Skocz do zawartości

Miecho87

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    1 864
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    9

Odpowiedzi dodane przez Miecho87

  1. Tak, ale jeśli mamy porównać 26" i 29" (przy założeniach, że mamy takie same opony na obu kołach, tej samej szerokości i napompowane do tego samego ciśnienia, co już jest dość realne) to 26" ma mniejsze opory toczenia, ponieważ ślad styku opony z idealnie gładkim podłożem (kolejne uproszczenie, być może kluczowe) jest krótszy a szerszy. Powierzchnia styku obu opon w przytoczonych warunkach musi być taka sama, ale nie jego (styku) wymiary.

  2. Z tym się ciężko nie zgodzić, wybór żaden, pomijając już polskie warunki finansowe. Ale co do jakości zmiany biegów nie byłbym taki pewien - ciekawe co być powiedział na wolnobieg mający 25 lat u mnie w Peugeocie - przerzuca jak Alivio po 1000 km, a ma ich nakręcone na pewno sporo więcej, do tego wygląda jakby w ogóle zmiana biegów nie była możliwa.

  3. Matko - prosi o opinie na temat wymienianego roweru w kontekście ogólnym jak i spasowania z jej osobą. Widzę, że edukacja teraz naprawdę leci na łeb, a czytanie ze zrozumieniem niedługo będzie legendą.

     

    Moim zdaniem za duża rama i to sporo. Może to być niebezpieczne w skrajnych sytuacjach. Model Unibike Evo jest dość popularny, więc użytkownicy się znajdą. Ogólnie widzę, że zastrzeżeń nie masz poza oponami - niestety opony na każde warunki to mit, zawsze w czymś będą słabsze. Możemy pomóc dobrać lepsze, jeśli bardziej sprecyzujesz co chcesz uzyskać.

     

    Temat poprawiam, ale polecam na przyszłość zapoznanie się z regulaminem.

  4. Dziś dwa rozmiary opon rowerowych pod względem ich średnicy są najpopularniejsze:

    • 26" czyli 559 mm wg ETRTO
    • 29" / 28" lub 700c czyli 622 mm wg ETRTO.
    Pierwsze wymienione rozmiary wywodzą się do zewnętrznej średnicy opony, jednak dziś ze względu na mnogość szerokości (a tym samym rozmiaru balonu) występujących w oponach, pasujących na obręcz o tej samej średnicy, ETRTO wprowadziło drugi rozmiar. Jest to średnica rowka na stopkę opony, znajdującego się w obręczy. Inne rozmiary również są podawane w ten sposób. Wprowadziło to jasny podział jakie opony pasują na jakie obręcze pod względem ich średnicy.

     

    Ale mimo, że można używać praktycznie każdej kombinacji opona / obręcz jeśli zgadzają się ich średnice, nie jest bezpieczne używanie zestawów o mocno różniącej się szerokości.

    Jeśli będzie się używać bardzo wąskiej opony na szerokiej obręczy istnieje ryzyko przedziurawienia opony przez przyszczypnięcie jej oraz uszkodzenia obręczy.

    Jeśli będzie się używać bardzo szerokiej opony na wąskiej obręczy istnieje możliwość uszkodzenia ścianki opony lub obręczy, a także spadnięcia opony z obręczy. Taka kombinacja opona / obręcz powoduje mało precyzyjne i mało wygodne sterowanie przy niskich prędkościach. Niestety aktualne trendy w kolarstwie mocno przeciągają tą granicę. Ze względu na korzyść w postaci mniejszej wagi większość współczesnych rowerów ma nadmiernie wąskie obręcze. Tak wąskie obręcze bardzo słabo współpracują z szerokimi oponami chyba, że opona jest mocno napompowana, ale to z kolei sprzeniewierza główne korzyści stosowania szerokich opon i poddaje ścianki obręczy dodatkowemu obciążeniu.

