Skocz do zawartości

[amortyzator] Rock Shock Dart3 Air


mrmorty

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witam!

 

Dziękuję autorowi tematu za dostarczenie części! Mosiężny korek jest ok, ale tłoczek z 3 oringami za cholerę nie chce wejść do goleni - wydaje się za szeroki. Czy jest na to jakiś sposób?

 

Dlatego użyłem oryginalnego tłoczka z 1 oringiem. Niestety po kilku jazdach amor zaczął puszczać ciśnienie jak i olej - zaczął pojawiać się na goleniach. Czy zmiana tłoczka coś pomoże? Jak go wcisnąć do goleni?

 

Generalnie amor po napompowaniu jest dosyć sztywny. Pracuje dopiero jeżeli napotka wyraźny opór, np. uskok, duży kamień - u Was też tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pisałem (chyba Tobie) w priv, że sprzedawca sprzedał mi oringi w złym rozmiarze. Zła praca jest również efektem złego doboru oringów.

Proponuję wybrac się do sklepu z uszczelnieniami tudzież składu rolniczego z oringiem który siedzi na tym niebieskim tłoczku i dobrac na wzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wiem, że to temat o Dart 3, ale mam następcę ewolucyjnego tj. XC28 czyli w praktyce to konstrukcje bliźniacze. Zastanawiam się, czy jest sens bawić się w tą przeróbke przy mniejszej srednicy goleni jaką ma XC28. W takim wypadku komora powietrzna będzie jeszcze mniejsza co z pewnością wpłynie na progresję tłumienia. Chociaż i tak mam wrażenie, że praca tej hybrydy i tak będzie lepsza od rozwiązań fabrycznych :)

 

Co myślicie na ten temat?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez Kirkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

jak bardzo w praktyce bliźniacze?
Sprawdź czy goleń wewnątrz ma kształt walca by nie było zaskoczenia jak z XCR(w xcr goleń wewnątrz w pewnym momencie się zwęża)
Najlepiej zrób zdjęcie i pokaż co jest w lewej goleni ok?
W kwestii średnicy goleni - Dart ma 28,6 czyli 1 1/8 - nie wierzę by robiono w obecnych czasach węższe golenie w nowych modelach.

25,4 ma RST Gila i temu podobne barachło

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak bardzo w praktyce bliźniacze? Sprawdź czy goleń wewnątrz ma kształt walca by nie było zaskoczenia jak z XCR(w xcr goleń wewnątrz w pewnym momencie się zwęża) Najlepiej zrób zdjęcie i pokaż co jest w lewej goleni ok?

 

Powierzchownie się przyglądając bebechy lewej goleni wyglądają identycznie jak w Dart3, ale faktycznie jak oglądałem srodek górnej komory widać było jakby mały rancik. Spróbuję dzisiaj ten niebieski plastikowy "tłoczek" (przy sprężynie) wcisnąć do górnej goleni i zobaczę czy dojdzie do samego końca, to powinno rozwiać wątpliwości.

 

 

W kwestii średnicy goleni - Dart ma 28,6 czyli 1 1/8 - nie wierzę by robiono w obecnych czasach węższe golenie w nowych modelach.

 

Zewnętrzna średnica goleni górnej w XC28 to dokładnie 28mm, mierzyłem też średnicę niebieskiego tłoczka i na oringu wychodzi ok. 25mm, czyli mało. Co najlepsze korek górnej komory (tam gdzie znajdowałby się wentyl) ma takie wymiary jak podałeś w pierwszym poście.

 

Ale z drugiej strony, znalazłem coś takiego:

 

 

... co nastraja optymistycznie :)

Edytowane przez Kirkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

czyli średnica goleni wynosi 28,6 plus granica błędu.

Jeśli nie jesteś pewien to najlepiej zróbmy tak - wyślesz mi poleconym zarówno korek jak i tłoczek na wzór, a ja zaniosę to do pana Zenka i on sam to oceni.
W ubiegłym tygodniu zebrałem już kilka zamówień, a jutro już wracam do Polski i środa/czwartek można będzie działać
Adres w priv



od kolegi Snowak w ramach podziękowania za zestaw dostałem takie coś:
http://www.cog.de/fileadmin/downloads/ORing_polnisch.pdf

jest sporo informacji jakie oringi dobierac do temperatur, obciążeń, szczelin itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli nie jesteś pewien to najlepiej zróbmy tak - wyślesz mi poleconym zarówno korek jak i tłoczek na wzór, a ja zaniosę to do pana Zenka i on sam to oceni. W ubiegłym tygodniu zebrałem już kilka zamówień, a jutro już wracam do Polski i środa/czwartek można będzie działać

 

Niestety nie mogę zostać bez roweru przez najbliższy tydzień (conajmniej), także ta forma chwilowo odpada, ale bardzo dziekuję za propozycję. Jeżeli pozwolisz, to odezwę się na priv w tym temacie, o ile sobie nie poradzę lokalnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

albo znajdź kogoś z Dartem i sprawdź czy korek od Twojego widelca pasuje to raz, a dwa wyślij mi dokładne pomiary tj. sprawdzone na dwóch suwmiarkach; trzy to zmierz ile ma zwoi gwint na korku i na jakiej jest długości. Podpytałem znajomych i rzeczywiście Rock Shock się nie wysilił - skopiował Darta po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

kolejne zamówienia odebrane i wkrótce lecą do Was ;)

