Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

czy moglibyście pomóc mi dobrać rozmiar ramy roweru crossowego firmy author reflex (męski)oraz corsa(damska rama)?

Mam 175 cm wzrostu, 70kg wagi

zaś moja żona 165cm wzrostu i 63kg wagi

na allegro jest do kupienia author corsa na ramie 19 cali i jeśli rozmiar byłby dobry dla żony to byłaby ciekawa oferta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Gość_Qbek_*

Witam wszystkich! Mam pewien problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru ramy.. Zastanawiam się nad kupnem Accenta m002 bądź Krossa

tu link:Allegro

Mam 182 cm wzrostu i do wyboru ramy Accent - 19.5" i 21.5", albo Kross - 19" i 21". Z obliczeń mi wyszło: 85*0.57/2.54=19.07" A miałem okazje jeździć na rowerze Author Mystic rozmiar 19.5" i ramka mogła być ciut większa szczególnie, że jeszcze ciągle rosne!! :( Poradźcie coś! Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

No niby te 19" powinno wystarczyć, ale nie jestem pewnien czy 21" to nie bedzie troche za dużo? :( Ewentualnie może Accent 19.5"..

Pozostaje oczywiście kwestia wyboru która rama lepsza..

Accent od tego Krossa jest o 80 zł droższy więc nie wiem czy jest sens przepłacać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje oczywiście kwestia wyboru która rama lepsza.

Accent od tego Krossa jest o 80 zł droższy więc nie wiem czy jest sens przepłacać?

 

 

tutaj nie przepłacasz accent jest na pewno lepszej jakości ,lepiej wygląda...jak dla mnie bez porównania do kross'a. Poza tym ten gość niezłe wały wciska -kross waży ze 1,9-2,1kg a nie 1,6kg :( ...bo to byłaby cenowa rewelacja ,no chyba że dla niego różnica 0,5kg jest niewielka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Chyba, że zapomniał dodać, że te 1.6kg to jest przy rozmiarze np 16" :(

Ale jeśli zdecyduje się na Accenta to pozostają mi rozmiary 19.5" i 21.5"... jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Myślę, że za mała. Na twoim miejscu brałbym conajmniej 21". No chyba, że lubisz jeździć na małej ramie :wink:.

 

Czyli ramka 21,5" powinna być ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) hmmm...to zalezy jaki styl jazdy preferujesz??jesli w gre wchodza ostre ale to bardzo ostre i strome zjazdy to mysle ze rama 19,5" byla by dobra a wsumie to najlepiej jakbys znalaz rame 20" !!ja mam 184 cm i smigam na 19,5" a kolega ma wzrost 180cm i smiga na 20 " !! takze to zalezy tylko i tylko od Ciebie jak i co bedziesz pokonywal na tej ramie :!!:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niepotrzebne pisze, bo juz pytałem ale mam pełniejsze informacje :)

 

Moje wymiary:

Wzrost - 188cm

Od ziemi do krocza - około 92cm

Od ramienia do nadgarstka - około 61cm

 

Wymiary ramy:

rura górna - 600mm

rura podsiodłowa - 533mm

główka ramy 135mm

kąt nachylenia rury podsiodłowej do poziomu - 71,5*

 

-------------------------

To lepiej by było 19" czy 21" (rower Unibike Evo)

 

zapomniałem dodać ze to są wymiary chyba 21" (tak z listu wywnioskowałem :P:P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:rolleyes: wez sobie 20" i bedziesz mial klopot z glowy :!!: :mrgreen: ;) jesli masz mozliwosc to pojdz do sklepu usiadz na 21" usiadz na 19" moze nawet jesli Ci pozwola przejedz sie kawalek(ja mialem taka mozliwosc) i moze klopot rozwiaze sie :!!: ????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z_kujaw

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/57pjt0ppzxy6upuh.html

 

Macie tu pewien obrazek, który pokazuje, jak jesteśmy robieni w balona po części.

 

Więszość osób myśli, iż kupując większa ramę otrzymujemy dłuższą górną rurę, by osoba wyższa zajmowała podobną pozycję jak osoba niższa na mniejszej ramie.

 

TYMCZASEM, tą samą pozycję można uzyskac na ramie czy to mniejszej czy wieszej.

Na czym cały pic polega?

Otórz rama większa ma wyżej te górna rórę - co tym samym oddala mocowanie tej rury do rury podsiodłowej - i stąd bierze się więsza długość rury górnej. Wszystko inne jest BEZ ZMIAN!

 

Inaczej mówiąc, jeżeli na ramie mniejszej wyciągniemy bardziej siodełko niż z ramy więszej, to będziemy mieli te sama pozycję na obu rowerach. Odległośc siodełka od kierownicy będzie identyczna.

 

Zastanawianie się więc, czy rama 19 czy 21 albo 18 czy 20 jest przewaznie pozbawiona sensu. Bo długość gurnej rury w przypadku tego samego modelu NIC nie zmienia w pozycji kierowcy!

 

Rozmiar ramy jest ważny do tego, by nam się jaja nie obijały i by sztyca nie wystawała zbyt mocno z rury podsiodłowej.

 

Jak widac na grafice, siodło będzie w mniejszej i większej ramie w tej samej pozycji, z tą różnicą, że w ramie większej sztyca będzie wystawać mniej z rury podsiodłowej.

Także lepiej patrzeć na nasze jajka :) oraz to jak mocno sztyca wystaja, a nie zastanawiać się, czy ulegnie zmianie nasza pozycja na tej lub tej ramie.

 

 

=======

 

Inna kwestia.

 

Mówi się, iż w rowerach crosowych długość górnej rury jest mniejsza o 1-2 cm przy tych samych rozmiarach (tzn. np: 19 MTB=580 mm, i 19 cross=560 mm), by pozycja była wygodniejsza, bardziej reklajująca.

I ok, wsio pasuje.

ALE jednoczesnie mówi się, by brac w modelach crossowych rame o 2 cale więsze, a wtedy też wydłuża się długość górnej rury, i ma te samą wartość co w MTB.

 

Pytanie, jaki jest wiec sens tego manewru? Bo jedyne co się tym osiąga, to to, że łatwiej sobie jaja obić w crossie jeśli się weźmie ramie większą.

Jezli już, to brać w crossach ramę o 0,5-1 cala wieszą, bo by brac o 2 cale nie widze sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...