Skocz do zawartości

[Koła] Dysko-podobne "kołpaki"


erico329

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

W ramach podpowiedzi z góry i własnego zainteresowania tematem - zaczynam wątek związany z przykrywkami na koła, dla plusów, które niesie ze sobą dysk, a z kosztem.. powiedzmy jak najbardziej minimalnym

 

Wszyscy widzieli jak to wygląda, myślę. Bardzo dużo tego widać właśnie w Bike Polo gdzie - głównie z przodu - zawodnicy pomagają sobie pełnymi kołami grając, a przy okazji chroniąc koło przed różnego typu przypadkami :)

 

W internecie można spotkać sporo materiałów na temat tego jak to wykonać, np:

Największy jednak problem jest z dostaniem materiału do tego - najlepiej, jak to wspomniał już

 

Z tego co Foka zalinkował, to te amerykańskie niby dyski robione są z winylu, czyli najpewniej z pvc = poly(vinyl chloride) do zdobycia tam gdzie robią szyldy reklamowe, ewentualnie "hurtowniach" materiałów plastikowych...

 

Czy ktoś u nas już tego próbował? Albo przynajmniej widział takie wynalazki gdzieś na ulicach albo przy grze w polo?

 

Wypowiedzcie się jakoś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grasz w polo ?

 

Zacząłem bardzo niedawno, ale tak, gram

(w temacie o polo można oglądnąć mój najnowszy kijek - tak przy okazji)

 

Przydałoby się takie pełne koło z przodu, chociażby na bazie jakiegoś drugiego taniego koła, żeby nie musieć ściągać tej przykrywki w kółko, bo to troche za dużo roboty by było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat zdobycie materiału nie jest problemem, idziesz do jakiejś hurtowni typu plastics o której wspomniano lub firmy reklamowej u siebie w mieście i prosisz np. o PCW 2mm spienione lub standard.

 

Co do ochrony to jak niby takie kołpaki mają chronić.. skoro są wykonane z pcw które jest dosyć miękkie i podatne na uszkodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ochrony to jak niby takie kołpaki mają chronić.. skoro są wykonane z pcw które jest dosyć miękkie i podatne na uszkodzenia?

 

Trochę pomagać musi, bo część uderzenia jest rozpraszana poprzez pękniecię tego kołpaka, a szprycha nie dostaje centralnie z młotka. Jednak raczej ciężko ocenić na ile taki kołpak naprawdę ochroni szprychy, szczególnie plecione w słoneczko.

 

Jak ludzie używają, to może jednak trochę chroni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ochrony to jak niby takie kołpaki mają chronić.. skoro są wykonane z pcw które jest dosyć miękkie i podatne na uszkodzenia?

 

Tu chodzi głównie o sytuacje gdzie mallet dostaje się w koło niekoniecznie z siłą uderzenia, a poprostu w sensie 'zaplątania' się podczas gry. Nie potrzeba żadnej siły uderzenia, żeby mallet wciśnięty między szprychy poskładał ci całe koło, widelec.. zęby i pare ciekawych innych wersji.

 

Jak jest to przykryte to poprostu nie ma tam wejścia przy normalnych sytuacjach, ale jak już się ktoś zamachnie to i nawet carbon rozwali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas częstym problemem były pozrywane szprychy w czasie gry.

nie od młotka a od śrub innych graczy. u nas gra się raczej full contact.

jeden z ziomów zrobił sobie taki "dysk" do tyłu.

jest zadowolony...

 

I to jest konkretna informacja :)

 

wnioski?

ktoś to u nas robi

ktoś tego u nas używa

te ktosie to doceniają

 

słodko :D - do roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

horniasty nie podlizuj się

rower z tylnym pełnym kołem wygląda ładnie. niestety (a może stety) niewielu stać na prawdziwy. no może poza mastivem...

takie dekielki to dobra niskobudżetowa opcja żeby choć przez chwilę poczuć się pro

a w bike polo pomaga w odbijaniu piłki o przednie koło.

 

Przecież nie chcę robić pseudo-pro torówki, która wyjechała prosto z laboratorium aero..

mi właśnie dokładnie chodzi o bike polo, tak więc przód

 

może to wyglądać jak każdy inny tani dekielek - chodzi o funkcjonalność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden z ziomów zrobił sobie taki "dysk" do tyłu.

jest zadowolony...

