Skocz do zawartości

[przerzutki] zasada zmiany biegów


senorperalta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym zapytać czy zmianie biegów towarzyszy jakaś zasada, np. czy należy zmienić przednią przerzutkę z 2 na 1 (na najmniejszą zębatkę) gdy z tyłu mamy 9 (najmniejsza zębatka) lub z 2 na 3 z przodu, gdy z tyłu jest 1 (na największej zębatce). Łańcuch ma wtedy nie lada problem, ponieważ idzie na ukos, ale czy mimo wszystko zmiana biegów w tym przypadku nie powinna być bezproblemowa? Czy przed zmianą biegów w w/w sposób nie powinno się najpierw zmienić biegów z tyłu tak, aby łańcuch mógł łatwiej się przemieszczać po przednich zębatkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Już o tym było - za duży przekos powoduje szybsze zużycie napędu, do tego na skrajnych przełożeniach napęd nie będzie tak precyzyjny.

Brian Lopes w "Jeździe rowerem górskim" poleca używania kombinacji:

-Najmniejsza zębatka z przodu - 5 największych z tyłu.

-średnia zębatka z przodu - Zębatki oprócz 2 najmniejszych i 2 największych z tyłu

-Największa zębatka z przodu - 5 najmniejszych z tyłu.

Ja się tego trzymam i jest ok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zastanawia mnie jak w takim razie pogodzić jazdę 2 blaty plus rockring? Mam taką kombinację i przy większym blacie nie jeżdżę z dwoma największymi z tyłu, ale zmuszony jestem jeździć z dwoma najmniejszymi.

 

poprzez odpowiednie dobranie dlugosci suportu by łancuch nie był przekoszony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...