Skocz do zawartości

saphrii

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    83
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez saphrii

  1. Hej Co się dzieje z lampkami Bontrager / Trek? ION 200 RT / Flare RT coraz ciężej dostać, a jak gdzieś są, to rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, bo i przeceny spore (tak nawiasem mówiąc powiało przyzwoitością). Na stronie treka niemal wszystkie są oznaczone jako WYPRZEDAŻ - no ok, mają trochę lat. Ale żeby Commuter Pro RT też? Toż to świeży model. https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/części-rowerowe/akcesoria-do-rowerów/lampki-rowerowe/c/E312/ Czyżby szykował się jakiś upgrade? Nowy model? Jakieś ploteczki, wycieki? Ktoś coś?
  2. Hej, kupilem nową pompke SKS airworx 10.0. Pompować pompuje, ale tłok nie jest szczelny, syczenie słychac zwlaszcza przy wyższym (2 bar) ciśnienieniu jak uchodzi tłokiem, az praktycz ie do zera pod tłokiem. Zawor zwrotny, czy główka są ok bo na manometrze spadku nie ma, ale to przepuszczanie pod cisnieniem mi się nie podoba, zwlaszcza ze stara pompka Pro takiej przypadlosci nie ma. Reklamować, czy ten typ tak ma?
  3. W poszukiwaniu ideału o niewielkich wymiarach, dobrym rozkładzie światła iw wersji 2w1, czyli światła na ulicę z odcięciem oraz na bezdroże, odwiedziłem po dłuższym czasie Busch-Mullera i dostrzegłem, że lampki dla e-bików, seria IQ XL/XM/XS - E mają tryb świateł drogowych (High beam). Niestety oficjalnie w sprzedaży w wersji "na akumulator" jest tylko XM. Uwagę moją przykuł model XL https://www.bumm.de/en/products/e-bike-scheinwerfer/parent/169/produkt/169u65ts-01.html? Nawiasem wszystkie z serii (jaki i wiele innych) są świetnie zrecenzowane tutaj: https://fahrradbeleuchtung-info.de/fernlicht-e-bike-vergleich-busch-mueller-iq-xl-iq-xm-iq-xs-high-beam Naszło mnie, czy nie dało by rady uruchomić tego na byle pakiecie li-ion 4S? Wymagania zasilania: 11~48V DC min. 16W Czy ktoś przerabiał temat i dorabiał zasilanie do takiej lampki? Może jakieś gotowe rozwiązania z ładowaniem pakietu przez USB + opcja powerbank?
  4. Jestem amatorem, w zawodach kiedyś startowałem wyłącznie rozrywkowo, krążę typowe xc z ekipą po leśnych duktach z zajawką na traile, żeby było więcej zabawy, ale bez szaleństw z większymi hopkami. Jak się uda wyskoczyć w sezonie na traile w góry, jest ok. Dawno temu chwaliłem sobie system opon kierunkowych i napędowych - kupowałem Bontragery Jones XR aż do zmiany roweru. W nowym rowerze były też jakieś bontragery, ale równe przód tył i stwierdziłem, że też jeździ się ok i przestałem na to zwracać większą uwagę. Gdy zbliżał się ich kres zasięgnąłem rady o oponę szybką w niezbyt wymagający teren (warunki suche), dostałem namiar na RaceKing... owszem, opona szybka, pewna na asfalcie, ale po wjeździe w teren robi się dramat. W lekkim żwirku myszkuje, na liściach strach, na korzeniach łatwo się ześlizguje, absolutny brak zaufania w zakrętach, na podjazdach częste młynki. Jest nieprzewidywalna, jak złapie uślizg w zakręcie na szutrze to zerojedynkowo - nagle, bez ostrzeżenia i ze znikomą szansą na odzyskanie toru jazdy. Mając na uwadze moje zacięcie do traili szukałem czegoś agresywniejszego, wiedziałem już, że potrzebuję dobrego trzymania bocznego, długo dywagowałem CrossKing, czy TrailKing - najbardziej mi się podobały. Schwalbe, Vittorię i Maxxisy też przeglądałem, ale jak nie bieżnik, to za mały balon, albo cena Zadecydowała waga, nie chciałem się męczyć z prawie 0,5kg więcej masy rotującej TrailKinga w hardtrailu wykorzystywanym też na asfalcie. CrossKing jest jak dzień do nocy w porównaniu do Raceów - przewidywalny, w zakręcie da się wyczuć moment kiedy opona zbliża się do granicy, słychać jak wgryza się w teren ale nadal jest sterowalna. Nie utraciłem jeszcze z nimi panowania i nie wypadłem ze ścieżki. Wyraźnie wyższe dobrze zaprojektowane boczne klocki robią robotę. Na podjazdach w luźnej w ściółce nie jest rewelacyjnie, ale... bardzo ok - to też kwestia techniki. Błoto czy głęboki żwir im nie straszne, myszkowanie jest znikome, zapewne przez wzór bieżnika w "V". Jeśli chodzi o szybkość - opory toczenia CK są zapewne na papierze większe od RK, ale biorąc pod uwagę asekuracyjne prędkości jakie wymagały Race-y, CrossKing jest bez dwóch zdań szybszy w terenie, a na asfalcie... chyba porównywalny.
