Skocz do zawartości

[GPS] Aplikacje rowerowe na androida, symbiana i inne


Hary

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe porównanie, ale wydaje mi się, że większości osób nie robi różnicy, czy przejechały 59 czy 54 km.

Może i tak jest, ale dla mnie ma jednak znaczenie, żeby gps pokazywał realne dane, a nie tylko orientacyjne. Jeśli np. biegniesz i gps skróci Ci pokonany dystans o kilkaset metrów na 10km, to Twoje tempo okaże się dużo niższe, niż było naprawdę. Wiele osób "rajcują" wszelkiej maści statystyki i niestety ciężko komuś później wytłumaczyć, że np. niższe tempo, krótszy dystans lub jakiekolwiek inne statystyki wynikają z błędnego działania urządzenia, a nie samego programu. Wierz mi, że pisząc stronę i aplikację dość często spotykam się z takimi opiniami.

 

Odnośnie A-GPS - potwierdzam to co już napisano - system ten jedynie ściąga z internetu aktualne dane o położeniu satelitów aby GPS szybciej je znalazł i złapał fixa

Kolejnym absurdem, obserwowanym np. w Google Play, są komentarze, że dany program jest super, bo szybko łapie fixa, a inny jest do d... bo wolno łapie. W ten sposób, przez kompletną nieznajomość działania gps, producenci aplikacji dostają niesprawiedliwe słabe oceny. Almanach pozycji satelitów bardzo przyspiesza łapanie fixa, ale i z nim, bywają nieraz sytuacje, że telefon przez kilka minut nie może nic złapać, pomimo tego, że zazwyczaj łapie szybko. Na różnych forach dedykowanych telefonom, temat łapania i dokładności gps jest stałym bywalcem i każdy stara się mieć na niego swój patent. Mi jak bardzo zależy, żeby telefon przed bieganiem od razu załapał jak najlepszy sygnał, włączam wifi, ściągam aktualne dane agps i zostawiam go na kilka minut na parapecie.

 

Co do przeklaman w programie to duze znaczenie ma czestoscodczytu sygnalu (ta funkcja oszczedzania baterii), auto pauza - niby przydatna funkcja ale caly czas uciekaja kilometry, moze sie wlaczyc kiedy bardzo powoli podjezdzamy pod gorke, lub wylacza sie po kilku metrach od ruszenia. Kolejnym powodem jest to iz nawigacja rysuje linie prosta, bez odchyle - tak jak droga prowadzi natomiast licznik zlicza, kazdy zjaz w bok, kolko zrobione na drodze, czy jazde slalomem.

Dokładnie, w kilku zdaniach ująłeś skąd bierze się skracanie trasy. Co do linii prostej na ścieżce gps, to owszem jest, ale gdy poruszamy się w miarę szybko (>15km/h) i jest dobra dokładność (rzędu kilku metrów) sygnału. W przypadku np. marszu, czyli wolnego poruszania się, ścieżka robi się poszarpana, przez co efekt jest dokładnie odwrotny do skracania dystansu. Program rejestruje wszystkie skoki w bok jako realną trasę i dystans wydłuża się. Są różne algorytmy niwelujące pływanie sygnału, np. proste uśrednianie kilku sąsiednich punktów, ale skutkuje to np. realnym zmniejszeniem częstotliwości odczytów pozycji i np. błędnym działaniem autopauzy. Niestety gps, a raczej jego działanie jest trochę ułomne i nie można po nim oczekiwać super dokładności. Do tego dochodzi gps, jako urządzenie wbudowane w telefon, które producent potrafi spieprzyć - przykład Samsung Galaxy S i różne patenty z anteną, żeby poprawić łapanie fixa.

 

A tak na koniec, ciekawi mnie jak w tych kwestiach sprawuje się GLONASS...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A tak na koniec, ciekawi mnie jak w tych kwestiach sprawuje się GLONASS...

 

GLONASS wspierany jest o GPS, wiec teoretycznie jest troche dokladniej. Juz powoli wychodza urzadzenia opierajace sie na obu systemach jednoczesnie. Ale sam chyba lepszy od GPS raczej nie jest. Zdecydowanie lepszy ma byc nasz europejski Galileo ale to jeszcze kilka, kilkanascie lat...

