Skocz do zawartości

[GPS] Aplikacje rowerowe na androida, symbiana i inne


Hary

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Nokię 5230 ze Sports Trackerem i dokładność jest szczerze mówiąc zbyt mała, jak patrzę na ścieżkę to często jeżdżę po budynkach albo po morzu o_O co w rzeczywistości jest bzdurą,

 

tutaj przykład: http://www.sports-tracker.com/#/workout/timetojack/fko49cc7m440rbtf

 

Czy Endomondo ma możliwość exportu pliku ze ścieżką trasy przez kabel do komputera czy jedyna możliwość wysłania pliku to połączenie z internetem, pytam bo moja Nokia niestety nie ma wifi.

 

Dodam, że w Sports Trackerze jest opcja exportu pliku .gpx (minusem jest to, że nie zapisują się w nim zdjęcia zrobione podczas trasy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Kolego, mylisz się / nie wiesz o czym piszesz :whistling:

 

 

W nawiązaniu do poprzenienie akapitu, bo jak mniemam zgadzamy się, że do pozycjoniowania wykorzystywane są satelity a nie BTSy... Posiadam zewnętrzny moduł GPS i problemy w jakości tracka są bardzo podobne. Jeśli warunki są trudne i jest mało zafixowanych satelitów odczyty wysokości są o kant d**y rozbić. Problemem telefonów (w porówaniu do dedykowanych urządzeń) są zapewne anteny o mniejszym 'zysku'. Ważne jest więc zapewnienie im jak najlepszych warunków odbioru.

 

Doskonale wiem o czym pisze :)

Wiesz czemu masz podobny problem na module, bo jest jak sam napisałeś jest o kant dupy do rozbicia :laugh: Gdy u kogoś kilka razy widziałem moduły GPS na BT, pozwalałem sobie sprawdzić jak to działa... I jedno co od razu zauważyłem to to, że najtańsze moduły są nawet gorsze od tych wbudowanych w telefon. Łapią zasięg bardzo długo, pozycja jest niedokładna, na wysokość nad poziomem morza to chyba nawet szkoda na nich patrzeć, wytrzymałość baterii też pozostawia wiele do życzenia. Jeden z takich modułów to nawet się 15min po tym jak go się odpaliło i czekało na sygnał, spalił się. Kosztowało to chyba znajomego z 5 czy 10 euro...

Dlatego też nikomu nie polecam takich niby markowych modułów. Z tych odbiorników, które pokazywały wg. mnie najlepiej pozycję były Pathfinder'y 3101 i 3106 Pentagram'a, z czego 6 jest lepsza, dzięki kilku extra funkcjom, bo pozycjonowanie wygląda podobnie. Jak robiłem sobie test porównawczy dla takiej mojej wzorcowej pozycji, to te urządzenia były najdokładniejsze, szczególnie gdy patrzyłem na wysokość (błędy rzędu maksymalnie 2m - gdzie na ostatniej jeździe z ST w telefonie pokazuje mi wysokość o 30m wyższą niż jest w ogóle możliwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

no ale jak to się dzieje, że jak jadę samochodem to Ovi Maps dokładnie mi pokazuje w którym miejscu jestem, w przypadku Sports trackera są takie odchyły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem o czym pisze :)

Kolego, odniosłem się do Twoich słów, jakoby telefony komórkowe przy wyznaczaniu pozycji kierowały się systemem Assisted GPS. Napisałeś to w taki sposób, jakby był to jedyny możliwy sposób jaki wykorzystują słuchawki na określenie pozycji, co oczywiście prawdą nie jest.

 

 

Wiesz czemu masz podobny problem na module, bo jest jak sam napisałeś jest o kant dupy do rozbicia :laugh: Gdy u kogoś kilka razy widziałem moduły GPS na BT, pozwalałem sobie sprawdzić jak to działa... I jedno co od razu zauważyłem to to, że najtańsze moduły są nawet gorsze od tych wbudowanych w telefon. Łapią zasięg bardzo długo, pozycja jest niedokładna, na wysokość nad poziomem morza to chyba nawet szkoda na nich patrzeć, wytrzymałość baterii też pozostawia wiele do życzenia. Jeden z takich modułów to nawet się 15min po tym jak go się odpaliło i czekało na sygnał, spalił się. Kosztowało to chyba znajomego z 5 czy 10 euro...

Mój sprzęt to Navibe GB732 i naprawdę na niego nie narzekam. Nie startuje 15 minut, podaje dokładną pozycję, na poziomie morza pokazuje 0 (jakby co służę trackiem), na nieoryginalnej baterii działa 9 godzin i jakoś nie chce mi się spalić. Parę lat temu kosztował w okolicach 250 złotych. Miałem do czynienia z Pathfinderami i w kwestii dokładności spisywały się identycznie do mojego modułu, czyli pokazywały odczyt pozycji z dokładnością do kilku metrów. W zasadzie to dość ciężko jest określić dokładność, ponieważ nie dysponuję jakimś punktem referencyjnym w swoich okolicach, więc opieram się o zasoby www.

