Skocz do zawartości

[napęd] zębatka mocowana na 6 śrub do piasty


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

to mój pierwszy post w kategorii Ostre.

 

Jest sprawa, mam single speeda i zębatkę do singla na kasetę, która ma również 6 dziur i można ją na sztywno zamontować do piasty zamiast tarczy - dzięki czemu otrzymujemy ostre koło.

 

 

Widziałem wiele zdjęć takiej konwersji, jednak boje się czy moja wycieniowana piasta to wytrzyma.

6 śrub to nie mało, jednak te mocowania są zaprojektowane do montażu tarczy, a nie napędu.

Nie wiem jednak jakie siły występują podczas takiej jazdy, czy mocowania od jazdy fixie nie popękają.

 

 

Ma ktoś z Was doświadczenie z tego typu zębatkami montowanymi zamiast tarczy?

gal3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, tarcze zatrzymują ~70kg jeźdźca plus ~13 kg roweru przy bardzo dużych prędkościach.dużo ludzi używa tego typu napędu.

znajomy zrobił coś ciekawego w rowerze do polo, dwa blaty z przodu a z tyłu piasta na kasetę pod tarczę, wszystko podkładkami dobrane tak aby mieć dwa przełożenia, jedno (ostre) twardsze do dojazdu na boisko i z wolnobiegiem miękkie do grania.sumaryczna ilość zębów była taka sama więc wszystko grało na jednym łańcuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale moja rama ma 135mm, nie da się tam założyć przedniej piasty 110mm, nawet przerobionej. Nie rozumiem sensu tego co sugerujesz.

 

Musiałbym poza założeniem zębatki wstawić dystanse, a piasta jest na maszynach z oryginalną osią.

Poza tym piastę jak napisałem już mam. Nie mam zamiaru składać trzeciego koła i dotaczać mu nową oś albo dystansy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem na ostrym z metodą disc i no niestety jest bawienia się z linią łańcucha. Tyle że ja dałem 15zł za koło 26" z piastą quando i 25zł za zębatkę, 10zł oś i dystanse. Trochę zabawy i koło śmigało całkiem fajnie. A zabawa w to co ty planujesz to istna tragedia jak dla mnie... napracujesz się tyle że szok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, Romet 29er. Mam tam zębatke wrzuconą na zewnątrz pająka, a na piaście mam zestaw cienkich dystansów, którymi mogę regulować tylną linie jak chcę.

 

Do idealnej linii łańcucha braknie mi niecałe 2 milimetrów, spokojna wasza rozczochrana.

Mocowanie tarczy hamulcowej jest oddalone 15mm od wideł ramy. Tymczasem zębatka której aktualnie używam jest oddalona o 12mm z groszem (środek zęba). zębatka ma 2,3mm grubości. Od 15mm należy odjąć też 1/2 z grubości zębatki.

 

PS. tak, mam poziome haki, przesuwane z napinaczem ze śrub M6. Nie róbcie ze mnie debila :P wiem co nieco o konstrukcji rowerów.

 

 

PS." UWIELBIAM FAKT, ŻE PO KILKU MINUTACH NIE MOGĘ EDYTOWAĆ SWOICH WŁASNYCH POSTÓW. Brawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przednia piasta ma 110mm szerokości, tylna u Ciebie 135, więc się nie da ;)

Musiałbyś zmienić oś na dłuższą i wsadzić dystanse, wtedy OK. Jeśli masz piastę na prostej osi z gwintem to nie ma dużo cudowania.

 

Moja alu oś jest wytoczona dokładnie pod łożyska maszynowe i nie da się tam nic kombinować bez dorabiania nowej osi. Chcę tylko spróbować jak się śmiga na fixie, nie chcę w to na stałe wchodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rama jest z Cr-Mo haki ukośne o takie jg59L.jpg

o ile chciałbym przygiąć nie wiem, nie mam jeszcze piasty na razie rozważam wszystkie pomysły żeby nie kupić później jakiejś części i żeby sie nie okazało ze jednak jest zła a pieniądze wydane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magik2208

pisałem wcześniej, że haki mam 135mm wiem że pomiar ze zdjęcia nie jest pro ale nie mam teraz możliwości skorzystania z suwmiarki,

http://i.imgur.com/HXDSm.jpg

a piaste na pewno nie torową, bo chciałem zębatke przykręcić zamiast tarczy hamulca tarczowego, czyli piasta mtb np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...