 

 

To ja sobie zrobiłem taki dysk :]. W polo gramy, ale nie zrobiłem tego pseudo dysku aby ochraniać koło w grze, mnie się to po prostu podoba.

Mogę opisać jak, czym i mniej więcej za ile, jeśli Was to interesuje.

Jeszcze fotka :]

 

 

DSCF0056.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sobie zrobiłem taki dysk :]. W polo gramy, ale nie zrobiłem tego pseudo dysku aby ochraniać koło w grze, mnie się to po prostu podoba.

Mogę opisać jak, czym i mniej więcej za ile, jeśli Was to interesuje.

 

Bardzo proszę o jakieś info,

 

materiały, koszty, jakaś konkretna technika czy fizyka wykonania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sobie zrobiłem taki dysk :]. W polo gramy, ale nie zrobiłem tego pseudo dysku aby ochraniać koło w grze, mnie się to po prostu podoba.

Mogę opisać jak, czym i mniej więcej za ile, jeśli Was to interesuje.

Jeszcze fotka :]

 

Po co się pytasz czy opisać, jasne że opisz co, gdzie, jak, czym i za ile. ;] Fajnie, że na twoim bieda dysku nie widać jakichś chamskich mocowań typu śruby, ściągacze plastikowe.

 

Rower najs, ale dla mnie cokolwiek poza byczymi rogami w lopro to zbrodnia przeciwko ludzkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramka kozak. Kołpak też wypasiony, podoba mi się, że wir nie jest idealnie równy:)

 

Impexmetal zajmuje się głównie aluminium - czyżby ramka alu? :D :D

 

Proponuję żebyś tu opisał dokładniej dysk (materiał, metoda wykonania, mocowania itp), a w "pokaż swojego sprzęta" pochwalił się szerzej rowerkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź zbiorcza :D

Akurat trochę pracuję w takiej branży z tworzywami, zatem łatwo przyszło mi zrobienie tego...

Tworzywo, którego użyłem to polistyren (potocznie hips), o grubości 1,5mm. Miałem akurat bezbarwny.

Plastik ogólnie fajowy, bardzo przypominający plexi, ale jednak to nie to samo. Jest wytrzymały na

uderzenie (próba dość potężnym młotkiem od polo). To, że jest czarne, to po prostu folia ORACAL.

Z wykonaniem tego wlaśnie miałem łatwiej niż pewnie będziecie mieli Wy produkując to...

Zmierzyłem sobie wymiar obręczy od wewnętrznej strony, także średnice kołnierza piasty,

rozrysowałem to na kompie, wrzuciłem na ploter frezujący i po kilku minutach miałem wycięte boki.

Teraz tylko naciąć po promieniu, ułożyć na kole docelowy stożek, wyjdzie taki mały zakład, który trzeba

wyciąć żeby składało się na równo. Teraz można przejść do przymocowania pierwszego boku do koła.

Użyłem opasek zaciskowych (sztrapsów, trytytek itd itd jak zwał tak zwał). Z jednej strony można

było zrobić je tak, ze składanie było od wewnątrz. Aha oczywiście nawiercałem po dwóch stronach szprychy

i przyczepiałem :D. Tak średnio co 3-4 szprychę. druga strona analogicznie tak samo tylko, że opasek nie

da się już tak ładnie schować. No i właściwie to tyle. Zajeło mi to z 2-3h spokojnym tempem.

 

Koszta hm... Właściwie wszystko czego użyłem, to miałem pod ręką, więc troche inaczej..

Znalazłem teraz stronkę:

Sklep

To jest właśnie takie tworzywo, którego użyłem. Myślę, że z powodzeniem nadałoby się to najcieńsze

- 1mm. Chodzi też trochę o wagę, gdyż moje jej trochę nabrało :). No i fajnie, że są kolory.

Ku zdziwieniu wielu ludzi wiatr w ogóle nie przeszkadza mając taki dysk z tyłu.

Nie wiem co jeszcze napisać. Pytajcie.

 

Moja ramka to ORŁOWSKI, stalowa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...