  5. @Jarson93o Jestem z nich mega zadowolony, zaskoczony jak bardzo ciche i szybkie są na asfalcie, a w terenie pokazują pazur - stosunkowo wysokie klocki są przewidywalne i dają spory komfort w zakrętach, hamowaniu, czy na podjazdach. Na trailach w Świeradowie zdały egzamin na 5, nie zaliczyłem żadnego niekontrolowanego uślizgu. Korzenie, hardpacki, łupanka po klamotach, czy stromy podjazd jakąś dziką górską ścieżką - zero problemu. Po złych doświadczeniach z RaceKingiem, wahałem się z wyborem czy nie pójść w agresywniejszego TrailKinga, ale dobrze wybrałem - i waga mniejsza, i balon w sam raz, i trakcja z nawiązką mnie satysfakcjonuje. Poza tym do tej pory żadnego kapcia. Jeśli chodzi o mieszankę - z BlackChilli to moje pierwsze doświadczenie, nie wiem, jak sprawowałby się wcześniejszy RaceKing w tej mieszance, ale różnica między tymi dwiema oponami jest kolosalna, nie wiem, czy w przyszłości odważę się kupić zwykłą wersję.
  6. Jak przestawiasz taką lampkę bez odcięcia na ulicy świadomie w dół, nie ma problemu, a jak świecisz nią na tak jak do jazdy w terenie, walisz ludziom po oczach. Ustaw rower w nocy z 10-15m przed jakimś murem, zaświeć i ustaw lampkę tak żeby widoczna góra wiązki nie była wyżej jak wys. zamocowanej lampki. I nagle wychodzi, że po takim zabiegu lampka świeci centralnie 5m przed koło... (przykładowo).
  7. Knog Blinder 200lm do wyboru modele z wyświetlanymi wzorami X, Square, Skull, Grid. Świetnie widoczna, łatwo odpinana i niewielka, więc w plecak łatwo schować i zapewne ucieszy dziecko wyświetlanymi wzorami. A co do pamiętania - łatwiej będzie wyrobić nawyk regularnego podpinania po szkole, niż raz na kilka dni ładować rozładowaną do zera. edit: sorki pomyliłem z Knog Frogv3 ładowanie przez USB-C. Ta jest wpinana bezpośrednio w gniazdo typu A
  8. @Roballinho Pojemność ogniwa idzie w parze z oferowaną mocą lampki, oraz przekłada się na wielkość. Ciężko o samą pozycyjną z pojemnym ogniwem. Jak jest istotna jest wielkość lampki i jaki oczekiwany czas działania? Bo może wystarczy "latarkowa" na niskim trybie, np. Sigma Sport Buster 800, Prox Vesta 400, Prox Spika 1100 itp...
  9. @Thomass13 nie tak idealny to wątek raczej skupiający się na przednim oświetleniu. Jak przetrawiałem wątek, to z zapytaniem o tył chyba jesteś pierwszy. Z tyłem jest nieporównywalnie prościej - tutaj jak weźmiesz cokolwiek bardziej znanego/firmowego w tej cenie, to będzie dobrze, bo ani tym drogi nie oświetlasz, ani nie musisz się martwić o oślepianie. Przyjrzyj się Sigmom. Nawet najprostszy Nugget dobrze świeci; albo Cubic, który jest na dwa paluszki AAA i w razie awarii na trasie można kupić baterie na byle stacji benzynowej. Osobiście gustuję w lampkach, które mają wyprofilowaną obejmę z kątem niwelującym kąt sztycy, ale może chciałbyś montowaną do prętów siodła?
