Skocz do zawartości

[Smarowanie] Nowy rower lekko naoliwiony - słychać piasek i lekkie zgrzyty


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Rower kupiłem lekko ponad tydzień temu. Wiadomo jak to szczególnie z nowym sprzętem - po każdej jeździe staram się go przetrzeć i konserwować dla lepszej pracy ;)

Zrobiłem dotychczas na nim ok. 50-60 km - głównie las, piach, zaschnięta gleba lub trawa i trochę szosy. Przecierając go dzisiaj, postanowiłem przetrzeć delikatnie łańcuch (zewnętrzna część - suchą ścierką) i lekko dosmarować olejem (mieszanka starszego oleju rowerowego z silnikowym Mobil1). Łańcuch i głównie kółeczka tylnej przerzutki miały na sobie lekką "maź" smarową, którą po części przetarłem (niezbyt dogłębnie).

 

Teraz kręcąc słyszę pracę łańcucha typowo po piasku z tyłu i jakieś zgrzyty z przodu (możliwe, że też od piasku). Czy potrzebnie to zrobiłem? Może nie było sensu jeszcze jakkolwiek konserwować przy tak małym przebiegu i nowiutkim sprzęcie?

 

Poza tym mam kilka pytań:

1. Czy po każdej dłuższej jeździe konserwować jakoś rower, aby służył jak najlepiej? Na co szczególnie zwracać uwagę przy codziennej konserwacji?

2. Z racji, że rower jest nowiutki, będę się pewnie wybierał za 2-3 tygodnie do serwisu na przegląd - czy ze względu na to naoliwienie i lekkie przetarcie tej "mazi" przyspieszyć wizytę z przeglądem? Nie zaszkodzi, gdy mimo tego zrobię na nim jeszcze trochę km przed przeglądem?

3. Jak czyścić wolnobieg/kasetę z tyłu oraz łańcuch od piasku?

4. W jakie "akcesoria konserwowe" warto się zaopatrzyć?

 

Głównie jeźdżę po lesie (w tym często też po piasku) oraz szosie - czasami trawa lub zwykła ziemia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

1. Można ale bez przesady, codziennie nie trzeba, ważne żeby trzymało kulturę pracy.

2. ?

3. benzyna ekstrakcyjna twoim przyjacielem do reszty użyj wyobraźni, starego ręcznika lub starej szczoteczki do zębów, do łańcucha jak masz spinke to rozepnij wrzuć do jakiegoś pojemnika i wytrząsaj chwilę w benzynie, potem nasmaruj dokładnie, zetrzyj nadmiar smaru, jak nie masz spinki to są maszynki do czyszczenia które zalewa sie benzyną i przeciąga łańcuch

4. patrz wyżej

 

Przeczytaj: FAQ - Forum Rowerowe - doświadczenia, rowery, dyskusje sklepy rowerowe, giełda rowerowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Można ale bez przesady, codziennie nie trzeba, ważne żeby trzymało kulturę pracy.

2. ?

3. benzyna ekstrakcyjna twoim przyjacielem do reszty użyj wyobraźni, starego ręcznika lub starej szczoteczki do zębów, do łańcucha jak masz spinke to rozepnij wrzuć do jakiegoś pojemnika i wytrząsaj chwilę w benzynie, potem nasmaruj dokładnie, zetrzyj nadmiar smaru, jak nie masz spinki to są maszynki do czyszczenia które zalewa sie benzyną i przeciąga łańcuch

4. patrz wyżej

 

Przeczytaj: FAQ - Forum Rowerowe - doświadczenia, rowery, dyskusje sklepy rowerowe, giełda rowerowa

Dzięki za odpowiedź.

 

Benzyna i shake przy czyszczeniu wymaga zdjęcia łańcucha... Przy tak nowym sprzęcie myślę, że nie ma sensu go zdejmować. Jak więc konserwować i czyścić przy założonym łańcuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W sumie to już napisałem ale podrzucę Ci linka będziesz wiedział czego szukać: Allegro

Przy następnym łańcuchu nie skuwaj go tylko zapnij na spinkę, będzie wygodniej czyścić bo można rozpiąć palcami bez odkształcania ogniwek jak prz zwykłym bolcu skuwającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeżeli dużo jeździsz w piaszczystym terenie, a w zasadzie, głównie, to będziesz musiał pokochać mycie i smarowanie roweru. Piasek z opon, dostanie się wszędzie i szybko zniszczy każde łożysko. Chyba, że masz specjalne, przewidziane do pracy w takich warunkach. No i, będziesz musiał nauczyć się samemu rozkręcać i składać rower. Przede wszystkim piasty kół. Łańcucha nie wyczyścisz z piasku samą kąpielą w benzynie. Skuteczniejszy jest specjalny przyrząd, ze szczotkami, do którego nalewa się detergentu, zakłada na łańcuch i płucze, kręcąc pedałami. Świetnie się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...