Skocz do zawartości

[uszczelniacz do opon] domowej produkcji


leo1

Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście nie z każdego.

Znam trzy typy uszczelniaczy:

1. na naturalnym lateksie (Stan, Joe) mleczko kauczukowe w roztworze wody z odrobiną amoniaku do utrzymywania wysokiego pH, rzędu 8 w celu utrzymywania płynności. Po spadku Ph do ok. 5 następuje koagulacja mleczka.

2. na syntetycznym lateksie (Caffe) prawdopodobnie działa analogicznie jak wyżej.

3. na skoagulowanym i rozdrodnionym lateksie z dodatkiem mikrowłókien w glikolu (slime).

 

Po napompowaniu CO2, powstaje w wodzie kwas węglowy i obniża się pH i mleczko się koaguluje. Slime prawdopodobnie można używać z CO2. Ale Slime działa znacznie gorzej niż uszczelniacze na mleczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Poważne testy zrobione. Mój stary Schwalbe Black Jack mocno podziurawiony.

Testy wyglądały następująco:

-Igła średnica ok. 0,7mm ok.

-Pinezka średnica ok. 1mm ok.

-Gwóźdź średnica ok. 2mm ok.

Większych dziur nie robiłem bo opona miała poprzecierany rant i nie bardzo trzymała na rancie. Więc testy wyglądała tak że najpierw pompowanie, opona się pieniła na rancie i szybko robienie dziur i obserwacja. Większe dziury można próbować robić mając uszczelnioną na rancie oponę.

Myślę więc, że bez wstydu, po wstępnych testach mogę już rozesłać próbki do testowania. Uważam że uszczelniacz powinien wyjść z tarczą z waszych testów.

Wysyłam do wszystkich zainteresowanych wiadomość na PW z kosztem i nr konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś pierwszą "dużą" partię 4,5l :thumbsup:

Wybrałem się na pocztę aby wysłać do pierwszego testera "Rychlapl" ale niestety pozta mnie zaskoczyła, płynów nie można wysyłać w listach, muszę skombinować kartonowe pudełka i odrobinkę dopłacić do przesyłki. Słowo się rzekło i wszystkim z którymi umówiłem się na koszt wysyłki wyślę po umówionych kosztach.

Swoją drogą nieźle się ochlapałem mleczkiem kauczukowym, następnym razem nakładam okulary :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza partia została dziś wysłana do użytkowników:

1. enduroriderPL

2. Rychlapl

3. Bros

4. adriansocho

Mam nadzieje że jutro przesyłki dojdą. Mam niezła tremę co wam wyjdzie w testach. :icon_redface:

 

Przy okazji proponuję żeby w opisie użytkowania uszczelniacza przedstawić:

1. rodzaj i typ obręczy (producent, model, typ UST lub zwykłe),

2 typ systemu (UST, tubeless ready: Stan,Joey, Caffe, ghetto)

3. rodzaj użytej opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niezła tremę co wam wyjdzie w testach. :icon_redface:

 

Będzie ok:)

Wszyscy wiedzieli na co się piszą. Dostaliśmy produkt za grosze więc, jak się sprawdzi to będzie super, a jak nie to trudno;)

Ja się cieszę z samego bycia testerem, może akurat moje uwagi przyczynią się do rozwoju produktu.

 

Co do samego testowania - najprawdopodobniej zacznę dopiero po weekendzie. Będę walczył z systemem ghetto na wąskich obręczach (AlexRims TD16) zakładając różne opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niezła tremę co wam wyjdzie w testach. :icon_redface:

 

Zależy, jak się przyłożymy do montażu. Obejrzałem filmik Stan Notubes, i instalacja jest nietrywialna. Trzeba na to poświęcić trochę czasu, i wygląda na to, że tylko przestrzegając procedury można coś osiągnąć. Ja mam pompkę stacjonarną, a to jest wymagane minimum. Zastanawiam się nad tym wiadrem z mydlinami:) Chyba nie ma prostszego sposobu na aplikowanie mydlin niż takie wiadro i szczota. Muszę jeszcze kupić dętki 24" i zrobić z nich opaski z wentylami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam sprawdzić czy opony mi się uszczelnią przed wlaniem mleczka. System zamierzam nalewać i pompować kompresorem na stacji benzynowej bądź dmuchać odkurzaczem :) Stacjonarna pompka musi być taka po byku jak u Stana żeby uszczelnić system.

 

Link do filmu stana:Stans no tubes instalacja

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adriansocho jak masz zamiar zrobić opaski, to do kół 26" weź dętki 20",(24" dętki to na koło 28-29") najlepiej z wykręcanym zaworkiem (Schreder) i przykręcane do obręczy nakrętką, wtedy masz dwie korzyści:

1. do ułożenia opony na rancie wykręcasz zaworek i jednym solidnym strzałem powietrza osadzasz na rancie

2. po ułożeniu nie musisz zdejmować opony w celu nalania mleczka tylko lejesz przez zaworek.

Polecam korzystać jednak ze sprężarki.

I nie lekceważ mocy Mydlin !!!:thumbsup:

 

To mydliny powinny Ci uszczelnić ranty.

Kombinując z tym wszystkim trochę, chciałem uszczelnić ranty opony za pomocą takiego preparatu jakiego używają do opon samochodowych. Ale jego cena ok. 50zł/kg była zdecydowanie za duża.

Na szczęście pewien stary mechanik samochodowy powiedział mi że kiedyś opony samochodowe osadzali na mydlinach z szarego mydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast mydlin ranty opony można spokojnie posmarować mleczkiem, którym będziesz uszczelniał oponę, np. przy pomocy pędzelka. Ułatwia ułożenie opony a po jej zaskoczeniu widać gdzie ewentualnie ucieka powietrze. Sposób sprawdzony wczoraj - działa ;-) Pompowane pompką JoeBlow.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leo1, czytałem kiedyś ulotkę z tej pasty uszczelniającej i było wyraźnie napisane, ze nie wolno stosować w rowerach etc. Nie wiem czy to jest związane z tym ze składem pasty czy może z faktem, ze ona bardzo mocno skleja oponę do felgi.

 

@Borron, jest dokładnie tak jak piszesz z tym, że warto zaznaczyć iż lepiej jest najpierw na mydliny spróbować czy w ogóle da się uszczelnić dętka z obręczą niż od razu próbować na mleczko. Są niektóre połączenia, gdzie jest to praktycznie niemożliwe. Mój znajomy poddał się z mavickiem 721 i OIDP oponą michelina - nie do uszczelnienia system ghetto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja racja, w ramach prób warto to zrobić oczywiście z mydlinami lub z samą woda - w moim przypadku opona wskoczyła przy użyciu czystej wody ale może to dzięki obręczom ZTR i oponom Crossmark.

 

Autorowi tego tematu gratuluję pomysłowości i sukcesów, trzymam kciuki! Mam nadzieje że się uda bo koszt butelki mleczka Stan'a jest dość spory :-)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...