  10. W opisach nie ma słowa o różnych kształtach wiązki światła dla różnych trybów świecenia, bełkot o nieoślepianiu, bzdurne filmiki, rzetelność bliska zeru. Wzmianka o trybie High Beam wieje bełkotem totalnym: Ignite the full path, trail, or road with a bright, 1000 lumen high beam setting — perfect for using as an MTB light. a załączony film na którym absolutnie nie widać o co chodzi i jaka jest różnica, tylko ten bełkot uwydatnia. Ja z tego wywnioskowałem jedynie to, że w trybie High Beam lampka świecić będzie pełną mocą, stąd też wzmianka o miłym zaskoczeniu w poście wyżej. Na wersji US strony można znaleźć dodatkowe komentarze: https://www.trekbikes.com/us/en_US/equipment/bike-accessories/bike-lights/bike-front-lights/trek-commuter-pro-rt-front-bike-light/p/34037/?colorCode=black gdzie czytamy m.in.: Battery life is a little shorter than hopes at nearly three hours in low mode (more than bright enough), the unit cannot be charged during use with power bank or Dynamo which is a big shame. Czyli w stosunku do innych lampek Bontragera mamy krok wstecz. Mój ION 200 RT, czy ION Pro RT można podłączyć w czasie jazdy do powerbanka i kontynuować jazdę. Komentarze o kłopotach z parowaniem przemilczę, bo to już chyba smutna tradycja. Commuter Pro RT ma wg mnie bardzo fajnie dopracowany strumień światła, i nawet rozważałbym sięgnięcie głębiej do kieszeni gdyby tylko miała możliwość pracy na powerbanku, jak inne modele Bontragera, albo chociaż wymienne ogniwo.
  11. Przedwczoraj z ciekawości wziąłem do rąk lampkę Trek Commuter Pro RT Jako, że to względnie nowy produkt i prócz marketingowego bełkotu w sieci rzetelnych testów niewiele, postanowiłem obadać coś co opisują, że nada się zarówno na miasto, jak i w teren. I otóż spotkało mnie miłe zaskoczenie! Lampka świeci niczym światła w samochodzie, o czym nigdzie nie jest wspomniane. Ma tryb typowo miejskich świateł mijania z ładnym odcięciem (tu ustawione na wysokości przejścia z chodnika na mur budynku, mogłem poświecić ciut wyżej...), przełączenie się w tryb świateł drogowych poszerza wiązkę światła w górę - jak widać na zdjęciu mamy około 2m wyżej na dystansie (strzelam) około 25m. Podkreślę, że nie zmieniałem poziomu lampki w ręce. Ogólna jasność w trybie drogowym niewiele się zwiększa. Odnośnie pociemnienia / zaniku światła na kostce w okolicy zaparkowanych białych samochodów - jest to spowodowane lekkim opadaniem chodnika w kierunku ściany budynku na który świeciłem, niestety w okolicy brak lepszych warunków. Światło świeci wystarczająco szeroko tuż przed koło, dodatkowo na boki rzucają się pomarańczowe plamy z bocznych okienek, druga strefa zaczyna się zółto-zielonkawym przejściem, co mnie osobiście nie przeszkadza i jest bardzo równomierna dla wzroku niemalże do końca. Czy tryb świateł drogowych jest wystarczająco wysoki, by oświetlić gałęzie, ciężko ocenić.
