Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zakup pierwszej bardzo budżetowej szosy. Mam 172cm wzrostu i przekrok ok 74-75cm. Waga98kg. Mam na oku Authora 4400 w rozmiarze 52 i Speca w rozmiarze 49 cm. Dzisiaj byłem w Decathlonie i jeździłem Na Tribanie w rozmiarze S i M. Na M mogłem podnieś koło na ok 5cm. W jaki rozmiar powinienem celować? Rower będzie służył do treningów pod kątem kilku startów w tri z lemondką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

Mój pierwszy post na forum, przywitalni nie widziałem albo przeoczyłem - także witam wszystkich.

 

Od jakiegoś czasu nosze się z zamiarem kupna roweru. Początkowo miał to być rower XC i tutaj faworytem był KTM ultra 1964 z RS Reba. Byłem w sklepie, przymierzyłem i wniosek jeden - pozycja na takim rowerze nie moja bajka.

 

Jako, że wcześniej miałem styczność z rowerami do dirtu i prostej pozycji za kierownica takiego tez roweru zacząłem szukać. Na chwile obecna moim faworytem jest Dartmoor Hornet albo Primal, bardziej nastawiam się na Hornet'a. I tu moje pytanie jaki rozmiar wybrać? Mam 180 cm wzrostu 80kg wagi, rower ma służyć do jazdy po górach, mniej lub bardziej agresywnej, ale zależy mi tez na jako takim komforcie przy jeździe po płaskim, a tabela producenta pokazuje, ze mój wzrost stoi na pograniczu rozmiaru M/L. Ze względu na to, ze rowery tej marki we Wrocławiu są niedostępne (chyba, ze nie znalazłem), nie mam możliwość przymiarki.

 

Rozważam dwie opcje kupna - gotowy Hornet 2016 na Suntour Auron albo złożenie roweru na Suntour Durolux. Co myślicie o tym?

Może ktoś podrzucić zdjęcie pozycji za kierownica na Hornecie przy maksymalnie opuszczonej sztycy?

 

Rynek od czasu kiedy miałem styczność z rowerami radykalnie uległ zmianie, wiec jesli coś pisze niezgodnie ze sztuka, to oczywiście słowa krytyki miłe widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

O Hornecie i Primalu napisano na forum naprawdę sporo. Wystarczy dobrze użyć ten biały prostokącik w prawym, górnym rogu na głównej stronie forum. ;)

A skoro jesteś pomiędzy rozmiarami, to może niekoniecznie Hornet?

Zerknij sobie w ten wątek oraz do tego artykułu. Może Ci się odmieni.

PS. witamy się tutaj:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek o sztywniakach prześledziłem. Wydaje mi sie, ze Hornet, to bedzie najrozsądniejsze rozwiazanie i jestem już zdecydowany - wizualnie mi leży i cena tez jest dobra.

 

Kwestia bardziej w tym, zeby ktoś o moim wzroście posiadający w/w rower sie wypowiedział, czy lepiej wziąć większa czy mniejsza ramę i czy duża jest różnica miedzy M a L, wiadomo ze każdy ma inne odczucia i to kwestia indywidualna, ale żebym przynajmniej miał jakiś punkt odniesienia. Jakbym mógł zasiąść na rowerach w obu rozmiarach nie byłoby pytania.

 

Dzięki za wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Dużo tu cennych informacji i pomocnych odpowiedzi, więc i ja zapytam ;)

Chcemy kupić z mężem 2 rowery crossowe na nasze przejażdżki głównie asfalt/ścieżki brukowe/czasem ubite leśne trasy.

Mamy budżet około 2000zł i nasz wybór padł na Romet Orkan 4.0 bo jest super oferta teraz,
mamy nawet rowery upatrzone,ale pojawił się problem z doborem rozmiaru ramy.

Według naszych kalkulacji pasują nam:

Kobieta: 170cm/69kg/przekrok 75cm rama 19"
Mężczyzna: 185cm/75kg/przekrok 80cm rama 21"

Jakie rozmiary byście nam polecili ?

Jak oglądaliśmy rowery, to właśnie rama 19" została zaproponowana jako dobry rozmiar dla męża,
a dla mnie niestety niby za duża, chociaż mi się wydawało,że jest OK.

Poza rozmiarem ramy, w przypadku kobiety pojawia się też inny problem:
Jakoś nie mogę się przekonać do ramy w wersji damskiej, mierzyłam Orkana 3.0 rama 19" damska
i wydawało mi się,że mam rower od młodszej siostry, czy są jakieś różnice w rozmiarach ram damskich/męskich?

