Skocz do zawartości

Maxim

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    54
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Dodatkowe informacje

  • Imię
    Rafał
  • Skąd
    Szczecin

Osiągnięcia użytkownika Maxim

Świeżak

Świeżak (1/13)

  • Pierwszy post
  • Collaborator
  • Conversation Starter
  • Od tygodnia
  • Od miesiąca

Ostatnio zdobyte

2

Reputacja

  1. Wykasował mi się cytat do którego odnosi się poniższa wypowiedź: (proszę moderatora o wyrozumiałość) Wymiary kolejno: 186 89 68 40 65 i wychodzi rozmiar L. Bo mierzyłem wczoraj jeszcze raz i zmierzyłem przekrok w butach. Wcześniej przekrok wpisałem 86 i wychodziło M. Dobrze, że skorygowałem przekrok i miałem okazję przymierzyć ten świetny rower. Będę brał L. Gdzieś za półtora tygodnia będę zamawiał czarnego z pomarańczowymi akcentami. Pierwsze co to zdzieram nalepki z obręczy jak już pisałem.. Wrzucę też opony Continental Race King 2.0 tak więc będę miał na zbyciu dwa X Kingi 2.2 nówelasy. No i jak już rower dotrze to ta cała ceremonia dokręcania koszyków na bidon, lampek, licznika.. Ach.. Co to będzie za radość..
  2. Czołem Mieszkam w Szczecinie i byłem dziś przymierzyć model Grand Canyon AL 6.9 w rozmiarze M bo akurat mieli. Według programu do pomiaru wielkości ramy powinienem mieć M. Dla mnie był on za mały, a konkretniej za krótki. Będę pobierał rozmiar L bez najmniejszego zastanowienia. Był tam też inny klient z Torunia, którego pozdrawiam. Oboje kosztowaliśmy przejażdżki wierzchowcem. Oboje byliśmy podobnego wzrostu i stwierdziliśmy, że M-ka jest za mała. Moje wymiary: Wzrost 186 cm, przekrok: 89. Zamówię rower w kolorystyce Radar lub jeśli będzie możliwość w Deep Black Ano White ale z widelcem od Radara. W obu przypadkach naklejki z obręczy od razu są zdzierane obligatoryjnie. Podobnie zrobiłem w swoich i19.
  3. Gratuluję zapału i to wcale nie złośliwie, tylko dlatego, że wytworzenie rurki z kompozytu przy udziale włókien szklanych, węglowych czy też aramidowych przy zachowaniu reżimu technologicznego jest trudne. Zwłaszcza gdy chcemy, aby poszczególne wiązki włókien były widoczne. Jeśli ma być lekkie to najlepiej epoksydowe. Niezwykle istotne jest - jak wspomniał Piotr - aby było prawie suche. A dokładniej to każde włókno (te cieniusieńkie, kilka, jak nie kilkanaście razy cieńsze od ludzkiego włosa) zostało przesączone żywicą. Następnie nadmiar żywicy musi być odprowadzony . Nadmiar żywicy determinuje kruchość całego kompozytu. Nie przesączone włókno (tzw.dry glass ) lub niedostatecznie przesączone włókno (tzw. rich glass laminate) to defekty laminatu drastycznie obniżające jego wytrzymałość. Dlatego stosowanie podciśnienia przy odprowadzanie nadmiaru żywicy to podstawa jeśli chcemy uzyskać dobry jakościowo wyrób. Wszystkie komponenty węglowe do rowerów są wytwarzane przy pomocy podciśnienia. Wytwarzanie rurek z kompozytu - profili zamkniętych - najczęściej odbywa się przy użyciu zaplecionego włókna dookoła. Czyli nie poprzez nawinięcie, a tak jak są produkowane wędki. Przykładem na to, że użycie zaplecionego włókna dookoła może być niewystarczające jest przedni i zarazem tylny słupek super sportowego Lexusa LFA gdzie wokół jednorazowo używanego rdzenia robot zaplata Rowing w specjalnie obliczony i dobrany zaplot . Po przeprowadzeniu infuzji żywicy w podciśnieniu i utwardzeniu rdzeń jest chyba usuwany, bądź jest tak lekki, że go zostawiają. Dokładnie nie pamiętam. Kolejna sprawa to lakierowanie, które jest niepotrzebne, jeśli profil zamknięty jest wykonany tak, że prawa strona jest na zewnątrz. Już dawno zastanawiałem się jak zacząć produkować takie profile zamknięte z carbonu. I jak to przemyślałem to elementy samochodowe to pikuś w porównaniu z rowerowymi. Myślę, że to częściowo usprawiedliwia ich cenę. I co mi do głowy przychodzi to błotniki carbonowe, które przetną oponę jak skalpel.
  4. Cześć Takie rzeczy jak elementy samochodowej deski rozdzielczej można wykonywać ręcznie - tzn. ręcznie za pomocą rolki lub specjalnej szpatuły wyprowadzać pęcherze powietrza. Elementy nośne takie jak kierownica czy manetka hamulcowa powinna być wykonana z żywicy epoksydowej. Dodatkowo ręczne przesycanie żywicy przeszłoby gdyby jej nadmiar wyprowadzony został za pomocą podciśnienia (metoda vacum), a najlepiej żeby proces nasączania i odprowadzania przebiegł podczas procesu infuzji metodą vacum. No i wygrzewanie epoksydówki. Można też użyć żywicy poliestrowej, ale najlepsze jej rodzaje - te dorównujące epoksydzie - drogo kosztują. Najefektywniejsze pod względem wytrzymałościowo-wagowym to zastosowanie zaplatania dedykowanego w przypadku kształtów bardziej skomplikowanych niż walec czy płaszczyzna.
  5. Dodać jeszcze można mały magnesik do poszukiwania upuszczonych drobnych części. Może być na mocnej cienkiej nitce. Osobiście zastanawiam się nad takimi workami kompresyjnymi z zaworkiem, do których wkłada się ciuchy i zwijając zawartość razem z workiem powietrze uchodzi z wewnątrz. Wagowo niezbyt atrakcyjnie to wygląda, ale bywają okoliczności, kiedy potrzebna przestrzeń i wtedy trzeba pójść na wagowo-przestrzenny kompromis. Może komuś się przyda. Znalazłem coś takiego w Decathlonie: http://www.decathlon.pl/worek-wodoszczelny-25-l-id_8206610.html
  6. Bardzo ciekawy temat. Oprócz 29er MTB są jeszcze 29er hybrydy (proszę mnie poprawić jeśli się mylę). W temacie na tym forum "pokaż swojego 29-era" znajdują się fotografie konstrukcji hybrydowych na 29-calowych kołach. Na twoim miejscu zbadałbym temat roweru na dużych kołach z oponami asfaltowymi, ale szerokimi. Pozwoli Ci to przejechać przez lekki teren po jakim poruszasz się przez 15% czasu/trasy. Wiele z nich ma jedną zębatkę z przodu i biegi w piaście z tyłu. Inne znów mają normalne przerzutki. Jeśli chodzi o rower crossowy to wybierz taki model, abyś mógł wstawić szerszą oponę (tylne widełki) taką przynajmniej 2.0. Można wtedy z crossa zrobić a'la 29-era ale ze względu na geometrię ramy nie będzie on pełnokrwistym 29-erem. Zbadaj koniecznie temat wspominany powyżej pod kątem tych hybryd. Właśnie wpadłem na pomysł: Za budżet jakim dysponujesz możesz mieć taką hybrydę i dokupisz dwa dodatkowe bardziej terenowe koła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...