Ważna informacja - oringi pasujące do tłoczka mają następujące wymiary:
średnica wewnętrzna to równe 21 mm, zaś grubośc to 2,5 do max 2,7.  2,7mm  to absolutny max pozwalający na płynną pracę widelca
"Nóżkę" tłoczka celowo skróciliśmy by jeszcze bardziej zwiększyc komorę powietrzną, natomiast pod samą nakrętką korka jest wytoczony kanalik na jeszcze jeden oring uszczelniający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne zamówienia odebrane i wkrótce lecą do Was ;)

 

Ważna informacja - oringi pasujące do tłoczka mają następujące wymiary:

średnica wewnętrzna to równe 21 mm, zaś grubośc to 2,5 do max 2,7.  2,7mm  to absolutny max pozwalający na płynną pracę widelca

"Nóżkę" tłoczka celowo skróciliśmy by jeszcze bardziej zwiększyc komorę powietrzną, natomiast pod samą nakrętką korka jest wytoczony kanalik na jeszcze jeden oring uszczelniający.

 

 

 

średnica wewnętrzna to równe 21 mm, zaś grubośc to 2,5 do max 2,7.  2,7mm  to absolutny max pozwalający na płynną pracę widelca

Czyli do Twojego tłoczka oringi mają mieć taki sam wymiar, jak oring oryginalny (ten od niebieskiego tłoczka)? czy może grubsze/węższe? Jaka dokładnie będzie ich optymalna grubość? Zaniósłbym do sklepu ten oryginalny, to dobiorą taki sam.

 

Co do pracy amortyzatora, to niska czułość na drobne nierówności ma miejsce przy zamontowaniu oryginalnego tłoczka z fabrycznym oringiem. Czy zastosowanie Twojego tłoczka coś da i poprawi czułość amora?

 

PS. czy do prawej goleni też wlewać olej? Ile tego oleju w końcu wlać do każdej z goleni (były różne wersje - jak jest optymalnie?)

 

Do zakupu oringow muszę niestety wrócić do sprężyny....

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez falanaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Zrobiłem modyfikacje, już ciesze się powietrznym dartem, wydaje mi się ze jest szczelny i wszystko trzyma, ALE mam problem z hmmmm nie wiem jak to za bardzo opisać... amortyzator jakby się klinował. Podczas próby nacisku na amortyzator jakby haczył ... nie ugina się płynnie ( w ogóle się nie ugina, jakby byłą przez coś zablokowany). Po paru próbach ugięcia amortyzator już jak trochę się ugnie chodzi płynnie, ale po pewnym czasie znowu się "klinuje" zdarza się to także podczas jazdy. Nie jest to chyba związane z reboundem (rebound działa, blokada przestała działać, pewnie za mało oleju), a może problemem być wysokość ? Amortyzator teraz ma 120mm skoku i możliwe jest, że ugina się teraz pod innym kątem ? Co powoduje jego klinowanie ?. Nie wiem jak  sobie z tym poradzić a jeździć się nie da, może to uszkodzić amor albo mnie ;)

Jakieś pomysły na rozwiązanie tego problemu ?!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
średnica wewnętrzna to równe 21 mm, zaś grubośc to 2,5 do max 2,7. 2,7mm to absolutny max pozwalający na płynną pracę widelca

Też jestem po przeróbce Darta 2. Nie obyło się bez zbyt duzych oringów i zacinania "na starcie". Po przeróbce amorek ożył, co ciekawe działa blokada i o dziwo działa rebound ;)

Udało mi się znaleźć prawie najlepsze ustawienie dla jeźdźca 80kg to jest ~4cm oleju, trochę ponad 100PSI (~7bar) i 1/3 reboundu od zająca ;) Jak ktoś z podobna waga znalazł jeszcze lepsze ustawienie z chęcią wypróbuję...

Ale zacząłem od wymiarów oringów. Z głupia wpisałem na allegro oring 21mm i wyskoczyła ta akcja:

http://allegro.pl/uszczelka-gumowa-oring-21x2-5-21mm-x-2-5mm-3-szt-i4214321030.html

Czy to zbieg okoliczności, że sprzedawana są po 3, czy ktoś zwęszył okazję?

Edytowane przez Jaca911
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jacek, weź pod uwagę że dla Ciebie zamówiłem tłoczek o krótszej stopce - 50% standardowej długości by zwiększyć komorę powietrzną a Ty zepsułeś mój super plan :) (poprzez dolanie większej ilości oleju(chociaż nie pamiętam ile oleju do swojego lałem)  )

 

Często dostaję prośby by komuś przerobić widelec i o ile nie jest to inwalida wojenny o dwóch lewych rękach(w tym jedna krótsza) to polecam przeróbkę samemu - wtedy "czuje" się widelec i wiadomo jak eksperymentować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro idę na miasto w poszukiwaniu oringow 21x2.5mm.

Jak znajdę odpowiednie to wtedy powalcze z ilością oleju.

Teraz jak się wideł trochę na starcie przycina to najlepiej chodzi na mniejszej komorze i mniejszym ciśnieniu. Wtedy sag dobrze wchodzi, a progresja zapobiega dobijaniu.

Btw. Zrobiłem sobie bagnet do pomiaru poziomu oleju z patyka do szaszlykow ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...