierownica czy nie ma luzów czy nic nie bije.
jeszcze mozna tak wymieniać trochę rzeczy ale to raczej już mniej ważne.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i teraz co wymienić: klocki czy tarcze ?

 

Zaproponuj koledze, aby kupił ci nowe klocki, skoro był taki mądry z tym WD 40.

 

Gdzie trzeba zajrzeć i co zrobić zależy od tego jak rower był użytkowany i gdzie stał. Jaki ma przebieg? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcze do się umyć. Klocki jakie masz? Z żywicznymi żadnych czarów nie zrobisz ,trzeba nowe.

Co do wymiany części - jak się nic nie dzieje to po co? Czyścić, smarować to co trzeba i jeździć.

A co smarować oprócz łańcucha ? Miałem jeden  problem. Łańcuch ociera o przednia przerzutkę . Regulowałem to (odchylała się od łańcucha) i nie ocierało, ale jak chcialem zmienić to nie mogła zsunać na niższą zębatkę. Jeżeli chodzi o klocki to mam takie http://allegro.pl/shimano-b01s-klocki-do-416-445-485-525-505-575-rt-i3178191855.html    Hamulce mam takie Shimano BR-M445.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. To co napisaliście na pewno mi pomoże. A co mam jeszcze i czym samarowac oprócz łańcucha ?  Dzisiaj będę coś grzebał przy rowerku i jak będę miał wątpliwości to napiszę.



Jezeli chodzi o przebieg mojego roweru to jest ponad 400 km . Więc przy takim przebiegu gdzie mam zajrzeć, co nasamarowac i czym ?  Chcę wiedziec zeby nie rozbierać wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wyczyść sobie napęd cały (łańcuch, przednie zębatki i tylne), ciepłą wodą z mydłem i płynem ludwik :) ja tak robie kilka razy do roku lub gdy dopadnie mnie deszcz i trzeba jeździć po błocie.
Odczekaj aż wyschnie i nasmaruj łańcuch, niepowiem ci czym, ja używam smaru z pracy :) specialny do łancuchów i zębatek w suchych i mocno zapylonych pomieszczeniach (używany w maszynach górniczych). po nasmarowaniu łańcucha przeleć przerzutkami tak by one tez sie nasmarowały, nie używaj WD40 bo najpierw świetnie smaruje ale z biegiem czasu wysusza. no i na końcu sprawdź stan linek i  wyreguluj.
Sprawdz stan klocków hamulcowych i hamulce tez wyreguluj.
Na koncu sprawdz czy koła nie mają luzów, czy nie ma luzów na korbie i kierownicy.
Podokręcaj i po sprawdzaj sróby, lepiej dmuchac na zimne :)

No i życzę miłej jazdy

Sansei6 nie każdy zaczyna sezon tak wcześnie :)  no ale to się chwali tobie, że nie patrzysz na pogodę,
G00ral chwali się że lepiej późno niż wcale złapał chęci do kręcenia :)

Przez ostatnie  7 dni słonecznej wiosny zrobiłem ok 240 km a w tym sezonie już ok 310km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o hamulce to już kupiłem nowe klocki na przód. Łańcuch też myślałem wyczyścić, ale paliwem. Już raz tak robiłem. Kupiłem też olej SHIMANO do łańcucha na suche warunki. Co jeszcze mogę nasmarować tym olejem ?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak ci to wytłumaczyć poszukaj na forum użyj google :) a  i moze to ci pomoże



u mnie przerzutki gdy pracują są w podobnym ustawieniu. gdy z przodu mam najmniejszą i z tyłu największą przerzutka jest naciagnięta pod kątem ok. 100 stopni i przy innych biegach nieprzekracza tego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem już przegląd roweru. Ściągnąłem tylne koło, wyczyściłem wszystkie zębatki benzyną. Po 3 latach trochę się tego nazbierało. Łańcuch też benzyną wyczyściłem. Wszystkie śruby po dokręcałem. Teraz czekam tylko na klocki hamulcowe. W związku z tym mam pytanie. Czy nowe klocki dać na przód, czy tylne klocki dać na przód a na tył nowe ?  Ja ma hamulce tarczowe hydrauliczne. Te hamulce też się jakoś reguluje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...