Skocz do zawartości

phoe

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    3 706
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez phoe

  1. Generalnie jak coś jest dobre(sprawne) to nie trzeba tego wymieniać, tylko po to żeby wymienić.

    Idąc tą logiką można co roku wymienić pół roweru, lub cały rower i też tego tobie nikt nie zabroni, ale chciałeś porady, to ją dostałeś, a czy wymienisz tylko zużyte elementy czy pół roweru przy okazji to już twoja sprawa.

    Co innego jak napiszesz ze chcesz obecny napęd 3x9, wymienić na np 2x11 czy coś podobnego, zmienia to postać rzeczy, ale 3x9 na nowy 3x9 gdy najważniejsze jego elementy są sprawne to głupota i tyle.

     

  2. 9 godzin temu, MikeSkywalker napisał:

    I bez przesady, do pracy chcesz tym jeździć, jakie 7 tysięcy. Tutaj prosty rower za dwa wystarczy. 

    Ja jeżdżę czasami do pracy na enduro lub graveu, co w tym złego? I mam z 20km.

    Nie każdy chce jeździć prostym rowerem, jak jest przyzwyczajony do pewnego standardu, albo jak już wsiądzie w końcu na coś lepszego, to nie będzie juz jeździł składakiem, o ile nie musi.

    Wg mnie gravel z karbonowym widelcem będzie idealny, o ile ktoś lubi tego typu rowery, taki fajny i szybki pomykacz na sensownej "uterenowionej" oponie. Sam mam Meride Silex 400 i nie narzekam.
     

    9 godzin temu, spidelli napisał:

    Coś w tym jest - mniej boli kradzież czy uszkodzenie... Chyba że Cię wciągnie kręcenie...

    To zależy jaki zakład pracy, jak ma monitorowany parking dla rowerów i pracodawca odpowiada za rowery, to nie ma tutaj problemu żeby i szosą Speca S-Works przyjechać, bo znam takich.

  3. Masz tam informacje, że musisz sprężynę SoloAir wymienić na dłuższa lub krótszą.

    The following 35 mm fork models with Solo Air springs are compatible with the new DebonAir upgrade kit: Lyrik B1 (2016+) PIKE A1-A2 (2014-2017) PIKE B1 (2018+) Revelation A1 (2018+) Yari A1 (2016+)

    W tabelce niżej masz B1, bo masz kupić od B1, bo A1 jest kompatybilny. zgodnie z tym co wyżej :)

  4. W dniu 24.02.2021 o 15:47, Dave99 napisał:

    Z tyłu celowo kupiłem kasetę tylko 11-30 bo dla mnie i to tak aż nadto. W praktyce używam 11,13,15,17 z tyłu i 42,32 z przodu. Reszta to dla mnie pic na wodę i mogła by w ogóle nie istnieć. Poprzednia budżetowa przerzutka  Shimano Acera M390 wytrzymała mi kilka lat i nic się nie pogięło. Ta nowa m370 wygląda nawet tak samo jak stara. 

    I dlatego są napędy 1x żeby nie mieć przerzutki z przodu. :)

     

  5. Ja i kumpel mieliśmy kupione rowery Giant'a(Anthem i Trance) z M615, niby piszą ludzie że dobre, a w obu zaciskach i rowerach tłoki nie pracowały równo, jak dla mnie to padaka jakich mało, a nie hamulce.

    A czemu hamulce wymieniasz? Ciekną czy za słabe?

  6. Ja mam krótkie Hummvee I i Singletracki, to jak chodzi o wytrzymałość itp, to Hummvee to co najmniej 1 liga wyżej, cenowo też niestety. :(
    Po wyjęciu wkładki to są zwykłe spodenki/spodnie turystyczno-rowerowe, a można je też kupić bez wkładki, wkładka podstawowa jest spoko i wygodna, zamiast gaci ją zakładasz.

    Hummvee strasznie zwyczajnie wyglądają(żeby nie mówić "biednie") na fotkach, w rzeczywistości naprawdę ładne spodenki, a w stawki z cordury w kroku i nie tylko, naprawdę robią z nich spodenki nie do zajechania prawie że, no i tylne kieszenie mieszczą 2 złote izotoniki. :D

×
×
  • Dodaj nową pozycję...