Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem :)

 

Szukamy dla mojej narzeczonej roweru crossowego do ok. 1500zł.

Wybór padł na Unibike Flash (tak na 80%), kwestia doboru ramy...

Wzrost 178, długość nogi 87.

Pierwsza przymiarka była do ramy męskiej, 19 ok, ale siodełko znaaacznie wysunięte, rama 21, siodełko już rozsądniej, a i miejsca nad górną rurą było troche, więc chyba bardziej 21?

Jednak problem jest tego typu, że wybrance zdecydowanie bardziej podeszła rama damska, wiadomo - wygodniej wsiadać o zsiadać, jednak ta jest produkowana tylko do rozmiaru 19 i moje pytanie brzmi, czy nie będzie za mała? Chociaż chyba na tej czuła się najlepiej, ale to pewnie przez świadomość obniżonej górnej rury...

Z góry dzięki za podpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Kupiłem ostatnio używany rower crossowy KTM. Wszystko teoretycznie jest ok, jeździ mi się dobrze, ale dopiero teraz zwróciłem uwagę na rozmiar ramy 63cm.. wcześniej kojarzylem, że przy moim wzroście 180cm prawidłowa rama to około 54cm. Nie mam długich nóg więc tym bardziej powinienem odczuwać jakiś dyskomfort z jazdy.. fakt, siodelko mam w zasadzie bardzo nisko, ale nie jest to dla mnie problem. Może mnie ktoś uświadomić o co może chodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy stoję okrakiem (nie na palcach) to jest na styk. Ą długość ramy wydaje mi się być odpowiednia. Wcześniej miałem przez 10 lat crossa od Krossa i wydaje mi się, że mogło być podobnie ale nigdy nie zwróciłem na to uwagi i zdążyłem się przyzwyczaić. Rower niestety mi skradziono i nowy kupowałem trochę na wyczucie. Myslalem ze rama wlasnie powinna byc jakby na styk.. Teraz widzę, że sztyca najczęściej jest wyciągnięta około 10-15cm. Nie wiem dlaczego wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. Na razie będę musiał z tą myślą jakoś żyć. Raczej jeżdżę rekreacyjnie, po szutrze lub asfalcie pod miastem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Postawiłam na model unibike crossfire lds, model ten dostępny jest w dwóch wielkościach 17 i 19 cali. Mam 170 cm i długość wewnętrznej nogi to 79 cm, 56 kg. Nie znalazłam żadnej instrukcji w jaki sposób oblicz wielkość ramy w przypadku ramy damskiej, w związku z tym prośba do was. Jaka wielkość powinnam wybrać?

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jako że jest to damka, to odpada problem wysoko umieszczonej górnej rury, a ważniejsza może być długość ( chociaż czasami różnica pomiędzy rozmiarami bywa minimalna ) i ogólne odczucia związane z komfortem podczas jazdy.

Obstawiam 19 ", ale najlepiej przymierzyć oba rozmiary i porównać.

W tabeli rozmiarów modelu 2017 podają różnicę długości 12 mm, ale w razie czego można by ją było zniwelować przesunięciem siodełka i regulacją mostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale w razie czego można by ją było zniwelować przesunięciem siodełka i regulacją mostka.

Co do mostka to się zgodzę,ale w sprawie siodełka już nie.Regulacja przesunięcia siodełka nie ma na celu dopasowania rozmiaru ramy.Służy ona do osiągnięcia prawidłowej pozycji kolan względem korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie ma co się podniecać, bo w tym przypadku chodziło konkretnie o różnicę długości jednego centymetra i to w przypadku damki...

Większość nie korzysta z bike fittingu, a już na pewno nie w przypadku rowerów tego typu - tu nawet nie trzeba by wymieniać mostka, bo jest regulowany, więc w sumie ta uwaga o siodełku była zbędna, ale widzę że wilka z lasu można wywołać... o przepraszam ! amerykańskiego żubra, czyli bizona i nie z lasu, tylko z prerii :icon_lol:

Oczywiście pełen szacun :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnoście wpływu kąta pochylenia rury podsiodłowej na styl jazdy. Zainteresował mnie rower Kellys Gate 30

 

https://www.kellysbike.com/pl/mtb-xc-c0000000000527/gate-30-p0000000048475

 

ale ma kąt 71 stopni, również na forum w dwóch tematach pojawiła się dyskusja na ten temat, że najlepszym kątem jest kąt w okolicach 73... , że mniejszy kąt powoduje (wymusza) siłowe pedałowanie (mniejsza kadencja) natomiast większy ułatwia pedałowanie z większą prędkością obrotową (większa kadencja) czy jest to prawda? czy ktoś miał z tym styczność? (np. miał rowery z różnymi kątami pochylenia rury pod siodłowej)? mi pasuje raczej wysoka kadencja nie lubię siłowego pedałowania...

 

teraz zainteresował mnie taki rower:

 

https://www.specialized.com/pl/pl/men/bikes/mountain/trail/rockhopperexpert29/115148

 

czy kąt 72 jest już lepszy? jeżeli ktoś ma ochotę i doświadczenie to proszę o odpowiedź z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...