Czy to naprawdę źle będzie wyglądało,że chcę męską ramę?
(myślę później o dołączeniu bagażnika i torby pod ramę na wycieczkę itd,
nawet sięganie bidonu wydaje się łatwiejsze na męskiej ramie dla mnie ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznica w ramach męskich a damskich jest duza,kobiety maja dłuższe nogi i krótszy tułów to tez przekłada sie to na inna geometrię ramy,ale nie o wzrost chodzi a długość nóg mierzonych przy wewnętrznej,orkan jako rower crossowy jest dobierany w całkowicie inny sposob niz rowerow gorskich gdzie w rowerach mtb zwłaszcza ramach męskich istotny jest prześwit miedzy kroczem tzn min 10cm rama-krocze.W rowerze crossowym czy tez o podobnym przeznaczeniu zamała rama powoduje dyskomfort podczas dłuższego użytkowania,z tego co opisujesz(w dużym uproszczeniu) rama 19" jest dla ciebie optymalna a dla twojego męża 21",choc optował bym przy ciut większej ale w orkanie jest to maksymalna wielkość.Jednak mysle ze najlepiej przydało by sie przymierzyć do ramy np w jakimś sklepie nie koniecznie musi to byc rower romet,kross ma podobna geometrię rowerow crossowych czy tez trekkingowych.Budżet 2000 tys jest bardzo skromny na dwa rowery to tez masz małe pole manewru w tej materii(jest to ostatni moment na zakup rowerow z poprzedniego roku z mocna okrojona cena).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki roberttrebor

Już uzupełniam, dla jasności: mamy budżet 2000zł/rower, dlatego wybór padł na Orkana 4.0.

Mierzyliśmy oboje 19" męskie, no i mi się wydawało,że mi, jako kobiecie pasował,
z kolei sprzedawca wmawiał mężowi,że to jest dla niego rozmiar, a nie 21".
Siodło było wysoko ustawione wtedy dla niego, pewnie przy rozmiarze 21" będzie niżej,
ale szczerze, nie wiem, jak to się ma do komfortu jazdy przy dłuższej trasie...

 

Sprawdzałam te geomterie ram męskich i damskich, no i już rozumiem, w czym rzecz ;) dzięki za info!

No nic, trzeba się będzie porządnie przymierzyć do tych rozmiarów raz jeszcze,
zanim zapadnie ostateczna decyzja.

/mała dygresja/ nie rozumiem,dlaczego damskie ramy w Orkanach 2016 mają rozmiary 19" tylko dla 1D i 2D,
wszystkie modele wyżej tylko 15,5" i 17" :( chociaż, możliwe,że jako laik i tak nie odczuję różnicy w komponentach wyższych modeli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) 

Planuję zakup nowego roweru przez internet. Przesiadam się z MTB na szosę, więc brak mi tutaj zapoznania z wielkościami. 
 

Celuje w Romecika: http://katalog.bikeworld.pl/2015/web/produkt/rowery/szosowe/romet/41045/huragan_1_0
Moje pytanie jest następujące, czy przy gabarytach (wzrost 170cm, długośc nogi 78) rama wielkości 54 będzie na mnie bardzo za duża? Czy za duża rama w szosie jest bardzo uciążliwa w jeździe?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Według naszych kalkulacji pasują nam:

 

Kobieta: 170cm/69kg/przekrok 75cm rama 19"

Mężczyzna: 185cm/75kg/przekrok 80cm rama 21"

 

Jakie rozmiary byście nam polecili ?

 

Jak oglądaliśmy rowery, to właśnie rama 19" została zaproponowana jako dobry rozmiar dla męża,

a dla mnie niestety niby za duża, chociaż mi się wydawało,że jest OK.

 

 

Wydaje mi się,że sprzedawca ma więcej racji i jeśli dobrze się zmierzyliście - mąż ma przekrok 80 cm przy 185 cm wzrostu,to faktycznie prędzej 19 " będzie dobre dla niego.

Ty jesteś niższa,damki nie bardzo Ci leżą,więc proponuję jednak 17 ".

 

PS

Kolega @ roberttrebor otarł się o SF mówiąc o ramie większej niż 21 ",bo idę o zakład,że przy w/w przekroku nawet 21 " będzie zbyt duża,nie mówiąc o większej...

Tak jak piszesz - przymierzcie się jeszcze raz.

 

 

@ ukasz112

 

Obstawiam,że będzie za wysoka i za długa.

 

 

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki roberttrebor

 

Już uzupełniam, dla jasności: mamy budżet 2000zł/rower, dlatego wybór padł na Orkana 4.0.

 

Mierzyliśmy oboje 19" męskie, no i mi się wydawało,że mi, jako kobiecie pasował,

z kolei sprzedawca wmawiał mężowi,że to jest dla niego rozmiar, a nie 21".

Siodło było wysoko ustawione wtedy dla niego, pewnie przy rozmiarze 21" będzie niżej,

ale szczerze, nie wiem, jak to się ma do komfortu jazdy przy dłuższej trasie...

