Skocz do zawartości

[Rozmiar ramy] Rozmiary ram szosowych Giant


de_Villars

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.giant-bicycles.com/pl/defy-5-2015

Mam pytanie o to, jaki rozmiar ramy Gianta odpowiada rozmiarowi 57 określanemu wg długości rury podsiodłowej? Niestety, producent tego wymiaru akurat nie podaje.

Ewentualnie, który z ich rozmiarów pasowałby na osobę o wzroście 185 cm i długości nogi ok. 84 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o tą rurę podsiodłową, celem porównań do wielkości ram innych producentów. Na razie mam "doświadczenie" z szosówką ograniczające się do paru rundek po decathlonie tribanem 500 i 520. Wyszło że pasuje mi ich rozmiar L, co się przekłada na rozmiar 57-58 cm liczone wg długości rury podsiodłowej (taki sposób określania rozmiaru ramy wyczytałem choćby tu: http://roweroweporady.pl/rozmiar-ramy-rowerowej/). No i klops przy tym Giancie, bo tam nie ma tego wymiaru i nie wiem, która z tych ram by mi pasowała.  

No chyba, że jestem w jakimś monstrualnym błędzie i wielkości ramy wyrażonej w cm nie liczy się wg długości rury podsiodłowej tylko jakoś inaczej...

W każdym razie wszystkie kalkulatory i przeliczniki uzależniały rozmiar ramy od wzrostu lub długości nogi, więc logicznym wydało mi się, że rozmiar ten określa się od długości rury podsiodłowej.

Co do wysokości główki - wydaje mi się, że jest tu z grubsza podobnie, jak w innych współczesnych modelach. Nie jest to geometria taka jak w klasycznych szosówkach (rura górna idealnie pozioma) ale chyba jeszcze nie kwalifikuje się do pojęcia "ramy slopingowej"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No chyba, że jestem w jakimś monstrualnym błędzie i wielkości ramy wyrażonej w cm nie liczy się wg długości rury podsiodłowej tylko jakoś inaczej...

 

Tu chodzi o to, które wymiary w całej geometrii roweru są istotne.

 

 

 

W każdym razie wszystkie kalkulatory i przeliczniki uzależniały rozmiar ramy od wzrostu lub długości nogi, więc logicznym wydało mi się, że rozmiar ten określa się od długości rury podsiodłowej.

 

 

Używasz wybrakowanych kalkulatorów, bo niektóre biorą pod uwagę nawet długość przedramienia, tułowia i nóg też, po to by wyliczyć każdą składową, a nie tylko długośc rury podsiodłowej, która i tak nie musi swiadczyć o przekroku czy o wysokości ustawienia siodła. 

 

Bardziej istotniejszym od dł. podsiodłowej jest chociażby kąt podsiodłowej, bo można wywnioskować czy możemy użyć sztycy z offsetem czy nie (oczywiscie nie tylko na tej podstawie) nie wspominając o główce i dł. horyzontalnej ramy. Dł. podsiodłowej tak naprawdę o niczym konkretnym nie świadczy.

 

Pytałem o wysokość głowki, bo ostatnio widziałem pięknego BMC z odwróconym mostkiem -30st, dla kogoś po prostu było delikatnie mówiąc za wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to "trochę" zmienia postać rzeczy. wszystkie moje rozważania i przymiarki do wielkości ramy będę musiał skorygować. najlepiej się przejdę jeszcze raz do Deca i z miarką w ręku pomierzę rower na którym mi się siedziało najwygodniej,

Choć tak właściwie, jeśli oni na własnej stronie piszą, że rozmiar L odpowiada 57-58 cm ( zależności od modelu) to zgodnie z tym co piszesz, raczej mają na myśli długość rury górnej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed pójściem do sklepu sugeruję dobrze się pomierzyć, bo w odróżnieniu od MTB, w przypadku źle dobranego rozmiaru ramy masz stosunkowo małe możliwości korekty pozycji długością mostka, podkładkami czy offsetem sztycy. Źle dobrana rama może być przekleństwem, a robiąc dwa kółka w Decathlonie i bez wcześniejszego doświadczenia szosowego możesz popełnić błąd. Polecam bike fit calculator na stronie Competitivecyclist. Żeby uzyskać wiarygodne informacje, najlepiej skorzystać przy pomiarach z czyjejś pomocy, wykonać pomiary 3-4 razy i uśrednić wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...