Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

witam chciałem zakupić ten rower http://allegro.pl/king-of-the-road-2013-lazaro-integral-v3-alivio-19-i3384148101.html

 

mam 171 cm wzrostu a noga 75/76 cm według miary to wychodzi na granicy 17 której na razie nie ma , czy 19 będzie za duża ? w butach dojedzie jakieś niecałe 2 cm  :002:

 Mam takie same warunki jak ty. Nie przymierzałem się do lazaro ale do roweru Unibike Viper i na ramie 19" wisiałem jajkami ;)  Kupiłem 17" ale i tak szału nie ma i jakiś tam mały kontakt rama/klejnoty jest :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Czytając to forum doszłam do wniosku, że warto abym założyła konto i zapytała Was o zdanie odnośnie dręczącego mnie problemu.

Jakiś miesiąc temu kupiłam rower Trek 3900. Jako, że nie znam się na tym jak dobrać ramę, postanowiłam zaufać sprzedawcy w dosyć cenionym sklepie rowerowym w mojej okolicy. Tylko trochę poczytałam, pooglądałam jakieś tabelki z rozmiarami i widziałam, że do mojego wzrostu 158 cm i długości nogi od krocza do podłoża 73 cm (waga 43 kg - jestem dość drobnej budowy ciała) dobra byłaby rama 15-16 cali (interesował mnie rower górski). Sprzedawca pokazał mi m.in rower trek serii 3700 z ramą 16 cali a następnie trek 3900 z ramą 18 cali, bo twierdził, że będę miała na nim właściwszą sylwetkę. Kazał siąść, przejechać się, zachwalał, że sylwetka na nim jest idealna i skończyło się na tym, że rower ten kupiłam.

Już przy pierwszych jazdach pojawił się problem - za mała (a właściwie brak) odległość pomiędzy kroczem a ramą. Jak przychodzi mi szybko zeskoczyć z siodła, to kończy sie to dość nieprzyjemnie. Zaczęłam czytać więcej i dowiedziałam się, że to niedopuszczalne, by musieć stać na palcach, żeby górna rura ramy nie dotykała krocza - powinien być zapas przynajmniej kilku centymetrów - u mnie go nie ma w ogóle. Poprawiła mi się już kondycja i zamiast krótkich tras po 30-40 km mogę już sobie pozwolić na takie 70-80 km. Ale pojawił się kolejny problem bólu w kolanie przy większych i szybkich podjazdach czego nie miałam przy starym rowerze i też przypuszczam, że może to być powodem niewłaściwej (za dużej) ramy. Ułożenie kolana względem pedału nie jest też takie, jak zalecają schematy znalezione w Internecie. Mogę kombinować z przesunięciem siodełka w poziomie, ale to nie zmieni problemu wysokości górnej rury ramy...

Generalnie poszłam do sprzedawcy gdzie kupiłam rower i powiedziałam mu o moim problemie, zaznaczając, że liczyłam na ich fachową pomoc przy doborze roweru, a teraz jestem bardziej niż pewna, że moja rama jest niedobrze dobrana, że 18 cali w rowerze trek 3900 to dla mnie za dużo. Sprzedawca skwitował to, że w Internecie bzdury piszą i na to nie mogę patrzeć, że to kiedyś brało się pod uwagę rozmiar ramy w calach, że teraz ważniejsza jest ogólna geometria roweru, że kobiety mają dłuższe nogi i nie może być dla mnie rama za mała, że 16 cali to dla mnie będzie za mało.... itp itd.

Bardzo denerwuje mnie ta sprawa, bo rower jak na moją kieszeń nie kosztował mało. Miał to być rower na lata. Miesięcznie robię jakieś 300 kilometrów po różnym terenie (większość nierówny). Jazda miała sprawiać mi przyjemność, a tak nie jest. Proszę o Wasze opinie, czy Waszym zdaniem, taka rama w tym rowerze faktycznie jest dla mnie taka odpowiednia, czy może lepiej jakbym miała mniejszą???

Mam bowiem zamiar poprosić sprzedawcę o zmianę ramy na mniejszą. Są duże szane, że dostanę taką możliwość.

Pozdrawiam i czekam na Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad kupnem tego roweru http://allegro.pl/rower-szosowy-merida-ride-93-carbon-2013-nowa-52cm-i3387120135.html czy bedzie on dobry jesli mam 170 cm i 76/77 cm w nogach ?

 

 

raczej nie, to jest rama 20" - za dużo dla Ciebie

dzięki, tak taż myślałem że koła 28 robią swoje, nic poczekam na 17'' jutro może będzie.  :thumbsup:

 

 

możesz się nie doczekać, 17" mają być dopiero we wrześniu - informacja od użytkowników, którzy w dniu wczorajszym kontaktowali się ze sprzedawcą odnośnie tego rozmiaru

@@Urszulka,

Zdecydowanie za duża rama, to nie internety a Pan sprzedawca pieprzy za przeproszeniem bzdury. Opchnął Ci to na czym jemu zależało a nie Tobie. Krętacz i tyle.