 

Sprawdzałam te geomterie ram męskich i damskich, no i już rozumiem, w czym rzecz ;) dzięki za info!

 

No nic, trzeba się będzie porządnie przymierzyć do tych rozmiarów raz jeszcze,

zanim zapadnie ostateczna decyzja.

 

/mała dygresja/ nie rozumiem,dlaczego damskie ramy w Orkanach 2016 mają rozmiary 19" tylko dla 1D i 2D,

wszystkie modele wyżej tylko 15,5" i 17" :( chociaż, możliwe,że jako laik i tak nie odczuję różnicy w komponentach wyższych modeli ;)

Myśle ze większe ramy zostały wyprzedane,jest początek roku to producenci czy tez dilerzy wyprzedają stare roczniki.Wracajac do nie odczuwania różnicy w osprzęcie to na pewno na początku(byc moze)nie odczujesz różnicy zwłaszcza w płaskim terenie ale juz przy bardzie wymagających podjazdach różnice sa wyraźnie odczuwalne i nawet "laik"to odczuje przy pierszwej próbie pokonania takiej górki,dochodzi tez trwałość osprzętu tak sie to ma ze osprzęt o klasę w gore jest bardziej wytrzymały,mniej awaryjny i lzejszy.

Cześć :)

 

Planuję zakup nowego roweru przez internet. Przesiadam się z MTB na szosę, więc brak mi tutaj zapoznania z wielkościami.

 

Celuje w Romecika: http://katalog.bikeworld.pl/2015/web/produkt/rowery/szosowe/romet/41045/huragan_1_0

Moje pytanie jest następujące, czy przy gabarytach (wzrost 170cm, długośc nogi 78) rama wielkości 54 będzie na mnie bardzo za duża? Czy za duża rama w szosie jest bardzo uciążliwa w jeździe?

 

 

Mysle za duza,według przelicznika doboru ramy roweru szosowego to optymalna rama dla cienie była by (+-)51 ale takowej romet w orkan nie czyni to tez pozostaje ci 52,jednak optuje za przymierzaniem sie do tego roweru i oceny samemu.

Wydaje mi się,że sprzedawca ma więcej racji i jeśli dobrze się zmierzyliście - mąż ma przekrok 80 cm przy 185 cm wzrostu,to faktycznie prędzej 19 " będzie dobre dla niego.

Ty jesteś niższa,damki nie bardzo Ci leżą,więc proponuję jednak 17 ".

 

PS

Kolega @ roberttrebor otarł się o SF mówiąc o ramie większej niż 21 ",bo idę o zakład,że przy w/w przekroku nawet 21 " będzie zbyt duża,nie mówiąc o większej...

Tak jak piszesz - przymierzcie się jeszcze raz.

 

 

@ ukasz112

 

Obstawiam,że będzie za wysoka i za długa.

 

 

Sam mam 185 cm wzrostu(moje nogi nie nalezą do najdłuższych)i kiedys kupiłem w ciemno rower crossowy krossa 21",niestety nie szło na nim jeździć musiałem go szybko odsprzedać,natomiast obecnie mam rower crossowy bullsa cross rider fit For Fun 55 cm i trekkingowy cube tj cube tourning pro 2013,rama 54cm,i troche mi jakby brakuje paru centymetrów,wiem cube ma bardzo dziwne ramy ale rowery crossowe to nie gorale i "klejnoty"nie sa tak narażone na stłuczenie,z doświadczenia wiem ze większa rama w rowerach crossowych,trekkingowych to na dłuższych trasach większy komfort,moze sie mylę ale juz to przepraktykowałem.

Dzięki roberttrebor

 

Już uzupełniam, dla jasności: mamy budżet 2000zł/rower, dlatego wybór padł na Orkana 4.0.

 

Mierzyliśmy oboje 19" męskie, no i mi się wydawało,że mi, jako kobiecie pasował,

z kolei sprzedawca wmawiał mężowi,że to jest dla niego rozmiar, a nie 21".

Siodło było wysoko ustawione wtedy dla niego, pewnie przy rozmiarze 21" będzie niżej,

ale szczerze, nie wiem, jak to się ma do komfortu jazdy przy dłuższej trasie...

 

Sprawdzałam te geomterie ram męskich i damskich, no i już rozumiem, w czym rzecz ;) dzięki za info!

 

No nic, trzeba się będzie porządnie przymierzyć do tych rozmiarów raz jeszcze,

zanim zapadnie ostateczna decyzja.

