Skocz do zawartości

[korba] Co do przełaja?


Dudi353

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Od stycznia jeżdżę na ostrym mocno budżetowym i z racji niskobudżetowości mojego roweru chciałbym zrobi z niego doświadczalny przełaj ostrokołowy. W moich terenach jest dosyc płasko więc wybrałem sobie przedni blat  39. Problem z nm jest taki, że jedyne co znalazłem w rozsądnej cenie <50 zł to shimankowe sory przeznaczone do 9 rzędowych kaset. Moje pytanie: czy taka tarcza da radę w ostrokołowcu? Chodzi mi głównie o to czy łańcuch przy przyspieszaniu/hamowaniu nie przeskoczy ew. nie zwinie blatu w rulonik :P. Zauważyłem, że w kilku miejscach taki wynalazek ma zęby pozwalające zmianę przełożeń co w moim wypadku raczej nie pomaga ... Czy te wyprofilowane ząbki nie zrzucą łańcucha i taki zestaw przeżyje zimę? W grę nie wchodzi wolnobieg bo nie. Rozstaw śrubek zgodny ze standardem 130, łańcuch szeroki, haki poziome, korba jakaś chińska mighty. Proszę pomóżcie, forum przeszukałem i wszystko co znajdywałem nie odpowiadało na moje pytanie. Podejrzewam, że jest ono na tyle bezsensowne/głupie/nieodpowiedzialne/szalone, że nikt nie ma podobnego problemu, ale spróbować warto ;) Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym się pindrzyć z przesunięciem piasty tulejkami :P  Ale z tym 1 cm to przegłem pałke, ogólnie jak się patrzy w osi roweru to przesunięcie nie przekracza szerokości łańcucha tzn. jak się patrzy wzdł€ż ramy to nie ma takiego zjawiska, że wewnętrzne ogniwa (a raczej ich połówki - blaszki) nie przekraczają lini zewnętrznych. Podczas jazdy nie słychać, żeby łańcuch gral, skrzypiał, trzeszczał, ale po 10 miesiącach używania 2 tylnych zębatek 18t, a później 17t widac, że zęby zwężają się ku górze w stronę ramy, bo korba można tak powiedziec jest dalej od osi roweru i bliżej nie będzie (1mm do rurki widełek pomimo solidnego wgniatania jej młotkiem :D ) Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie :P

 

 

 

Oto oco mi chodzi: http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5742864545&reco_id=39ba5f79-77cb-11e5-9742-02ca740046bb&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Reco&bi_c=Product&bi_term=Sport+i+Turystyka-3919_Rowery+i+akcesoria-16414_Cz%C4%99%C5%9Bci-16416_Korby-16439

 

 

Albo oto, trochę drożej, ale nie ma w niej tych pierdzielników do wrzucania biegu:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5692168414&reco_id=39ba5f79-77cb-11e5-9742-02ca740046bb&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

Im lepsza linia łaćucha tym ciszej i bezproblemowiej działajacy napęd jedno/ostro/biegowy.

 

Osobiście singlowałem na przełożeniu 42/18 w terenie lekko pagórkowatym i miejscami było ciężko. 

 

Najprościej, za pomocą podkładek poprzesuwać położenie blatu, o ile nie bedzie on kolidował z rurkami tylnego widelca.

 

Zębatka bez ramp i pinów ułatwiajacych przerzucanie jest ofkors preferowana, ale przy dobrej linii łańcucha i taka z tymi wynalazkami poleci...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wytrzyma ile wytrzyma :)

 

Podejrzewam, że prędzej ją zajeździsz niż pogniesz.

 

Tymbardziej, że napęd jednobiegowy, czy to ostro czy wolno kołowy bardziej zużywa zęby niż napęd wielobiegowy.

 

Tak przynajmniej wynika z mojego singlowego i ostrokołowego doświadczenia...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...