Skocz do zawartości

I Dąbrowska Masa Krytyczna

Kunik
Polska

W ramach I Dąbrowskiej Masy Krytycznej będziemy przekonywać, iż warto przesiąść się z auta na rower i zamiast benzyny spalać kalorie. Rower spełnia wszelkie wymogi ekologii i ochrony środowiska. Nie potrzebuje paliwa, nie emituje zanieczyszczeń ani hałasu. Jest dostępny prawie wszystkim - dzieciom, młodzieży, dorosłym a nawet ludziom z pewnymi rodzajami niepełnosprawności. Sprzyja bliskości, poczuciu sąsiedztwa, kameralnym i wielofunkcyjnym składnikom przestrzeni miejskiej, ułatwia mobilność. Jest jedynym środkiem transportu umożliwiającym podróż od drzwi do drzwi. Biorąc pod uwagę, że większość podróży w miastach to podróże krótkie, nie przekraczające 5 km, rower w tym przypadku jest bezkonkurencyjny w zakresie czasu przejazdu. Bezsprzeczny jest również aspekt zdrowotny – regularny ruch zmniejsza ryzyko związane z chorobami cywilizacyjnymi, pozytywnie wpływa na układ nerwowy i immunologiczny.

I Dąbrowska Masa Krytyczna będzie głosem poparcia dla Studium Głównych Tras Rowerowych autorstwa Tobiasza Nykamowicza oraz próbą zwrócenia uwagi na problemy, z którymi spotykają się rowerzyści na swojej drodze: z barierami na drogach rowerowych w postaci słupów oświetleniowych i słupów sygnalizacji świetlnej, za zbyt wysokimi krawężnikami, brakiem sygnalizacji pionowej i poziomej na ścieżkach rowerowych, za wprowadzeniem obowiązkowych konsultacji przed inwestycyjnych związanymi z infrastrukturą rowerową.

Takich i im podobnych postulatów można wymieniać jeszcze wiele – jak wiele jeszcze jest do zrobienia by nasze miasto było porównywalne do innych europejskich i polskich miast przyjaznych rowerzystom. Ukształtowanie terenu oraz walory przyrodniczo-rekreacyjne naszego miasta tworzą idealne warunki do tutejszego rozwoju ruchu rowerowego. Rekreacyjne trasy to jednak nie wszystko, teraz warto postawić na infrastrukturę rowerową w centrum Dąbrowy, tak by bezpiecznie skomunikować tereny zielone z osiedlami mieszkaniowymi.

Zapraszamy wszystkich, którzy popierają wymienione cele do udziału w I Dąbrowskiej Masie Krytycznej, której przejazd odbędzie się na 10 km trasie przez główne ulice Dąbrowy Górniczej. Początek przejazdu o godzinie 11.00 z Placu Wolności, przed PKZ. Zakończenie w Parku Hallera.

Dołącz do nas! Spalaj kalorie a nie benzynę!

__________________

Powołując się na strony internetowe inicjatyw rowerowych Masa Krytyczna to nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań maksymalnie licznej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem" i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.

Masa Krytyczna została zapoczątkowana w 1992 roku (25 września) w San Francisco. Idea ta została przeniesiona następnie do innych miast w USA, a następnie do Europy i Azji. Obecnie Masy Krytyczne odbywają się w ogromnej ilości miast na całym świecie.

Największą na świecie tego rodzaju jest demonstracja rowerzystów w Budapeszcie, odbywająca się dwa razy w roku – na Europejski Dzień Bez Samochodu i Dzień Ziemi. Tradycyjnie w budapeszteńskiej Masie bierze udział ok. 100 tys. rowerzystów.


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...