Skocz do zawartości
  • 0

Problem z łańuchem


Gość Adam

Pytanie

Witajcie

 

Mam problem ze swoim rowerkiem, a mianowicie chodzi mi o pracę napędu. Po jakimś czasie od kupna nowego łańcucha ( średnio po ok 500 km) zaczynam odczuwać takie chrobotanie/drganie/wibracje na pedałach spowodowane pracą łańcucha - z tego co ja czuje na korbie. Gdy normalnie naciskam na pedały i jadę nie czuję nic - napęd chodzi cicho i płynnie. Uczucie to występuje tylko wtedy, gdy jadę powoli i nie naciskam na pedały, ale nimi kręcę - są to tak jakby takie przeskoki. Na najniższym blacie korby jest to praktycznie nie odczuwalne, ale już na 2 i 3 tak - szczególnie na przełożeniach 4,5,6. Na 7 biegu czuję, się ale bardzo znikomo (na tej zębatce jeżdżę najczęściej). Po jakimś czasie od nowego smarowania ( po ok 90 km) uczucie to maleje, ale nigdy do końca i z pewnością nie jest to przyjemna jazda jak powinna być.

 

Dodam, że łańcuch czyszczę regularnie co ok 100 - 150 km w benzynie kilka razy do czysta, smaruje (FL czerwony, Brunox Topp-Kett, Viking Juice) i zawsze nowy łańcuch po tych około 500 km daje znać o sobie. Nie ma znaczenia czy jest nowa korba, nowa kaseta. Swego czasu wymieniłem wszystko i działo się tak na nowo.

 

Po zmianie łańcucha na nowy jeździ się znów elegancko, ale tylko przez te kilkaset km...

 

Gdy rower był nowy miałem łańcuch KMC Z i na nim zrobiłem 10.000 km i nic takiego nigdy nie odczułem poza skaczącym już łańcuchem po zębatkach, potem w serwisie wymienili mi korbę, kasetę i łańcuch (HG 53) i na nim zrobiłem 5.000 i dopiero po raz pierwszy od czasu zakupu roweru poczułem to drganie na pedałach. Następny łańcuch wytrzymał już kilkaset kilometrów. W między czasie wstawiłem już nową trzecią korbę, chyba 4 kasetę, kilka łańcuchów i dalej to samo, naliczniku 21.000 km i idzie zbankrutować...

 

Napęd 8 rzędowy, korba acera, kaseta acera, łańcuch KMC X 8-93, przerzutki alivio.

 

Być może popełniam błąd, że zdejmując łańcuch do czyszczenia nie zaznaczam sobie jego pierwszego ułożenia i wtedy przykładowo gdy założę go odwrotnie szybciej się wyciąga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...