Edytowane przez Piehursson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja ! Przymierzam się do zakupu mojego pierwszego pokomunijnego roweru. Jestem raczej zdecydowany na Kands Maestro. Jedynie co mi teraz zawraca głowę to rozmiar ramy :D Przymierzyć raczej nie ma jak bo w pobliżu nikt się handlem tego roweru nie trudni. Mam ok. 182 cm, raczej już nie urosnę ( przynajmniej tak myślę ;)) i właśnie nie wiem czy 19" czy 21". Doradzicie coś ? Będę wdzięczny i mega zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja ! Przymierzam się do zakupu mojego pierwszego pokomunijnego roweru. Jestem raczej zdecydowany na Kands Maestro. Jedynie co mi teraz zawraca głowę to rozmiar ramy :D Przymierzyć raczej nie ma jak bo w pobliżu nikt się handlem tego roweru nie trudni. Mam ok. 182 cm, raczej już nie urosnę ( przynajmniej tak myślę ;)) i właśnie nie wiem czy 19" czy 21". Doradzicie coś ? Będę wdzięczny i mega zadowolony. 

 

 

Długość nogi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 

 

Przymierzam się do zakupu roweru http://www.unibike.pl/vipergts.html

 

wzrost 191 , waga 94 , noga 90cm , raczej sportowa jazda .

Jaka rama będzie odpowiednia 21 czy 23 , według mich obliczeń 56 czyli 22 , lepiej kupić większą czy mniejszą .

Sprzedawca ze sklepu http://www.rowerzysta.pl/ sugeruje 23 cale 

 

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 177cm wzrostu, długość nogi ok 85cm.

 

Planuje zakup albo Cube Aim 26 albo Marida TFS100v i mam pytanie czy w przypadku Cube rama 18" będzie optymalna czy za mała? Niestety nie ma 19 tylko 20..

 

Co do Meridy to sprzedawca powiedział, że 18 może być za mała i zalecał większą(20").. Jestem skołowany..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 

 

Przymierzam się do zakupu roweru http://www.unibike.pl/vipergts.html

 

wzrost 191 , waga 94 , noga 90cm , raczej sportowa jazda .

Jaka rama będzie odpowiednia 21 czy 23 , według mich obliczeń 56 czyli 22 , lepiej kupić większą czy mniejszą .

Sprzedawca ze sklepu http://www.rowerzysta.pl/ sugeruje 23 cale 

 

Proszę o pomoc

 

Rowerek crossowy.

Komfort jazdy, szczególnie po asfalcie, będzie większy w tym przypadku na ramie 23'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam ok. 186 cm wzrostu, długość nogi: ok. 86-87 cm, zastanawiam się nad zakupem roweru cube nature pro 2013, stojąc w sklepie przymierzałem rower o rozmiarze 54 cm i wydał mi się wygodny, bardzo łatwy do opanowania, choć miałem wrażenie, że jest ciut za mały, trochę jak mtb, stojąc nad ramą bez problemu mogłem podnieść przednie koło na ok. 12-15 cm, jak myślicie celować w rozmiar ramy 58 cm, czy pozostać przy 54 cm? (w sklepie nie było takiego rozmiaru - mają sprowadzić). Sprzedawca polecał przy moim wzroście rozmiar 54 cm, który jego zdaniem da większą kontrolę nad rowerem. Patrząc na geometrię ramy, długość górnej rury wynosi ona odpowiednio: 601 mm (54 cm) i 611 mm (58 cm) jaka jest odpowiednia na mój wzrost.

Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pare dni temu zakupiłem rower Rockrider 6.3 B'TWIN i czytając forum okazało się że teoretycznie mam żle dobraną rame do wzrostu 166 cm.Rame posiadam L czyli 19".W moim subiektywnym odczuciu mam wygodną pozycje,po kilkudziecięciu kilometrach nie odczuwam bólu pleców czy też ramion.Tower służy do jazdy asfalt,szuter,jazda po górach lecz tylko szlakami.Jedynym mankamentem jest to iż przy luźnych spodniacz dotykam przyrodzeniem ramy,ale jak dobije rame do krocza to przednie koło podniose na ok.7-8 cm.Na fotkach przedstawiam wam moją pozycje,uniesione koło oraz sam rower.

