Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Panowie jaka dlugosc ramy Cube Curve Pro 2016?

http://2016.cube.pl/rowery_2016/tour/curve/cube-curve-pro-red-black-2016/

 

50 czy 54? Jechalem na jednym i drugim i na obu czulem sie raczej dobrze. Ktora dlugosc ramy teoretycznie odpowiada tej wymiarowce? Od korby tj srodka sruby korbowej do sztycy gdzie wchodzi siodelko? Na przykladzie 50 cm to wychodzi wg rysunku 48cm? Mam 177 cm wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wg. teorii najlepiej jakby był to rozmiar 50-51 więc czy nie lepiej zaokrąglić w górę i wziąć 52 cm? Długość nogi wychodzi 81 cm na boso. W przypadku crossa lepiej mieć troszkę wierszą czy mniejszą ramę? Zastanawiam się jeszcze nad Scott Sub 30 w rozmiarze L, który ma ramę właśnie w rozmiarze 510mm ale kosztuje już 500 zł więcej od Cuba... ehh mam dylemat.

Edytowane przez Znicz_sc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Powinieneś się poprzymierzać do kilku różnych rozmiarów - jeśli są to inni producenci niż Cube, to raczej 48, 50, a 52 to już absolutny max moim zdaniem, chyba że masz bardzo długie nogi i chcesz być bardziej wyciągnięty na większym rozmiarze.

Długość nogi pewnie 81, tak :icon_question:

Jako przykład : http://www.rowerymerida.pl/produkt894/crossway-500-rower-merida.html  - mógłbyś się zastanawiać nad rozmiarem 48 ( przekrok 76 ) lub 52 ( przekrok 79 ), przy czym na 52 miałbyś już mniejszy zapas w kroku, co nie ma aż tak dużego znaczenia jak w przypadku MTB, ale jakieś minimum zapasu powinno być.

Jeżeli uznasz, że rower na wysokość i długość Ci odpowiada - tu długość będzie w większym stopniu decydowała ( ta przykładowa 52 Meridy jest już dość długa ), to bierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meridy nie biorę na pewno pod uwagę ale tak na przykładzie właśnie tych dwóch rowerów: Meridy 52 i Cube 54 wysokość mamy taką samą czyli 52 cm natomiast różnice w długościach rury górnej TT (Merida 595 / Cube 601), długość WB (Merida 1087 / Cube 1083), zasięg R (Merida 414 / Cube 408). Zestawiając te dwa rowery, który teoretycznie powinien być mniejszy?

Niestety Cube mogę przetestować tylko w sklepie na odcinku max 15 m... nie jestem w stanie po takim "dystansie" wywnioskować na którym jeździ się lepiej. 

Edytowane przez Znicz_sc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Cube jest nieznacznie mniejszy mimo dłuższej górnej rury.

A w ogóle co to za sklep, że nie możesz się chociaż parę minut przejechać na zewnątrz :icon_confused:

Dobra, upraszczając : mierzysz dwa rozmiary i uznajesz, że przekrok w obu jest odpowiedni ( nie czujesz rury w kroczu jak stoisz nad ramą i masz jakiś zapas, choćby minimalny ).

Następnie zwracasz uwagę na długość - jeśli chcesz mieć bardziej pochyloną pozycję, to bierzesz większą ramę, a jeżeli szukasz komfortu, mniejszą.

Po jakimś czasie od zakupu może się okazać, że chcesz nieco zmienić pozycję, a wtedy można dokonać korekty przesuwając siodełko do przodu lub do tyłu i wymieniając mostek na krótszy, dłuższy lub regulowany ( taki jak w powyższej Meridzie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedź. Na Cube 54 właśnie krocze było już na styk z ramą ale lepiej czułem się na nim podczas samej jazdy. Przejdę się jeszcze raz do sklepu z prośbą o możliwość dłuższej przejażdżki i na tej podstawie podejmę już ostateczną decyzję :) Ewentualnie zastanowię się jeszcze mocno nad Scottem, który ogólnie rzecz biorąc jest na lepszym osprzęcie więc dopłata 500 zł byłaby również uzasadniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupiłem rower kands maestro z ramą 19", niestety wydaje mi się ona za duża. Mój wzrost to 179 cm, długość nogi mierzona do kroku 78 cm. Ociera mi klejnoty, zastanawiam się czy kupić rower lazaro 17". Proszę pomóżcie bo wiosna już tuż, tuż a ja nie wiem co zrobić? Z góry dziękuję za wszystkie rady. Pozdrawiam Piotrek

Edytowane przez Piotro1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurtuje mnie jeszcze jeno pytanie,

wszędzie (poradniki) jeżeli chodzi o dobór ramy (przekrok) podawana jest długość wewnętrznej nogi do krocza; czy nie jest to często mylone z odległością do jajek? bo np, odległość od podłoża (na boso) do jajek, a do krocza to są dwie i to moim zdaniem sporo różne wartości; tak samo odległość do jajek w luźnych spodenkach czy w obcisłych i do samego krocza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.
Ja również mam problem z wyborem rozmiaru ramy. Zastanawiam się nad dwoma rowerami z tego co widziałem dosyć popularnymi na tym forum: Kands Maestro oraz Lazaro Integral v3. Problem wynika zapewne z tego, że mam dosyć długie nogi jak na swój wzrost. Mierzę 181-182 cm wzrostu (zależy czy zmierzę się rano czy wieczorem ;) ), a odległość między ziemią a kroczem to 84 cm, w butach 86 cm.

