Skocz do zawartości

[Korby]mighty - czy warto


magik2208

Rekomendowane odpowiedzi

http://techdocs.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/EV/bikecomponents/FC/EV-FC-4400-1866_v1_m56577569830612325.pdf no tu ewidentnie widać, że ta korba to jednak na zwykły kwadrat jest, więc jednak nie będzie problemu z linią, kwestia doboru długości suportu. myślałem, że pytasz o nowszą tiagrę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie dobrze, że zaczął się temat o suportach, bo miałem zapytać. Dlaczego mimo upływu lat i wielu nowych technologii w fixach nadal najczęściej stosuje się kwadrat? Czy jest to związane z łatwością uzyskania prostej linii łańcucha, z kosztami czy z czym? Ja osobiście chciałbym podnieść sztywność w miejscu dolnej mufy i wiem, że nowsze rozwiązania mogą mi to zapewnić ale jakie korby, wkłady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz 'miętką' ramę na mufie to nic tego nie zmieni, nawet super sztywny suport czy korba. A stal już tak ma, że fajnie tłumi, ale stare ramy do najsztywniejszych nie należą (nawet te stricte torowe, columbusy osławione itp.).

Kwadrat w miejskich fixach stosuje się pewnie dlatego, że to ma iść w stronę klasyki itp, a kiedyś był tylko kwadrat, poza tym to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. W pro torowych rowerach to już raczej też przeżytek (chociaż dura-ace i record chyba nadal są 'kwadratowe'?), stosuje się zintegrowane osie jak np. truvativ omnium http://www.sram.com/sram/road/products/omnium-crankset#/path/term-id/8 czy to http://www.planet-x-bikes.co.uk/i/q/CSOOTC/on_one_external_bearing_track_crankset a widziałem też torowe korby Rotora czy KCNC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że mam szczególnie miękką ramę ale przyznam szerze, że kwadrat mnie wnerwia. Po coś się wymyśla te nowe patenty i prosi je stosują, bo podnoszą sztywność i zmniejszają masę. A chyba każdemu z nas na tym zależy prawda?

 

Ten On-One całkiem spoko i cena nawet znośna. I dlaczego niby korby torowe muszą mieć 5- ramienny pająk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo to więcej punktów podparcia niż 4 ramiona, a na torze to pewnie ważne, żeby się to trzymało kupy ;)

a jak zmienisz korbę na sztywniejszą, to rama będzie się gięła jeszcze bardziej. I wierz mi, nawet w moim Superze na columbusie sl było czuć brak sztywności na mufie, nie korbie.

Te zintegrowane osie są dobre w sztywnych aluminiowych albo karbonowych ramach. Z resztą, niedługo moja korba, którą miałem w ostrym (sh 600 ultegra) wyląduje w szosowej alu ramie to będę miał porównanie w sztywności.

Jeszcze jedno, jaką masz teraz korbę? bo może po prostu jakaś słaba i to ramiona są miękkie, nie kwadrat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może spróbuj tych truvativ omnium, wyglądają jeszcze w miarę klasycznie, a zintegrowana oś zrobi swoje na pewno. Aczkolwiek ja bym mimo wszystko stawiał na tańsze, a sprawdzone przecież rozwiązanie. Między 600 a 600 ultegra jest pewnie spora różnica w sztywności + długa korba, to może się giąć. Chociaż powiedz jaką masz tą ramę? Bo serio, ja bym tam szukał problemu, którego raczej z resztą nie rozwiążesz wymianą korby. ;) blat jak masz wąski szosowy, to też możesz na nim czuć brak sztywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie czułem, że moje przednie koło się gnie dopóki nie zmieniłem na sztywniejsze i zmuszony byłem (po dzwonie) wrócić chwilowo do poprzedniego. Podczas bujania myślałem, że je zaraz złapię w taki rezonans wpadało.

