Skocz do zawartości

[buty] SHIMANO SH-XC50


tobo

Rekomendowane odpowiedzi

But ten jest nowym modelem, wraz z xc60, w kolekcji shimano.

Jest to typowy but przeznaczony do systemu SPD, czyli zintegrowanego systemu "przypinania się" do roweru.

 

Ten model występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: czarne i białe.

W wielu ofertach nie jest podana różnica, jednak wersje te różnią się nie tylko kolorem ale też materiałami i przeznaczeniem.

Model biały jest lepszy do eksploatacji w czystych, suchych i ciepłych warunkach, posiada panele z siatki, natomiast czarne te same elementy siatkowe z wersji białej ma wykonane ze skóropodobnego (jak cały but) materiału, co zapewnia mniejszą przewiewność i trochę lepszą ochronę przed przesiąkaniem - może mieć to znaczenie przy jeździe w niższych temperaturach i w mokrych warunkach. Oczywiście but czarny łatwiej pielęgnować.

 

Wybrałem właśnie wersję czarną, gdyż mają to być buty do codziennej jazdy, której częścią obecnie jest poruszanie się w deszczu.

 

But posiada 5 punktów na skali sztywności shimano, czyli jest jeszcze w miarę elastyczny co powinno umożliwić w miarę swobodne chodzenie w nich. Podeszwa jest z plastiku jednak sztywność jest wyraźnie większa niż modelu 077 o takiej samej skali twardości podeszwy.

Podeszwa swą zewnętrzną powierzchnię ma wykonaną z niezbyt twardego tworzywa i gumy - to zapewnia bezpieczeństwo poruszania się po gładkich nawierzchniach oraz przy wpinaniu się w pedały. Niejednokrotnie zdarzyło mi się np w specach comp czy sidi eagle że stopa ześlizgnęła mi się z pedału, poza tym czasami jadę niewpięty i wtedy shimano sprawdza się dużo lepiej niż wymienione buty, mimo że wszystkie mają podobne przeznaczenie.

 

Ten model shimano posiada dwa niesymetryczne rzepy oraz klamrę. Rozwiązanie takie jest wolniejsze w zapinaniu i rozpinaniu jednak mimo wszystko nie ulega rozluźnieniu, tak jak to ma miejsce przy bucie z trzema czy dwoma rzepami - 077 potrzebowały czasami lekkiego dociągnięcia pierwszego rzepa.

 

Stopa siedzi dosyć głęboko, but trzyma ją bardzo pewnie, szczególnie w tylnej części, z przodu nie ma jednak tyle luzu co w innych butach (sidi i spece miałem z drugą parą wkładek, gdyż zapięcia nie kompensowały pustej przestrzeni nad stopą)

Buty są wygodne. Używam rozmiaru 45 przy cywilnym 44 - i tak było dotychczas ze wszystkimi butami shimano (4 pary).

Jeśli miałbym ocenić jedynie wygodę "na stopie" to jednak sh-077 są wygodniejsze, najwygodniejsze ze wszystkich butów spd jakie miałem. Jednak w warunkach "polowych" przewaga xc50tek jest wyraźnie zauważalna - but nie poddaje się tak jak 077, przy ciągnięciu do tylu i podnoszeniu - tu 077 są wyraźnie słabsze, co nie oznacza że są złe. Po prostu xc50 lepiej wykonuje to samo zadanie.

 

W butach przejechałem jak do tej pory ok 200 km, w mieście, asfalt, sztywny rower. Przy mojej wadze nie odczuwam wyginania się podeszwy - ważę ok 75 kilo z graciarnią na sobie. Mój sposób pedałowania jest raczej "szybki" niż siłowy.

 

Sh-077 po paru jazdach zrobiły się wyczuwalnie luźniejsze niż przy pierwszym założeniu - zjawisko to nie pogłębia się ale buty stały się bardziej "papuciowate". Xc50 jak na razie tak nie zareagowały.

 

W porównaniu do specializedów comp, czy sidi eagle buty shimano nie ustępują właściwościom użytkowym tym pierwszym. Nie odczuwam braku sztyywności czy sportowego "czucia" buta, a wygoda eksploatacji jest większa niż w przypadku obu. Eagle były moim marzeniem ale nie podpasowały mi - mając 077 i eagle równocześnie wolałem używać 077. Teraz mam 077 i xc50 równolegle i wybieram xc50.

 

But xc60 ma podeszwę z karbonem (lub karbonową, tego nie wiem), kosztuje ok 100 zł więcej - ja nic bym nie zyskał bo dla mnie xc50 są wystarczające.

 

Zdecydowanie polecam, wg mnie mogą z powodzeniem konkurować z produktami innych firm o podobnym przeznaczeniu, także bez problemu z wyższymi modelami. Mi prawie dwukrotnie droższe eagle nie zaoferowały nic więcej a komfort eksploatacyjny miały gorszy.

 

Jeszcze jedno spostrzeżenie na koniec.

Sh-077 używam ok 2 miesiące, założyłem do nich nowe bloki sh51. Niedawno zauważyłem że wypięcie stało się mniej wyczuwalne, a blok zostaje w pedale, muszę go wyszarpywać, jakby się przyklejał. Szukając rozwiązania dokręciłem mechanizm w pedałach i to sporo. Funkcjonalność wróciła do poprzedniego stanu, blok przestał się "wieszać".

Gdy zacząłem używać xc50 z także z nowymi blokami okazało się, że wpięcie i wypięcie stało się dużo twardsze. Zdziwiło mnie to ponieważ korzystam z tych samych pedałów w obu przypadkach.

 

Ponieważ od dosyć dawna nie zużywałem bloków, zmieniając je stosunkowo często i używałem przy tym tylko jednej pary butów zjawiska tego nie zauważałem, tym bardziej że wcześniej miałem pedały shimano, a teraz bbb z takim samym blokiem jak shimano.

 

Wniosek jest taki, że materiał z którego wykonane są bloki shimano jest gorszy niż kiedyś i ulegają one szybciej zużyciu. Nie wiedziałem, że aż tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem te buty niedawno i mają za sobą maraton, plus ,,wycieczkę,, Mam porównanie do używanych wcześniej m122 shimano. Jak zauważyl założyciel tematu nie mają za dobrej wentylacji(model czarny). Daję to odczuć jazda w temperaturze 35stopni(maraton Supraśl). Nie jest masakrycznie ciepło ale jednak. Podeszwa jest zauwazalnie sztywniejsza od m122. Sprawiło mi trochę trudności wejście pod stromą góre. Plusem takiej sztywności jest przekazywanie energii do korb(-: Żepy o niebo lepsze od tych w butach m122. Klamra to super patent,można idealnie dopiąć but i nic sie nie luzuje jak miało to miejsce w poprzednich butach.

Edytowane przez bobiik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam .

 

Zastanawiam się nad tym modelem butów, lecz mam dylemat bo zastanawiam się czy w tych butach da radę normalnie przejśc kawałek tak jak to bywa na mieście ? Zastanawiam się między tym moedelem a M162 które wydają mi się być troszkę mniej sportowe że tak powiem i bardziej sprawdzą się w momencie gdy przyjdzie mi gdzieś chodzić , ale martwi mnie trochę ta siatka na przodzie m162 , nie ukrywam że zależy mi na tym żebym mógł tych butów używać jesienią a nawet zimą , więc wolał bym miec sucho w butach , nie widziałem żadnego z tych modeli na żywo , tak więc proszę o pomoc , może kolega Tobo miał styczność z modelem M162 ?????

Edytowane przez Bartek902
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...