Szukałem w internecie informacji na temat doboru ramy i każdy serwis podaje, że powinienem używać ramy 20,5 cala. Jako że w przypadku Kands czy Lazaro do wyboru jest tylko 19 bądź 21, oczywistym jest, że powinienem brać ten drugi rozmiar.

Jednak u sprzedawcy na Allegro, który ma oba rowery w ofercie, podane są wymiary ram, z których wynika, że miałbym tylko 2-3 cm luzu między krokiem a ramą i pytanie czy to nie za mało? Ponadto sprzedawca w swoim FAQ pisze, że przestrzeń między krokiem a ramą powinna wynosić 4-10 cm, z czego wynika że jednak rama 19 będzie dla mnie odpowiedniejsza - co zresztą sprzedawca potwierdzi jak wysłałem zapytanie opisujące swój problem.

 

Co Wy o tym myślicie? Ja wiem, że rama 21 jest dłuższa, przez co trzeba być bardziej pochylonym podczas jazdy, ale mniejsza rama oznacza bardziej wysunięte siodełko do góry, przez co również oddalamy się bardziej od kierownicy i wg mnie na jedno wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to taki dobry przykład. Facet jest dużo wyższy ode mnie i był przyzwyczajony (na to wygląda) do jazdy na zbyt małym rowerze.
Ja z kolei nie jestem do niczego przyzwyczajony, bo nie miałem roweru od dobrych kilku lat. Mój poprzedni rower to był góral Centurion Backfire 100 w rozmiarze 20 albo 21 (nie pamiętam dokładnie). Sprzedałem bo nie miałem gdzie go trzymać, a na dodatek jazda na nim nie sprawiała mi jakiejś dużej frajdy, męczyłem się na nim nadto - nie wiem czy rozmiar ramy był nieodpowiedni czy to że był to rower MTB, a ja jeżdżę głównie po asfalcie czy ubitych ścieżkach w lesie. No ale taki rower mi doradził sprzedawca w lokalnym sklepie - zarówno model jak i rozmiar. Ponoć rower crossowy powinien być ciut większy niż MTB, więc dziwi mnie że miałbym brać 19-calowego, a na taki upiera się sprzedawca z Allegro podpisując się wieloletnim doświadczeniem ludzi w swoim sklepie.

Edytowane przez lukasz4410
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Ja również mam problem z wyborem rozmiaru ramy. Zastanawiam się nad dwoma rowerami z tego co widziałem dosyć popularnymi na tym forum: Kands Maestro oraz Lazaro Integral v3. Problem wynika zapewne z tego, że mam dosyć długie nogi jak na swój wzrost. Mierzę 181-182 cm wzrostu (zależy czy zmierzę się rano czy wieczorem ;) ), a odległość między ziemią a kroczem to 84 cm, w butach 86 cm.

Szukałem w internecie informacji na temat doboru ramy i każdy serwis podaje, że powinienem używać ramy 20,5 cala. Jako że w przypadku Kands czy Lazaro do wyboru jest tylko 19 bądź 21, oczywistym jest, że powinienem brać ten drugi rozmiar.

Jednak u sprzedawcy na Allegro, który ma oba rowery w ofercie, podane są wymiary ram, z których wynika, że miałbym tylko 2-3 cm luzu między krokiem a ramą i pytanie czy to nie za mało? Ponadto sprzedawca w swoim FAQ pisze, że przestrzeń między krokiem a ramą powinna wynosić 4-10 cm, z czego wynika że jednak rama 19 będzie dla mnie odpowiedniejsza - co zresztą sprzedawca potwierdzi jak wysłałem zapytanie opisujące swój problem.

 

Co Wy o tym myślicie? Ja wiem, że rama 21 jest dłuższa, przez co trzeba być bardziej pochylonym podczas jazdy, ale mniejsza rama oznacza bardziej wysunięte siodełko do góry, przez co również oddalamy się bardziej od kierownicy i wg mnie na jedno wychodzi.

 

Jesteś pomiędzy rozmiarami. Według mnie bierz 19". Mam podobne wymiary do Ciebie i lepiej sprawdza się mniejsza rama.

 

Z tym siodełkiem to nie jest tak do końca. Siodełko ustawiasz względem pedałów. Aby uzyskać taką samą długość poziomą dla obu rozmiarów to do ramy 19" musisz dać dłuższy mostek niż do 21". Nie pamiętam teraz dokładnie ale Lazaro miał około 2cm różnicy w poziomie przy ustawieniu siodełka pod moje preferencje w jednym i drugim rozmiarze.

 

Zobacz jeszcze rowery Spartacusa cenowo i sprzętowo porównywalne. Dodatkowo lepszy serwis i kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...