 

Porusze jeszcze jedna kwestie - wysokosci

O ile Urządzenia na podstawie kilku czy kilkunasto znalezionych satelit potrafia dosc dokladnie wskazac polozenie o tyle z wysokoscia jest duzo trudniej. Juz w zalozeniach wskazania polozenia sa z dokladnoscia do 10 m(Dopiero galileo ma miec 1-2 m) a wskazania wysokosci do 100 m! Nie ma obecnie urzadzen "cywilnych" ktore zagwarantuja wieksza dokladosc dlatego wszelkie nawigacje sciagaja wysokosc z map... a odbiorniki gps bez mam sa bardzo orientacyjne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie mam pytanie odnosnie endomondo. Do tej pory na symbianie uzywalem sport traker i bylo ok ale teraz po przesasce na androida zainstlowawem z ciekawosci endomondo... W sumie wszystko ladnie smiga ale za nic nie moge znalesc opcji robienia zdjec z trasy i ich wysylanie na stronie...

Jest wogole taka opcja?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie mam pytanie odnosnie endomondo. Do tej pory na symbianie uzywalem sport traker i bylo ok ale teraz po przesasce na androida zainstlowawem z ciekawosci endomondo... W sumie wszystko ladnie smiga ale za nic nie moge znalesc opcji robienia zdjec z trasy i ich wysylanie na stronie...

Jest wogole taka opcja?

Pozdr

Nie, ale SportsTracker jest także na androida.

~wymęczone taptokiem z galaxego~

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie mam pytanie odnosnie endomondo. Do tej pory na symbianie uzywalem sport traker i bylo ok ale teraz po przesasce na androida zainstlowawem z ciekawosci endomondo... W sumie wszystko ladnie smiga ale za nic nie moge znalesc opcji robienia zdjec z trasy i ich wysylanie na stronie...

Jest wogole taka opcja?

Pozdr

A to nie jest tak, jak w Sports Tracker? Po prostu robisz zdjęcia, a aplikacja podczas przesyłania trasy pyta, czy wysłać też zdjęcia wykonane podczas trasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja korzystam z Win Sport Tracker. Bardzo fajnie chodzi. Podaje Ci przedkosc max, srednia, wysokosc min, max. Zaznacza to na mapie przejazdu. Bardzo szybko dziala. Mapy dokladne ktore mozna sciagnac. Wszystko mozna zgrac na profil internetowy i udostepnic np na facebooku. Dobry jest takze GPS Sport Tracker.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

z tego co widzialem to jest tam opcja wstrzymywania rejestrowania gdy sie nie poruszasz.

 

@MaciekS

Ja jestem obecnie w posiadaniu HTC Sensation. Moze najmniejszy i najwygodniejszy (i najtanszy) to on nie jest, a bateria potrafi dosc szybko padac (od rana do wieczora), ale po zrootowaniu zrobilem FasterFixa, pobieram co jakis czas dane wspomagajace GPS i pozycje lapie czasami po 2-6s i to z dokladnoscia 5-7m, a po chwili dokladnosc sie zwieksza. Do tej pory trasy rejestrowalem aplikacja "My Tracks" i nie zdazylo sie, zeby zgubil pozycje w czasie jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w My Track działa całkiem dobrze

Mowa o tej aplikacji? KLIK Jeżeli tak, to muszę spróbować. Każda jakiej do tej pory używałem albo nie miała auto-pauzy albo uruchamiała się po niej z dużym opóźnieniem albo pokazywała po dłuższym postoju straszne głupoty. Do przetestowania z tych popularnych zostały mi jeszcze tylko Road/Mountain Bike Pro i Cyclemaster ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa o tej aplikacji? KLIK Jeżeli tak, to muszę spróbować. Każda jakiej do tej pory używałem albo nie miała auto-pauzy albo uruchamiała się po niej z dużym opóźnieniem albo pokazywała po dłuższym postoju straszne głupoty. Do przetestowania z tych popularnych zostały mi jeszcze tylko Road/Mountain Bike Pro i Cyclemaster ;)

To co Ty podałeś to aplikacja do telefonów z jabłkiem :thumbsup: Ale nazwa na Android'a jest taka sama My Tracks .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam,

 

Poszukuję programu na smartfona z systemem Android, który rejestrowałby przejechaną przeze mnie drogę. Później w domu mógłbym całą trasę umieścić w internecie na mojej stronce.

Używa ktoś z kolegów takiego programu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...