Skocz do zawartości

[Rama] Jaką wybrać do max 700 zł


agamemnons

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów

Powertowałem troszkę forum nie mnie jednak nadal czuje niedosyt dlatego też z uwagi na fakt iż dawno orientowałem się jako tako w sprzęcie rowerowym chciałbym się zwrócić z pytaniem do bardziej doświadczonych. Pierwszy rower z prawdziwego zdarzenia kupiłem już dawno bo w 2006 z małymi naprawiami typu wymiana napędu klocków itp służył mi dzielnie ale niestety do wczoraj. Jest a raczej był to model z 2005 zakupiony w dobrej cenie w 2006 - Kelly's Imagine z fajnego materiału Kinesium Premium Aluminum- waga ramy 19,5- 1670g. Podczas wczorajszej przejażdzki najzwyczajniej w świecie pekła mi rama. Dlatego też rozglądam się za jaką ramą w miejsce pękniętej.

 

Jeżdzę różnie obecnie mam założone slicki i śmigam asfaltem jednak lubie i ostro pośmigać polnymi i leśnymi przecinkami włączając w to fajne zjazdy i podjazdy. Waże 100kg, 183 cm mam wzrostu.

 

Co do samej ramy nie interesują mnie już ramy Kellys i Kross. Próbowałem się rozejrzeć za czym innym typu Merida... no właśnie i co dalej... Poczytałem także na temat Accent`a Peak. Fajnie by było gdybym mógł przełożyć cały osprzęt z obecnej ramy, choć chcieć a móc to podobno dwie różne rzeczy... W rachubę wchodziłaby rama pod hamulce V-brake z ewentualną opcją pod tarcze.

 

Budżet jaki chciałbym na ramę przeznaczyć to max 700 zł - choć nie ukrywam że zaciech będę miał na twarzy jeżeli znajdzie się jakaś tańsza opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej jeżdziłem na ramie i rozmiarze 19.5 i sztycę miałem wysuniętą na maxa teraz przymierzam się do ramy Accenta Tormenta jednak nie wiem do końca jakie rozmiar ramy mam kupić 19 czy 21? Podpowie ktoś z doświadczenia czy lepiej kupić większą ramę 21? Czy zostać przy 19?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet ja nie jeżdżę na 21" choć jestem wyższy od Ciebie. 20" to max ale wątpię czy by ci pasowała. IMHO po zakupie za dużej ramy rower nijak nie pasuje do swojego przeznaczenia. Pomijając że przekrok drastycznie się skurczy to uzyskasz bardziej pochyloną pozycję co nie koniecznie może ci się spodobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maniak, chociaż Ty zaglądasz tu i się udzielasz. Gdzie sięgnąć wzrokiem w 'interneta' to o ramie Accent Tormenta ni widu ni słychu i raczej nie zapowiada się żeby miała się pojawić z tąd też jestem zmuszony za rozejrzeniem się za jakąś inną ramą no i tu wracam znów do punktu wyjścia jaką ramę MTB pode mnie za +/- 700 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz coś renomowanego http://allegro.pl/rama-aluminiowa-fuji-mtb-gorski-jak-nowa-i4153970357.html rozmiar się zgadza. Hajs też :D Na plus względem Tormenty są linki puszczone dołem górnej rury co IMHO jest bardziej estetyczne IMHO spełnia woje kryteria i

Popatrzyłbym jeszcze za tę ramką gdzieś na promocji http://katalog.bikeworld.pl/2014/web/produkt/czesci/ramy/amoeba/10157/mfr_hussar_26 ciężka ale solidna.

Ewentualnie coś takiego http://allegro.pl/extra-rama-mtb-biria-alu-19-i4181437208.html

 

PS1 Tu taka perełka, na którą sam bym się skusił gdyby nie rozmiar http://allegro.pl/rama-mtb-rurki-tange-ultimate-superlight-stan-bdb-i4163873426.html

PS2 Myślę że na obecną chwilę nie ma niczego więcej i pozostaje się zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na fakt iż Tormenta ma jakąś 'dziwną' geometrię to pomysł został porzucony, najbliżej mojej obecnej ramie odpowiada model Accent El Norte 19" i teraz nasuwają się kolejne pytania.

 

Na stronie velo.pl piszą że ta rama posiada w zestawie stery pół-zintegrowane (50/44 mm).