 

A rama... Miałem okazję się przejechać na cinelli alu i jest sztywne, czuć sztywność w porównaniu do starej stali, ale wygoda nie ta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej, a jeszcze Pasiasty, jak chcesz coś sztywniejszego na łączeniu suport-korba, to może truvativ iso flow road? Na allegro są za małe pieniądze (bez blatów w ogóle groszowe sprawy!), Suport to mini isis, więcej punktów styku więc powinno być lepiej, aczkolwiek nic o tych korbach nie wiem...

http://allegro.pl/truvativ-isoflow-road-53-39-172-5-mm-mini-isis-i2412094082.html tu z blatami.

http://allegro.pl/ramiona-korby-iso-flow-road-172-5-mm-mini-isis-i2433871155.html a tu bez, 30zł to przecież śmiech na sali!

tylko sprawdź jak z dostępnością suportów o dobrych długościach (ew. założysz blat od wewnętrznej strony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

sory za archeologię, ale mam już porównanie. Tak jak już pisałem, przełożyłem korbę Shimano 600 Ultegra na kwadrat z rometa na columbusie to szosowej alu ramy. No i tak jak przypuszczałem, jest odczuwalna różnica w sztywności, więc to nie korby czy suport na kwadrat są problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

I wracamy do tematu. Moja stara korba SH 600 wyzionęła ducha. Zastanawiałem się natomiast nad japońskimi 105 albo Ultegra na Octalink. W sieci najkrótszy suport jaki znalazłem pod ten standard ma 113 mm, a więc z pół cm więcej niż wkład kwadratowy, który teraz mam.

 

Biorąc pod uwagę, że ma być jeszcze korba szosowa wychodzi na to, że blat będzie bardzo daleko od ramy i ciężko będzie z linią łańcucha. Są to oczywiście teoretyczne rozważania, nie mam jeszcze części, więc nie mogę stwierdzić.

 

Czy ktokolwiek tu na forum ma doświadczenia z jednorzędowymi korbami na Octalink (albo przerobionymi)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. sheldona browna http://sheldonbrown.com/bbsize.html do tych korb powinien być suport 109.5. kiedyś też się orientowałem to można dostać gdzieś chyba jeszcze właśnie octalink w tej długości ale za 'chore' pieniądze - ok. 150zł. to już lepiej to dołożyć i kupić coś ze zint. osią. takie moje zdanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie byłem przed chwilą w rowerowym i koleś mi pokazał wkład 109,5 mm Octalink za dokładnie 150 zł. Czemu niby nie mogę włożyć zwykłego Octalinka z MTB, o długości np. 113 mm? W czym to niby przeszkadza? Czy chodzi tylko o linię łańcucha? Jeżeli tak to można ustawić ją czym innym, co już zostało wyżej napisane.

 

Do zintegrowanych osi nic nie mam ale generalnie wszystko wychodzi drożej niż starsze systemy, więc gra niewarta zachodu. Chyba jednak trzeba będzie pozostać przy kwadracie...

 

Przy okazji sprawdziłem doświadczalnie, że nie da się włożyć podkładki dystansowej od GXP (czyli od tych nowych wkładów na wcisk) pod koronkę piasty Novateca. Gwint jest za krótki i kontra nie ma już za co złapać. Jeżeli ktoś będzie kleił koronkę i nie ma kontry to jak najbardziej można wstawić podkładkę - gwintu wystarczy dla koronki. Przekonałem się także, że piasty te mają niezwykle miękkie gwinty - na szczęście z drugiej strony flip- flopa wszystko jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Zamontowanie korb ze zintegrowana osia w ostrym to zaden problem. Sa suporty zarowno na angielski jak i wloski rodzaj gwintu. Przy wlochu wywalasz podkladki i dziala. Jedyny problem to linia lancucha. Jak bedzie sie mialo szczescie to wystarczy blat na druga, troszko kolo w bok i juz jest rowno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie byłem przed chwilą w rowerowym i koleś mi pokazał wkład 109,5 mm Octalink za dokładnie 150 zł. Czemu niby nie mogę włożyć zwykłego Octalinka z MTB, o długości np. 113 mm? W czym to niby przeszkadza? Czy chodzi tylko o linię łańcucha?

 

Octalinki są dwa: korby Dura-Ace, Ultegra, 105 oraz XTR miały inny octalink niż cała późniejsza reszta. Różnica polega na głębokości wielowypustu. Także najtańszy wkład suportu do tych korb to obecnie 105 - BB5500 i to właśnie ten pewnie widziałeś za 150 zeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...