Dzień dobry.
Chciałbym uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie już od jakiegoś czasu pytanie dotyczące przejazdu z dzieckiem DO LAT 10 przez przejście dla pieszych.
Jeśli temat założyłem w złym miejscu to bardzo proszę o przesunięcie, ale nie znalazłem działy z przepisami ruchu na forum.
Na początku ważne założenie: pytanie jest konkretnie o przepisy. Nie chciałbym rozważać co jest bardziej, a co mniej bezpieczne. Dla dobra dyskusji załóżmy, że trafiliśmy na policjanta służbiste, którego interesują jedynie przepisy i musimy dojść do tego jak według prawa powinno to wyglądać.
Problem:
według przepisów dzieko w wieku np. 8 lat nie powinno poruszać się po drogach dla rowerów. Podobno dziecko do 10 roku życia na rowerze, uznawane jest nawet za pieszego i dlatego powinno poruszać się po chodniku. Rodzic jako opiekun prawny również może (powinien?) wtedy jechać po chodniku. Ok, jedziemy po chodniku i dojeżdżamy do przejścia bez wyznaczonego pasa dla rowerów. Co powinniśmy według przepisów zrobić?
Czy dziecko może PRZEJECHAĆ rowerem po pasach (tak jak może poruszać się po chodniku)? Jeśli tak, to czy rodzic również może przejechać, tak samo jak wyjątkowo może jechać z dzieckiem po chodniku? Jeśli dziecko NIE MOŻE PRZEJECHAĆ po pasach, to czy to znaczy, że nawet 2 latek na rowerku biegowym też według przepisów powinien zsiąść i przeprowadzić "pojazd"? Według prawa są oni chyba w tej samej kategorii "pieszych".