 

1. Co to jest za wymiar 50/44mm?

2. Czy jest to średnica zewnętrza sterów?

3. Czy wysokość kołnieży tych sterów?

4. Czy będzie tu pasował widelec z rurą o średnicy 1,1/8"?

5. Czy stery FSA Orbit MX podejdą pod tę ramę?

6. Czy stery FSA Orbit MX mają łożyska maszynowe?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co to jest za wymiar 50/44mm?

2. Czy jest to średnica zewnętrza sterów?

3. Czy wysokość kołnieży tych sterów?

4. Czy będzie tu pasował widelec z rurą o średnicy 1,1/8"?

5. Czy stery FSA Orbit MX podejdą pod tę ramę?

6. Czy stery FSA Orbit MX mają łożyska maszynowe?

1. Oznaczenie 50/44mm to szerokość zewnętrzna szalek sterów kołnierz/bierznia

2. Tak. Tu masz stery o podejrzanie podobnych parametrach http://velo.pl/czesci/stery-i-podkladki/accent/hsi-s01

3. Nie widziałem nigdzie sterów gdzie szalki były by  tak wysokie. 50+44=94. Wyobrażasz sobie stery zajmujące prawie całą długość główki ramy :D

4. Bez problemu. 

5. Nie, Orbit MX za to są zewnętrzne a w El Norte posiada stery wewnętrzne

6. Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama Accent El Norte + Sztyca Accent sp-408 + Stery Accent HSI-S01 (w miejsce tych występujących sterów w komplecie z ramą) - zamówione.

 

Jednak nasuwa się dla mnie w związku ze sterami pytanko:

1. Czytałem że te stery lubią zbierać trochę syfu bo są podobną sałabo osłonięte... Jak to wygląda w praktyce?

 

Bieżnię z obecnych sterów zdjąłem bardzie zsunąłem bez wysiłku ponieważ jest przecięta.

2. Czy jest regułą że bieżnia na rurę sterową nachodzi ciężko lub delikatnie?

3. Czy wraz ze sterami będzie w komplecie bieżnia do widelca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem że sam przełoże stare bebechy do nowej ramy. Nie mniej jednak wyczytałem że w ramach m.in. klasy Accent mogą pojawić się problemy z planowaniem sterów czy też misek suportu. Z tąd też moje pytanie czy zanim przystąpię do składania roweru nejpierw lepiej będzie żebym zaniósł ramę do przefrezowanie mufy suportowej oraz główki sterów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O problemie słyszałem w przypadku ram Peak.Mufa suportu czasami trafiała się węższa lub szersza o 1mm. Nie jest to jakaś reguła. Składany rok temu Peak (26) był okej. Niestety na stronie velo.pl nie pisze czy EL Norte ma mufę suportu 68 czy 73mm. Musisz wziąć po prostu suwmiarkę i zmierzyć. W przypadku jakichś nieścisłości trzeba będzie zanieść ramę to planowania mufy.

 

Jeśli chodzi o stery to nie wyczytałem jeszcze żeby były jakiekolwiek problemy. Jeśli po założeniu widelca nie będzie żadnych problemów to nie widzę powodów do zmartwień. Z resztą na tej ramie składają rowery zwykli amatorzy i nie mają jakichś problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycztyałem na necie że mufa w tej ramie ma szerokość 68mm, więc powinno podejść. Mam korbę deora na hollowtechu i nawet jakieś podkładki w zestawie co by to podeszło pod ten właśnie wymiar mufy. Będę musia jeszcze wymienić łożyska bo kręcą się z oporami (większymi i mniejszymi).

 

Wracając do frezowania mówisz żeby nie martwić się zbytnio i przekładać bebechy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama już przyszła wraz z 'nabitymi' sterami i zauważyłem że między górną miską a główką ramy (tak mniej więcej po połowie obwodu główki) jest szczalina na oko około 0,5 mm tak jakby krzywo zostały nabite. Z tąd moje pytanie:

1. Zanim zaczne się bawić w składanie czy nie wybić i osadzić na nowo górną miskę sterów?

2. Zauważyłem jeszcze że w dolnej misce jest/było krzywo osadzone łożysko - osrałem się że masakra - ale udało się dla mnie łożysko wcisnąć kciukiem i wygląda na to że wskoczyło na swoje miejsce - martwić się tym?

3. Czy kasując luzy uda się łożysko/a wcisnąć na swoje miejsce?

 

 

Zdjęcie ze szczeliny:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/2ecb76458184edf6.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...