Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

GTZaskar1991, czy mógłbyś mi doradzić w sprawie rozmiaru roweru XC?

Model w zasadzie już wybrałem, ale...

 

Wspomniany model roweru to Kross level R7 lub R8 (mają tą samą geometrię)

http://www.kross.pl/pl/2016/mtb-xc-275/level-r8

Przymierzałem się już do S (17"), ale była to pierwsza przymiarka w sklepie i jakoś tak nie sprawdziłem wszystkiego. Jeździło mi się OK, ale miałem minimalnie za nisko siodełko. Koniec końców nie sprawdziłem czy siodełko wyciągnę na moją wysokość.

 
Ze względu na moją wagę (85-90 kg) odpuściłem rowery na kołach 29", ale jak tak czytam, to już nie wiem czy dobrze zrobiłem.
Bliźniacze rowery w tym rozmierze to Kross level B7/B8 i teraz też biorę je pod uwagę
 
czy moje wymiary "wsakzują" na jakiegoś faworyta w rozmiarze i w danym rozmiarze koła?
Może ewidentnie przekreślają któryś rozmiar (na pewno L ;) )
Mam już spory mętlik w głowie.
 

Teraz bardziej konkretnie mam 178 cm wzrostu i 80 cm przekroku

 

Dokładne moje wymiary to

Actual inseam 80 cm
Trunk 66 cm
Forearm 37 cm
Arm 62 cm
Thigh 62 cm
Lower leg 56 cm
Sternal notch 150 cm
Total height 178 cm
 
z czego wyliczyło mi takie oto wymiary:
standover height range 30 - 30.6 inches
virtual top tube length 23.7 - 24.1 inches
stem length 10.2 - 11.8 cm
BB saddle position 70 - 71.6 cm
saddle handlebar 54.7 - 56.3 cm
 
Według wszelakich tabel, mój wzrost i przekrok wpasowują się w rozmiar 18"
jednak oczywiście większość producentów ma w ofercie 17 lub 19

Z góry wielkie dzięki za poradę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ostatnio rozważam mały upgrade sprzętu. Chciałbym wymienić ramę mojego kands 1300(19") na Accent Peak 26 cali. Mój wzrost to 178cm a długość nogi 85cm. Rozumiem że model w rozmiarze M będzie ok? Jakiej długości mostek(aktualny 120mm o ujemnym kącie 6*) dobrać do tej ramy jeżeli chcę zamontować sztycę bez offsetu. Rower będzie wykorzystywany do maratonów, XC, treningów i śmigania po górach.

Edytowane przez Kanister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przymierzam się do kupna crossa Kellys Phanatic 90 natomiast nie do końca jestem pewny co do wielkości ramy.

Doradźcie proszę jaki jej rozmiar w tym modelu będzie optymalny dla gościa o 181cm wzrostu i 81 cm dlugości wew. nogi.

 

Niestety w mojej okolicy nie ma tego modelu żebym mógł się samemu przymierzyć.

 

z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłbyś mi doradzić w sprawie rozmiaru roweru XC?

 

Oj sorki, nie zauważyłem Cię. 27er R8 będzie S-ka, a 29er B8 również rozmiar S. Bierz 29er, bo są szybsze od reszty. Nie jesteś pomiędzy rozmiarami w przypadku 29er, 27er faworyzuje S-kę przed M-ką, w ciemno 29er S-ka i będzie dobrze na 95%.

 

 

Rozumiem że model w rozmiarze M będzie ok? Jakiej długości mostek(aktualny 120mm o ujemnym kącie 6*) dobrać do tej ramy jeżeli chcę zamontować sztycę bez offsetu.

 

M-ka w rozm 440 mm ma horyzontalnie 585 mm, z mostem 10 cm powinno być ok, ewentualnie 11 cm. L-ka 480 mm ma 610 horyzontalnie musiałbyś dać most 8 cm lub 9 cm, przy kącie główki 70 st. i kołach 26er lepszym rozwiązaniem CHYBA będzie dłuższy mostek, czyli M-ka. Choć nóg nie masz krótkich jak przeciętny facet, więc mozesz mieć stosunkowo długie ręce, co spowoduje że L-ka bedzie lepsza. Dokładnie się pomierz i wklej wyniki XC z kalkulatora.

 

 

Kellys Phanatic 90

 

 

 

181cm wzrostu i 81 cm

 

Na 99,9% rozmiar M 19', czyli 580 mm horyzontalnie z mostem 110 mm i korbą 175 mm.

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj sorki, nie zauważyłem Cię. 27er R8 będzie S-ka, a 29er B8 również rozmiar S. Bierz 29er, bo są szybsze od reszty. Nie jesteś pomiędzy rozmiarami w przypadku 29er, 27er faworyzuje S-kę przed M-ką, w ciemno 29er S-ka i będzie dobrze na 95%.

Spoko, zgłębiłem temat i również wyszło mi że S będzie ok. Dylemat jeszcze miałem czy 27.5" czy 29". Ostatecznie, po jeździe próbnej, wziąłem 29er w rozmiarze S. Sztyca co prawda wysunięta do znacznika w warunkach 'laboratoryjnych' ;), ale jeździ się bardzo dobrze. W sobotę będzie pierwsza jazda w terenie i będę pewnie korygował ustawienia. Cieszę się że potwierdziłeś mój wybór :D

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Chciałbym sobie kupić konkretnie ten rower: http://pl.author.eu/cross-country/mtb-27-5/author-solution-2016-ua42862901#!geometrie-modelu i zastanawiam się nad rozmiarem. Nie mam możliwości przymiarki, więc zrobiłem jak najdokładniej pomiary i to jest rezultat: http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#results. Jak myślicie, lepszy będzie rozmiar 19'' czy 21''?