  12. Przykro mi już nie mam, jesienią znalazłem chętnego na prawą stronę. Odpowiedziałeś na temat założony równo rok temu
  13. Hej. Trudno mi określić dokładny model/rocznik sztycy KS, była zamontowana fabrycznie w Treku Fuel EX 8 z 2016r. Wg strony Treka https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/fuel-ex/fuel-ex-8-29/p/16882/ to KS eThirty Integra o dropie 10cm, na sztycy oprócz napisu KS na nakrętce brak innych oznaczeń. Sztyca działa, nie ma sagu, pod górną nakrętką z uszczelką zawsze było czyściutko, cyklicznie tam smarowałem masełkiem Srama, ale że po ostatniej zimie nie podjeżdża już tak ochoczo (podejrzewam ciśnienie), to chciałbym jej zrobić pełny serwis. Kolejna kwestia jest taka, że pierwsze opuszczenie/powrót są ciche, następne ruchy sztyca zaczyna siorbać, tak jakby olej z powietrzem się przeciskał. I tu rodzi się niepewność. Jedyny manual serwisowy, jaki udało mi się znaleźć na stronie KS zawierający słowo Integra to film https://www.youtube.com/watch?v=r4Y_pnisXfc Sęk w tym, że nie ma tu słowa o oleju tłumiącym(?), który jak mniemam słyszę, czy o ciśnieniu... Więc nie wiem, czy trafiłem na dobry manual, czy wewnątrz faktycznie jest olej, czy może siorbie zintegrowany nierozbieralny kartridż? Nie chcę tego tykać zanim nie znajdę odpowiedniego manuala. A chętnie widziałbym informacje o oleju - jakie WT, jaka objętość... oraz ciśnieniu (szperając w googlach wynalazłem jedynie, że max 250PSI) Ktoś przerabiał temat i jest w stanie podpowiedzieć co nieco?
  14. Na sprzedaż klasyczna niemiecka podłogowa pompka rowerowa M.K.P. PIEPER produkcji Solingen. Używana, sprawna, jednak tłok łapie dopiero przy szybszym ruchu, przy wolnym ciśnienie nie uszczelnia tłoka. Zawór rowerowy. Rączka drewniana. Manometr sprawny 16bar. Oryginalny przewód ciśnieniowy gdzieniegdzie spękany powierzchniowo i widać zbrojenie, ale wciąż trzyma. Posiada przycisk do upuszczania nadmiaru ciśnienia. Podstawa metalowa, stopki plastikowe całe. Bardzo solidna stara robota, której trudno szukać we współczesnych pompkach - mam PRO i to plastik fantastik syczący na łączach powyżej 4bar, a że nie pompuję wyżej to mi starcza, tu chciałem przeprowadzić kompletną renowację, jednak z braku czasu muszę odpuścić. Mile widziany odbiór osobisty w Poznaniu, możliwa wysyłka Cena 89 Zdjęcia, dostępność i aktualna cena na OLX: https://www.olx.pl/d/oferta/pompka-rowerowa-solingen-pieper-16bar-podlogowa-stojaca-CID767-IDOpbGK.html
  15. Kończąc temat - kupiłem germańskie Conti CrossKing Protection 29x2.3 - oponki dało się założyć przy tylko delikatnej pomocy jednej łyżki, wstrzeliły się z większym hukiem i od razu proste. 5 minut roboty na koło Dla ciekawości niemiecka produkcja jest węższa od chińskiej Sidewall aż o 2mm (karkas 57 vs. 59mm)
  16. uhhh, łudziłem się, że może odpiszecie inaczej @chopmaz - obręcze idealnie proste @sznib - tak to jest wersja China zwijana za stówę z hakiem, pytanie - czy szwabskim black chili można zaufać w kwestii jakości wykoanania, czy też lecą w kulki? Trail Kingi też rozważałem... Mam spory dylemat, zaufany sklep odwiódł mnie od Schwalbe, że ostatnio zupełne dziadostwo, na Maxxisy też kręcił nosem, o Conti nie spytałem, zawsze miałem dobre doświadczenia, ale ostatnio opony kupowałem z 4 lata temu - najwyraźniej wiele się zmieniło. Co mi proponowali? Bontragery za >200zł i Pirelli za >300zł... Fakt na Botragerach też nigdy się nie zawiodłem, ale te Pirelli to jakiś koszmar cenowy na który sobie nie pozwolę. Jestem w kropce.