 

rower

post-167674-0-84017700-1374576115_thumb.jpg

 Pozycja na rowerze

post-167674-0-00564100-1374576141_thumb.jpg

 uniesione koło

post-167674-0-93945400-1374576182_thumb.jpg

 

Moje pytanie brzmi,czy mam sie rozglądać za mniejszą rame czy do celów wyżej wspomnianych mogę zostać przy tej ramie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pare dni temu zakupiłem rower Rockrider 6.3 B'TWIN (...)

 

 

To TY jeździsz na tym rowerku i  Tobie ma być wygodnie. Wiele razy było powtarzane,ze tak na dobrą sprawę wszelkie tabelki można o kant potłuc dopóki samemu do roweru się nie przymierzy.

 

Piszesz,ze jeździsz i jest Ci wygodnie ,więc nie widzę problemu....

Edytowane przez kobong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To TY jeździsz na tym rowerku i  Tobie ma być wygodnie. Wiele razy było powtarzane,ze tak na dobrą sprawę wszelkie tabelki można o kant potłuc dopóki samemu do roweru się nie przymierzy.

 

Piszesz,ze jeździsz i jest Ci wygodnie ,więc nie widzę problemu....

Masz racje z tymi tabelkami każdy człowiek jest inny i każdy producent ma inne geometrie ram więc nie można wszystkiego wziąć ogólnie w tabelke.Dodam tylko iż poprzedni rower miał także rozmiar 19" tylko krótszą rurę górną (przy ponad 100 km odczuwałem plecy) i zrobiłem na nim 15600 km bez żadnych nieprzyjemnych incydentów,dlatego zdecydowałem się na zakup następnej 19". Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A ja mam taki dziwny problem, mianowicie mam 180 cm wzrostu, a od klejnotów do stóp 89cm, a nawet nie całe 90cm.

Parząc na tabelki czułem się jakoś dziwnie :D. Mam za niski wzrost w stosunku do długości nóg?

Jak tak to trudno i właśnie nie wiem jaką ramę sobie dopasować.

 

Aktualnie mam kellys'a oxygen'a z 2006 roku (kupiłem go w 2007) i posiada ramę 19.5". I nie wiem co się ostatnio dzieje, ale bolą mnie kolana. Więc zacząłem czytać i wyczytałem gdzieś, że mam rzepke wysunięta za daleko od osi pedała. No i zacząłem kombinować z siodełkiem (przesunąłem go do tyłu) i nadal mam trochę wysuniętą rzepkę. A mocniej siodełko nie mogę cofnąć. A wg. mnożenia 89 * 0.57 i dzielenia wynik przez 2.54 wychodzi mi nie całe 20cali. I to oznacza, że mam kellysa za małego tylko o pół cali?

 

Jak ktoś mi odpowie na tak długi post to będę dozgonnie wdzięczny :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taki dziwny problem, mianowicie mam 180 cm wzrostu, a od klejnotów do stóp 89cm, a nawet nie całe 90cm.

...

Jak ktoś mi odpowie na tak długi post to będę dozgonnie wdzięczny :).

 

Ja mam dokladnie te same wymiary i podobny problem z dobraniem rozmiaru - nogi pozwalaja nawet na 20.5", ale wzrost na 19". Ostatecznie zdecydowalem sie na 19, ale wciaz mam watpliwosci.

 

Jesli chodzi o kolana to rozmiar ramy nie ma tu znaczenia.Wysuniecie osi korby w stosunku do siodelka jest zawsze takie samo i niezalezne od rozmiaru ramy. Wplywa na nie jedynie kat rury podsiodlowej, z reguly w okolicach 73 stopni. Tak wiec jesli rzepke masz wciaz przed pedalem, przy siodle wysunietym maksymalnie do tylu, to moze powinienes sprobowac podniesc siodelko wyzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dokladnie te same wymiary i podobny problem z dobraniem rozmiaru - nogi pozwalaja nawet na 20.5", ale wzrost na 19". Ostatecznie zdecydowalem sie na 19, ale wciaz mam watpliwosci.

 

Jesli chodzi o kolana to rozmiar ramy nie ma tu znaczenia.Wysuniecie osi korby w stosunku do siodelka jest zawsze takie samo i niezalezne od rozmiaru ramy. Wplywa na nie jedynie kat rury podsiodlowej, z reguly w okolicach 73 stopni. Tak wiec jesli rzepke masz wciaz przed pedalem, przy siodle wysunietym maksymalnie do tylu, to moze powinienes sprobowac podniesc siodelko wyzej?

Ale kupiłeś już jakiś rower 19"?

 

Rozmiar ramy nie ma znaczenia na kolana? Zdziwiony jestem. Czyli jaką ramę nie kupię to będzie problem z kolanami? Hmm... Wyżej siodełka nie mogę, ponieważ już byłoby za wysoko... ale jeszcze pokombinuję.

A może jakiś buty SPD poprawiły by komfort kolan? Ale to raczej temat na inny dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...