     

    Rekomendowane kombinacje szerokości opon i obręczy (za Schwalbe wg ETRTO; wszystkie wymiary w mm; dla przypomnienia 1 cal = 25,4 mm):

    post-151798-0-60547400-1422875817.jpg

    Nowa tabelka (Safian)

    Jak mierzymy wewnętrzną szerokość obręczy:

    enve-composites-29er-xc-tubeless-rim-wid

    Nowy obrazek (Safian)

    W celu zmniejszenia niekorzystnych naprężeń przy stosowaniu szerokiej opony na wąskiej obręczy zaleca się nie pompowanie opon do maksymalnych ciśnień. Generalne zalecenia na ten temat podano w tabeli poniżej. Opon o szerokości ok. 60 mm i więcej zamontowanych na wąskich obręczach (17, 19 mm) nie należy pompować powyżej 45 psi oraz pod żadnym pozorem nie zakładać na obręcze węższe niż 17 mm.

     

    cisnienie.gif

    Jak widać z uwag powyżej oraz z drugiej tabeli, da się stosować kombinacje inne niż zalecane w pierwszej tabeli, wielu rowerzystów korzysta z tego z powodzeniem. Jednak zestawienia inne niż rekomendowane wymagają potwierdzenia ich skuteczności w praktyce, a poza tym mocno zależą od stylu jazdy, wagi rowerzysty, preferowanych ciśnień w oponach, terenu w jakim się porusza itp. Dobrym przykładem jest porównanie zastosowania opon o szerokości powyżej dwóch cali typu slick do cruiserów oraz typowej opony MTB – pierwsza powinna się sprawdzić bez problemu na wąskich obręczach, druga niekoniecznie ze względu na inny charakter użytkowania.
    • +1 pomógł 1
  5. Fakt, myślałem, że różnicy są 2 mm a jest 12 mm. No to może trochę komplikować sprawę. Zawsze można zrobić jakąś kombinatorykę w postaci gumowych odbojów na ramie, ale sensowność i estetyka takiego rozwiązania jest dyskusyjna.

     

    Ale z dostępnych na Allegro w długości 165 np. Epicony, RSy Ario, Foxy RP mają skok 38 mm i to jest dość standardowa wartość dla tej długości.

  6. Najlepiej sprawdzić to wyjmując tłumik, uginając do końca zawieszenie bez tłumika i mierząc odległość oczek w elementach ramy. Jeśli różnica 165 i tej wartości będzie większa / równa 50 to spokojnie. Chodzi tylko o to, żeby elementy ramy o siebie się nie obijały przy maksymalnym skoku. Te 2 mm przełożą się na ok. 4 mm faktycznego skoku, ale na samych krzywkach i elementach ramy wartość może być zupełnie inna. Chyba, że nie zdarza Ci się nigdy dobić tłumika - to nie ma problemu, ale to mało realna sytuacja.

  7. Ja używam Z Control od ok 6kkm (może więcej) z oryginalnymi blokami (mosiężne). Wyglądają już dość źle (bloki) - strasznie podrapane od chodzenia, ale na moje oko jeszcze 2kkm powinny pociągnąć dość spokojnie.

  8. Z Control mają trójstopniowy naciąg sprężyny

    Ale, że niby jak? :P

    Mam takie (co prawda sprzed paru lat, ale widzę, że się nie zmieniły) i nic mi nie wiadomo o żadnej regulacji naprężenia sprężyny i strona Time'a http://www.time-sport.com/product-sheet-z-....0.idp.134.html też nic nie mówi.

     

    A co do jeżdżenia bez wpięcia to przed Time'ami miałem A-Comp 03 Authora (bez platformy) i powiem, że to zależy od zgrania podeszwy (protektora) z pedałem, bo jeśli pedał ładnie się mieści pomiędzy wypustkami protektora to nie jest źle bez wpięcia, a opierając się na platformie to tak jak pisze rymo - jeździ się nie najgorzej, ale jak są mokre to mogą być trochę śliskie.

     

    Ogólnie z pedałów jestem bardzo zadowolony - mają tylko jedną wadę - to klocki :P .

     

    Edit:

    Dobra, na zdjęciu z linku powyżej coś widać, czyli jednak się zmieniły od moich, ale i tak ani w tekście, ani w manualu o tym ani słowa.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...