  17. Drodzy koledzy/koleżanki. Już wymiękam. Continental Cross King 29x2,3 zwijana, nowa, kod producenta 0150297 Dawno się tak nie namęczyłem przy nakładaniu, ale nie o to. Ranty przesmarowałem patentowanym mazidłem z pianki do golenia. Opona pięknie się wstrzeliwuje na miejsce przy ciśnieniu około 3~3,5bar, znacznik na oponie i krawędź obręczy są w idealnym odstępie od siebie, nigdzie nie zapadnięta, a to dziadostwo bije na boki jak szalone w jednym miejscu. Już 3 razy upuszczałem powietrza, zrzucałem z rantu, ugniatałem, wstrzeliwałem, upuszczałem powietrza i ujeżdżałem po podłodze na niemal flaku. Dobiłem nawet ciśnienie do prawie 5bar. Nic - cały czas bije, bez grama poprawy. Po ponad 3 h walki z jednym kołem postanowiłem napisać tutaj - czy to wada fabryczna? reklamować? czy jakimś cudownym trafem to bicie ustanie? Jeszcze gdybam, że to może karkas opony musi przywyknąć do nowego kształtu, ale jestem ciekaw Waszego zdania. Nadmienię że z nową zwijaną oponą mam pierwszy raz do czynienia. Do tej pory nie miałem problemu ze zwijanymi, ale były to fabryczne gumy założone w rowerach. W załączniku filmik. video-1646761913.mp4
  18. @chrismel Ale mega stronka! dziękuję! myślę że tyle w temacie > do zamknięcia
  19. Witajcie, Czy ktoś z posiadaczy Continentali CrossKing 29x2,3 (58-622) może podzielić się informacją jaka jest rzeczywista szerokość balonu opony w mm i zmierzyć miarodajnym narzędziem, jak suwmiarka? Konkretny model to zwijana ShieldWall EAN 4019238798326 Nie chciałbym otrzymać opon węższych niż 56mm (na obręczy 23mm), a krążą głosy że Conti wypadają mniejsze niż z rozmiarówki wynika.
  20. Na sprzedaż obręcz RIGIDA Superchromix 700C 28 x 1 5/8 x 1 1/8 Stan dobry, nie była zdecentrowana, lekko skancerowana przy wentylu. Nie posiadam dwóch. Widoczna na zdj. opona nie jest na sprzedaż. Cena w chwili wystawienia ogłoszenia na forum: 29zł, Zdjęcia i aktualna cena na OLX: https://www.olx.pl/d/oferta/obrecz-rigida-superchromix-700c-28-x-1-5-8-x-1-1-8-CID767-IDNw4WN.html Mile widziany odbiór osobisty w poznaniu, ewentualna wysyłka wyłącznie kurierem.
  21. Poszukuję lewego ramienia do korby Shimano Selecta T o długości 170, najchętnjej brandowane MOTOBECANE. Pozdrawiam
  22. Kombinowanie z 12-ką w tym rowerze to imo przerost formy nad treścią. Za dużo do wymiany, a i tak piasta, to musiałby być albo jakiś wynalazek, albo z wymiennymi endcapami do QR, ale czy takie istnieją dla bębenków 12-rzędowych, pewnie tak. Nic nie piszesz nt. zakresu obecnej kasety 10ki. Może wystarczy wymienić kasetę na szerszy zakres? Ale uwaga na przerzutkę, sprawdź jaki twój model obsługuje koronki, bo może być potrzebna albo jej wymiana, albo wstawienie ekstendera haka, by potrafiła zawijać łańcuch na największą koronkę. Ewentualne pójście w napęd 2x10 też nie jest pozbawione sensu, tak mam w jednym rowerze i sobie chwalę - na podjazdach lepiej niż przy 1x11, no i zestopniowanie w tej 10-ce jest też łagodniejsze, co lepiej pozwala dostosować kadencję na bardziej płaskim. Ale wiem, że kto raz spróbuje jazdy na 1x, ten już nie chce wracać do żonglowania przodem.
  23. Sprzedam nową sprężynę do amortyzatora RockShox Judy Silver TK 29" 120mm + nakrętka z pokrętłem naprężenia wstępnego + odbojnik dolny. Twardość / kolor: FIRM (twarda) / niebieska (dla osoby o wadze 80~90kg) Sprężyna została zdemontowana z nowego, niejeżdżonego roweru Trek Roscoe 2019 przez serwis i wymieniona na kartridż powietrzny. Sprężyna kompletna + w/w dodatki, stan idealny. Mile widziany odbiór osobisty w Poznaniu, możliwa również wysyłka. Cena 45zł
  24. saphrii

    [2020] Trek Roscoe

    Trochę jak siodło na sprężynach, lub damper bez tłumienia fajne, lecz wymaga przyzwyczajenia. Ciekawi mnie na ile lat tak pracujący element został przewidziany, zwłaszcza przy alu ramie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...