Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam problem z ramą w rowerze cube cross (nature z 2016)

Mam 187cm, długość nogi 87cm, oraz waga 89kg

W sklepie za każdym razem doradzali mi ramę 58cm i tylko raz przejechałem się na ramie 54cm. Niby oba były ok. Kupiłem więc przez neta rozmiar 58cm i teraz po dłuższym siedzeniu na rowerze mam wrażenie że jest za duży. Rozmawiałem ze sprzedawcą i mi odradza wymianę mówiąc że rama jest idealna.Podpowiedzcie czy jest sens wymienić na 54cm.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chcemy kupić razem z dziewczyną rowery. Dawno nie mielismy swoich, a mierzymy w:
-Nothtec Makalu AL
- Unibike Fusion (27,5")

 

Ja 184cm wzrostu i 84,5cm długość do krocza, bez butów.

Ona 169cm wzrostu i 77,5cm do krocza. 

Ciężko mamy z doborem ramy, ponieważ Northtec tylko przez internet. 

Dla mnie wychodzi raczej rozmiar M, niż L.
Dla niej rozmiar S?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić Tribana 520, ale zastanawiam się nad rozmiarem ramy.

https://www.decathlon.pl/rower-szosowy-triban-520-id_8322663.html

 

S, 52cm, koła 700mm (28"), wzrost użytkownika: 163cm-175cm

 

Mam 166 wzrostu i ~74 przekrok. Patrzę na różne kalkulatory i czy nie będzie za duża? 

 

Może XS lepsza? 

XS, 49cm, koła 700mm ( 28"), wzrost użytkownika: 154cm-166cm

 

Na różnych tabelkach/kalkulatorach jestem na granicy 49-50 i 51-52 cm. Zaś na forach piszą, że lepiej jeśli szosa będzie mniejsza minimalnie. Wtedy bym się na tą XS łapał? Czy brać normalnie S jak człowiek?

 

Rozmiar 54 z Tribanów 500 (54 to najmniejszy rozmiar na opony 28 calowe) będzie chyba za duży?

 

Dzięki za pomoc, pozdrawiam :D

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Przymierzam się do Unibike Fusion 27.5, mój wzrost to 181cm, co sugerowałoby ramę w rozmiarze 19/21".

Stojąc nad ramą 21" przednie koło mogę unieść max 3-5cm, to chyba trochę za mało? Przy 19" jest to już >10cm.

Pytanie dodatkowe: na której ramie pozycja będzie bardziej wyprostowana? Z jednej strony 21" jest wyższa, z drugiej zaś 19" jest krótsza, a oba te czynniki wpływają na "wyprostowanie".

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Mam 175cm wzrostu, dlugosc nogi do krocza 79cm. Mierzylem Meride Speeder 200 rame 54 oraz 52. Ta pierwsza czyli 54 wydawala mi sie zbyt wysoka, malo luzu przy kroczy, i wybralem na testy 52. Wydaje sie wszystko dobrze, ale jezdzac dupsko lekko ucieka do tylu. Wysokosc siodelka jest na wysokosci kierownicy, czy raczej powinno byc nieco wyzej? Siedzac na siedzeniu lekko dotykam palcami ziemi. Czy ta rama jest za mala czy za duza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Według mnie rama 52 jest w odpowiednim rozmiarze dla Ciebie - nawet celem porównania można by się przymierzyć do ramy 50.

Siodełko powinno być na takiej wysokości, żeby noga była lekko ugięta w kolanie, kiedy pedał znajduje się na dole.

Wysokość siodełka względem kierownicy to juz sprawa indywidualna - jeden chce mieć wyżej, drugi niżej, a trzeci na tym samym poziomie.

Być może tyłek ucieka do tyłu, bo siodełko jest przesunięte za bardzo do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki ale nie wiem, gdzie zapytać - temat zahacza o geometrię i rozmiar ramy więc pytam tutaj.

Dojrzewam powoli do zakupu nieco szybszego a przede wszystkim lżejszego roweru niż MTB, przyglądam się szoskom/endurance/gravelom .... 

 

I pytanie: dlaczego te rowery mają mniejszy rozstaw osi niz MTB - XC ? 

Na pierwszy rzut oka to MTB powinny mieć mały rozstaw osi - w terenie często się wykonuje ciasne skręty, osiągane prędkości sa mniejsze ... single tracki i podobne klimaty. Muszą być zwrotne.

Ujeżdzam Gate 50 w rozmiarze M o rozstawie 1131, stabilny jak diabli, przy zjazdach żadne prędkości mi nie straszne, czasem i powyżej 60 się trafia - rekord to 67 i prawie się nie bałem na Rapid Robach ; ))

Fakt, Kellysy są długie ale standard dla 19" M to okł 1100-1110.

 

Przymierzałem się do np Authora Ronina w moim (jak sądzę) rozmiarze 56 (178 wzrostu) - super fainy rowerek, w terenie też da radę ale czułem się zawieszony nad przednim kołem i tak jakos jak na dziecinnym rowerku. Patrzę na geo szosek i są jeszcze krótsze a przecież właściwie jeżdzą tylko po prostej. Powiny być dlugie ; ) Brak hamulców jakoś przetrawię, amortyzator - czasem zapominam, że mam zablokowany ale brak stabilności ??

 

No, ale  - jak wszyscy ci mówią, że jestes koniem to kup sobie uzdę - pewnie ta geometria ma uzasadnienie tylko jakie ??

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Accent Peak 27.5 - S czy M ?

 

Na 172 cm

przekrok w SPD - 83 cm

 

korbę mam 170 mm o ile to robi różnicę

mostek 100mm

kierownica wąska

 

Te 3 części musiały by być w ramie przez jakiś czas.

 

 

 

post-126536-0-20361200-1499153117_thumb.jpg

Edytowane przez asdrubal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...