Skocz do zawartości

[Koła]Duże opory ruchu roweru na kołach 20" ? Norma, czy awaria?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja i żona mamy trekingowe rowery na kołach 28", córka ujeżdża rower MTB z kołami 24", a synek ma koła 20" w rowerze Giant MTX 150. W czasie wycieczek, na lekkich zjazdach na asfalcie my z córką utrzymujemy spacerową prędkość (~15km/h) bez pedałowania, a chłopak musi cały czas kręcić żeby nie zostawać w tyle. Koła ma napompowane, wszystko kręci się bez oporów i zacięć. Czy to normalne? Małe rowery jeżdżą wolniej? Na pewno mniejszy człowiek na mniejszym rowerze stawia mniejszy opór powietrza, co powinno mu pomagać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe rowery jeżdżą wolniej?

 

A co do za odkrycie? Przecież od zawsze wiadomo że koło 26" zrobi jeden obrót a takie 20" dwa lub trzy obroty. I kiedy wy sobie jedziecie na luzie to on musi nadrabiać przez te małe kółeczka.

Nic mu nie pomoże, trzeba poczekać aż urośnie i 24" koła. Nic tutaj nie poradzisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne. Nie chodzi o opory, tylko o przełożenie. Spójrz na różnicę w obwodach koła. Żeby na 20" jechać z tą samą prędkością przy takim samym przełożeniu, trzeba wygenerować większą kadencję. To powód pierwszy. Powód drugi: fizyka ruchu po równi pochyłej. Z moich empirycznych doświadczeń wynika, że o zjeździe z górki decyduje przede wszystkim masa, gdy opory powietrza są zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadencja ma się równać 0.

Z fizyki wynika że masa nie ma wpływu na prędkość. Przyśpieszenie ziemskie i sinus kąta pochylenia drogi rozpędza rower podczas zjazdu, Opory powietrza i opory toczenia hamują wzrost prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno powierzchnia czołowa 6-letniego dziecka jest dużo mniejsza niż jego dorosłego ojca. Opory toczenia również są mniejsze gdy rower obciążony jest wagą dziecka w porównaniu do wagi dorosłego rowerzysty.

 

Pytanie do osób jeżdżących na rodzinne wycieczki: czy wasze pociechy też wolniej jadą z górki niż Wy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze. Żona ma największe koła, plus najmłodszego na bagażniku... a i rower trekkingowy na wąskich oponach to zawsze leci... potem ja na swoim Krossie, ale ja hamuję by pilnować młodego, który też na małej terenówce leci... czasem i tak cały czas pedałuje i nie nadąża.... ale w tym roku i tak lepiej, bo przesiadł się na większy.... rok temu to miał ciężej ;)

 

A z tym przyśpieszeniem ziemskim.... to co jak różna masa jest jemu poddawana? Pęd masy? Takie hasła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

oj według mnie to sama masa daje troche na takim asfaltowym zjeździe , mam towarzysza wycieczek ważącego 130kg ja waże ~75 kg rowery i opony podobne

i bez pedałowania zawsze poleci szybciej mimo ze i jej szerszy odemnie co daje mu dodatkowo większy opór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...