Skocz do zawartości

[koła] Wybór części na niezbyt ciężkie koła mtb 26''


kima_141

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ;) 

Chcę złożyć koła 26'' (rower hardtail, jazda wszechstronna, po trochę trail, xc, enduro, czasem jakieś niewysokie hopki do 1m i takie tam zabawy). Moja waga 46kg. Nie chcę ciężkich kół, oczywiście nie liczę każdego grama, patrzę głównie na stosunek waga/cena/zastosowanie. Budżet orientacyjnie 1000-1100zł, ale jak wyjdzie taniej i fajnie to się nie obrażę :D Już trochę poszperałam i mam kilka części na oku, ale wysłucham interesujących propozycji.

Obręcze mają być pod opony Maxxis 2.3, więc ważna jest szerokość wewnętrzna. Na przód piasta 15x100mm. Na tył ma wejść kaseta Sunrace x11, natomiast co do osi - no właśnie, mam pytanie. Są w ramie standardowe haki, zmierzyłam i jest rozstaw 135mm ze średnicą 10mm, ale natrafiłam na wątki, gdzie niektórzy zamiast zwykłego samozamykacza QR stosują oś thru axle 10mm z odpowiednią piastą (dla zwiększenia sztywności), bo przy zwykłych podobno trzeba ustawiać hamulce tarczowe przy każdym montażu koła. Na razie nie wiem, jak by to miało wyglądać cenowo i czy się opłaca, ale nawet w starym rowerze z hamulcami vbrake widzę, że koło nie zawsze ląduje idealnie i trzeba trochę pokombinować, więc ciekawi mnie inne rozwiązanie.

 

Póki co interesują mnie takie obręcze:
Dartmoor Tomcat 32H 26'' - chyba najlżejszy Dartmoor 449g, do tego szerokość 28mm i cena ~120zł naprawdę atrakcyjna jak na tę wagę.
DT Swiss XM 401 - 410g, waga super ale w rozmiarze 26'' widzę, że trudna do znalezienia i droga (nawet ponad 300zł), najczęściej widzę ją w wersji z 28 otworami (niestety) a lepiej byłoby 32... bo większość piast ma 32.
Poza tym przewinęły mi się jakieś starsze modele WTB, ale również może być problem z dostepnością rozmiaru 26, a i ceną też nie powalały.

Piasty przód:
Novatec NT-D791SB-15 32H - waga 139g, mocowanie 6 śrub, cena ~150zł
DT Swiss 350 100/15mm 28/32H - 136g (CenterLock), 172g (6 śrub), ~200zł
Accent Exe 100x15mm 32H - waga 139g, cena poniżej 200zł

Piasty tył:
Na tę chwilę patrzyłam jedynie na piasty z szybkozamykaczem QR, bo niem wiem, na co dokładnie patrzyć z lepszym mocowaniem i jak to wyjdzie.
Novatec NT-D792SB 32H QR ~270g, cena ~300zł, mogła by być do kompletu z NT-D791SB na przodzie.
Accent Exe 32H lub Accent Win 32H - obie po 270g 135x10mm i około 300zł

Ze szprych i nypli na nazie nic nie wiem. Ile mogą tak mniej więcej ważyć szprychy, z 200g? Próbuję sobie policzyć jak mniej więcej mogą wyjść koła wagowo :) Na koniec jeszcze pytanie o mocowanie tarczy, jak będzie do wyboru zarówno z CenterLock oraz 6 śrub, to które lepiej brać? Piasty CL są trochę lżejsze tylko nie wiem jak sprawa z tarczami. Być może w obu przypadkach wyjdzie w sumie podobnie? Kupno hamulców jeszcze przede mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zapytam inaczej (i krócej).

Widzę, że piasty Novatec są konwertowalne, więc chcąc mieć z tyłu sztywne 10mm wystarczy wstawić odpowienią oś piasty. Teraz tylko który zacisk, czy taki od Novateca wystarczyłby https://allegro.pl/oferta/os-sztywna-szybkozamykacz-10-mm-novatec-nt-215rq-6967816221 czy może bardziej na bogato, czyli 3x droższy DT Swiss - https://www.rowertour.com/p/168837/dt-swiss-rws-zacisk-piasty-tylny-135mm10mm-czarny  Ma ktoś może lepsze doświadczenia po przerobieniu piasty?

 

Plus jeszcze pytanko o szprychy - mam ofertę, gdzie po zakupie mogę dostać zaplecione koła bez dodatkowych opłat, tylko nie mam tam na razie zbyt dużego wybory szprych: Richman (odrzucam), CN spoke 2mm lub droższe i lżejsze cieniowane Pillar 2-1.6mm. Mam dylemat czy dopłacać i ryzykować cieniowane (koszt+100zł) czy postawić na CN Spoke. Różnica wagowa pewnie ok. 50g przy każdym kole, nie wiem dokładnie, ale może mnie nie zbawi (z tymi cięższymi komplet kół wyjdzie na oko 1760-1770g).

Jeśli ktoś się orientuje to proszę o małą podpowiedź :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...