 

/mała dygresja/ nie rozumiem,dlaczego damskie ramy w Orkanach 2016 mają rozmiary 19" tylko dla 1D i 2D,

wszystkie modele wyżej tylko 15,5" i 17" :( chociaż, możliwe,że jako laik i tak nie odczuję różnicy w komponentach wyższych modeli ;)

Tu zgoda ze 2 rowery orkan 4 w cenie 2000zł to dobry deal i przyzwoity osprzęt :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mistrze, dziewczyna chce zmienić pięknego, niebieskiego Gianta Talona 2 na coś FS, ścieżkowca, ale bez przesadyzmu, wymyśliłem kilka, Camber (najbardziej by chciała), Trance (mniej, choć mi się podoba tak samo), Fuel, Spark... Przeglądam Allegro, i olx czasem coś widzę, ale najczęściej rozmiar nie pasuje. Dziewczyna ma 165cm wzrostu więc co, S? No właśnie nie do końca, bo obecny Talon ma S (16") i jest mały i krótki, wychodzi M, ale M ciężko trafić, L prędzej, ale L już za duży? Czy może nie? Taki Camber L ma przekrok jak Talon S przez te swoje zaniżenie w tym miejscu... Na długość 7cm większy, dużo, ale można zjechać te 2m mostkiem, zostaje 5, dużo wciąż, podsiodłówka +8cm, dużo? L na siłe, a itak chyba to łupi pomysł. M? S? Co myślicie? 165cm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam, wbrew pozorom M nie jest takie oczywiste, Giant o Mce pisze idealny dla osób o wzroście 174-184cm, czyli dziewczynie brakuje 9cm... Na Talonie w rozmiarze S czuła się trochę jak na małym rowerku. Sztyca mocno wyciągnięte. I co teraz? Przymierzyć można w sumie gdzies, tylko blisko nic nie mam...A dziewczyna twierdzi, że S maleńki koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp

 

Klikasz na ikonkę "kobieta", następnie "mountain" i "centymetry" (wynik końcowy będzie częściowo w cm i częściowo w calach). Podajesz 8 wymiarów dziewczyny i macie widełki długość ramy, mostka, podsiodłową długość itp.

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam XTC w rozmiarze S (dłuższy od Talona o 5 mm, przynajmniej na papierze) i 170 cm wzrostu, mostek 90 mm i sztycę z Offsetem 10 mm i nigdy bym nie powiedział, że jest dla mnie za mały. Patrząc na zawodniczki XC o podobnym wzroście co Twoja kobieta to każda ma S, Neff jeździła nawet na S'ce z rurą 560 mm, a jest 4 cm wyższa ;)

Albo Twoja kobieta ma więcej wzrostu, albo jest niewymiarowa ;)

Ja bym się porządnie przymierzył do S i M. Siedziałem na Reignie M'ce i chyba przymierzyłbym jeszcze S'ke ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przymierzam się do zakupu Unibike'a Flite 29er, i teraz za bardzo nie wiem jaki rozmiar wybrać ramy. Mój wzrost to 185cm, długość nogi to 89cm. Pytanie głównie do osób które posiadają Unibajki 29er, Jakie macie rozmiary ramy i jaki wzrost? Oczywiście przymiarka w sklepie będzie, ale zanim to uczynię chciałem się dopytać. Niestety w mojej miejscowości nie ma sklepów które posiadają na stanie w/w rowery i czeka mnie wyjazd do okolicznych miast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

jak się rozmiar ramy 19", 21" w romecie mustang 29 1.0/2.0 2015 do wzrostu 183 cm. Niby z tabelki na stronie rometa wynika, że powinienem celować w 21". Nie za duża będzie?

 

Wzrost   Rama 152   14" 157   15" 162   16" 167   17" 172   18" 175   19" 177   20" 182   21"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ten wątek poszedł w nieco innym (bardziej szczegółowo-doradczym) kierunku, ale gdyby ktoś wolał sam za siebie zdecydować, jaki rozmiar jest dla niego dobry, to spłodziłem poradnik prezentujący najlepsze metody - głównie z myślą o enduro, ale większość porad znajduje zastosowanie nawet w szosówkach.

 

Polecam ;) http://www.1enduro.pl/wybrac-rozmiar-ramy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wooyek - 580 mm dla osoby 160 cm oraz 625 mm dla 180 cm to jest gruba przesada, chyba, że standardem jest mostek 6-8 cm. Czytając komentarze w tym jakby nie patrzeć dobrym artykule chyba mam jednak rację. Dla 580 mm długości rury górnej do XC to będzie przedział kolarza w granicy 170-180 cm (pomijając typ budowy ciała - typ nordycki itp) !

 

2 cm mniej kolego, niech się inni wypowiedzą, jestem ciekaw.

 

xbiker - to jest rower cross-owy, jak by nie było to najważniejsza jest długość rury górnej, dlatego odpowiedni cross dla ciebie będzie miał większy rozmiar niż MTB i szukaj dla siebie coś w granicy 590 mm do 610 mm (nawet przedział 585 - 615 mm) przy 183 i 82 noga (masz właśnie typ nordycki, krótkie nogi jak ja).

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...