Widzę, że się nie wczytały moje wymiary więc po prostu je napiszę:

Your measurements
Actual inseam 90 cm
Trunk 62 cm
Forearm 37 cm
Arm 73 cm
Thigh 62 cm
Lower leg 58 cm
Sternal notch 152 cm
Total height 185 cm
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki parametr jak kierownica nie ma wpływu na sylwetkę? Bo tu jest węższa kierownica (680mm) niż często spotykałem w podobnych rowerach(720mm). Czy to że kierownica jest profilowana zniweluje tę długość czy nie ma znaczenia (to samo odnośnie jej szerokości)? Jak sprawdzić jaki jest standardowo mostek w tym rowerze bo nie widzę nigdzie informacji o jego długości?


W sumie to nie chcę na tym rowerze szaleć, bardziej zależy mi żeby przejechać przez fragmenty terenowe, ale bez szaleństwa, czy w takiej sytuacji nie lepsza byłaby 21? Dodam że pomiary robiłem dwukrotnie i wybrałem mniejsze pomiary jakie wyszły, więc może gdzieś być 1cm więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma wpływ. No, to jak wybrałeś mniejsze wymiary na kalkulator i rower ma służyć do spokojnie-umiarkowanej jazdy to wez 21'. Jesteś pomiedzy rozmiarami, tego nie da się ukryć, z tym, że dla osoby o męskiej budowie ciała, czyli krótkich nogach i wzroście 182-185 cm rozmiar 21' nie nadaje się na pewno. Ty masz długie nogi, więc oba bedą ok, ale na długosć lepszy jest 21' przy sztycy bez offsetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie myślę, tylko obawiałem czy się nie pakuje że rower będzie niezdatny do użytku dla mnie przy 21, mam długie nogi to fakt. Rozmiary podawałem takie jaki mi się wydawały najodpowiedniejszy z tym że np robiłem 2 pomiary i jak długość ramienia raz wyszła 73 a drugi raz 74 to podawałem te mniejszą. Boję się o długość tego roweru tj. efektywnej długości rurki górnej która w tym rowerze jest spora. Czy mostek mogę bez problemu wymienić na mniejszy i czy nie wpłynie to na inne parametry oprócz bardziej wyprostowanej postawy?


A, i przekrok raz wychodził 90,raz 91 to podałem 90, a mierzyłem w postawie wyprostowanej na boso przy ścianie używając książki przyciśniętej do ściany, więc chyba wynik dość dokładny wyszedł? Rozumiem, że książka miała być jak siodełko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak ktoś jest pomiedzy rozmiarami to rower nie bedzie idealny, może poszukaj innego po prostu. Tu masz główki ramy o kacie 70 stopnia, wiec pasowałyby mostki stosunkowo długie, by lepiej była rozłożona masa na przednie i tylne koło. 21' musiałaby mieć most 8 lub 9 cm, a to sa mostki typowo 29er ,ale w 27er też ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem. Tylko do tego roweru dają bon na 400 zł na akcesoria i jest tańszy o 200 zł niż katalogowo więc wychodzi 600 do przodu przy takiej cenie, a to jest nie ukrywam duży plus. W każdym bądź razie raczej nie będzie tak że na 21 nie będzie się dało jeździć tylko będzie to lekkie odejście od normy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budgie, szczerze? Ani 19 ani 21" nie jest dla ciebie. Ty potrzebujesz 20" z racji na długość nóg i ok. 615cm rury w horyzoncie. Te 21" będzie dla ciebie kobyłą straszną, zobaczysz. Masz niemal tyle samo wzrostu co ja (186), ale krótszy tułów, a dłuższe nogi. 19" spowoduje, że będziesz musiał bardzo wywalić sztycę do góry, 400mm obowiązkowe i wysunięte na maksa. To skolei nie jest dobre dla wytrzymałości kominka ramy (siła razy ramię i trach). 615mm rury będzie dla ciebie dobre z mostkiem 90mm i taki jest pewnie seryjnie zamontowany, wnioskując po fotkach.

 

Dalej, 21" owszem, pozwoli ci korzystać z seryjnej sztycy 350mm, ale długość 635 spowoduje, że mostek będziesz musiał dać 6/7cm by nie kłaść się na rowerze, a siedzieć. Tak krótki mostek może powodować dziwne prowadzenie roweru. 

 

Poszukaj może czegoś 20" o podsiodłówce 500mm i długości 620, a wtedy z seryjnym mostkiem 8/9cm będzie OK.

np: Haibike Big Curve 9.40, 500 podsiodłówki i 610 w horyzoncie, z mostkiem 9cm powinien być ci idealny.

 

A jeszcze pytanie, dla czego 27,5" a nie 29"? Przy twoim wzroście śmiało bierz 29", ten parametr tez jest ważny i odkąd mamy wybór to należy z niego korzystać.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...