 

Nie moduł jest do dupy, ale to co zapisuje do śladu. W każdym przypadku, w każdym module, kiedy utrudniony jest odbiór sygnału z satelitów będziesz miał taką sytuację, że pomiar będzie mniej dokładny, a najbardziej widoczne to jest na odczycie wysokości. Oczywiście w swoich rozważaniach biorę pod uwagę sprzęt, który jest w zasięgu finansowym przeciętnego Kowalskiego, choć relacja jakość sygnału - dokładność pomiaru jak najbardziej dotyczy także urządzeń profesjonalnych. Jeśli robiłeś eksperymenty, to wiesz, że pozostawiony w spokoju moduł nie zatrzyma się na jednej pozycji, ale odczyt jego będzie 'pływał'. Miarą jakości GPSa jest to, aby to pływanie było jak najmniejsze.

 

Piszesz, że nie polecasz taniochy... być może masz rację. Nie miałem styczności z jakimś badziewnym GPSem. Zobacz jednak co pokazuje sprzet dedykowany:

 

garmindp.jpg

 

To fotka naszego kolegi z BikeStats. Pozwoliłem sobie na PrtScreen, bo z Picasy nie mogę zalinkować na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robię sobie porównanie to dla siebie jako punkt referencyjny określiłem taką górkę w Częstochowie, co znam jej wysokość (dla mnie jest to ta góra). I jak jestem na jej szczycie, który jest dosyć płaski i widzę odczyt pokroju 316-320m jeszcze jestem w stanie uznać, że odbiornik GPS jest dobry. Chociaż sądzę, że w takim otwartym polu, gdzie nic nie zasłania "nieba" błąd wysokości powinien być nie większy niż +-2m (mnie się nigdy nie zdarzyło, by pokazywało niższą wysokość). Ale jak widzę, że odbiornik pokazuje w centrum miasta koło 350m, to mam ochotę taki szajs roztrzaskać.

Do testu używałem dwóch Nokii E-series i wbudowanej w nie aplikacji GPS pokazujące wysokość, szerokość, itd... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takich testach dokładności GPSa, warto jeszcze zerknąć (może urządzenie to umożliwia) ile w danym momencie 'widzi' satelit.

w modelarstwie (przy określaniu pozycji/prędkości/wysokości modelu) większość ludzi wyniki za w miarę dokładne uznaje dopiero gdy odbiornik ma odczyty z przynajmniej 9 satelit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takich testach dokładności GPSa, warto jeszcze zerknąć (może urządzenie to umożliwia) ile w danym momencie 'widzi' satelit.

Zapis może zawierać ilość zafixowanych satelitów, więc to dość proste do weryfikacji. Sprawdzałem na starych śladach (moduł Navibe) i widzialność satelitów zawiera się w przedziale 9-12, w tym przeważająca część to 10-11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat by nie robić śmietnika.

Znacie może jakąś aplikację do nawigacji na androida, która ma możliwość importowania wcześniej przygotowanej trasy np. na WWW. Jest dużo takich stron i obsługują wiele formatów plików, ale jakoś aplikacji z importem nie znalazłem:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym programem który pokazuję ilość połączeń gps - satelita jest Maverick, swoją drogą chyba w zupełności wystarczy, chyba że ktoś potrzebuję wiedzieć ile kcal spalił... .

 

 

Sports tracker też pokazuje ile w danym momencie jest połączeń z satelitami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trekbuddy ma możliwość importu wcześniej przygotowanej trasy. Co lepsze ma też możliwość wgrana komend głosowych np "skręć w lewo", "jedź prosto" jest ich w sumie 9 chyba i po wcześniejszym przygotowaniu trasy nie ma potrzeby patrzenia na telefon wystarczy słuchać i jechać jak nas pokieruje gps (taki gps praktycznie jak w samochodzie tyko trzeba sobie wcześniej narysować trasę).Dla mnie to jedna z najbardziej przydatnych funkcji tego programu. Co do trasy to można mu importować trasy w formacie gpx. Jest z tym troszkę zabawy bo trzeba z 2 programy ściągnąć ale później to już chwila i trasa narysowana i można się oddać przyjemności jazdy z wyznaczonej wcześniej trasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trekbuddy ma możliwość importu wcześniej przygotowanej trasy. Co lepsze ma też możliwość wgrana komend głosowych np "skręć w lewo", "jedź prosto" jest ich w sumie 9 chyba i po wcześniejszym przygotowaniu trasy nie ma potrzeby patrzenia na telefon wystarczy słuchać i jechać jak nas pokieruje gps (taki gps praktycznie jak w samochodzie tyko trzeba sobie wcześniej narysować trasę).Dla mnie to jedna z najbardziej przydatnych funkcji tego programu. Co do trasy to można mu importować trasy w formacie gpx. Jest z tym troszkę zabawy bo trzeba z 2 programy ściągnąć ale później to już chwila i trasa narysowana i można się oddać przyjemności jazdy z wyznaczonej wcześniej trasy.

Dzięki za info:) już zaczynam z nim walczyć:) mam tylko mały problem. Mam Samsunga i5800 i nie mam klawiatury, a w aplikacji opcje są pod numerami:( jest na to jakieś rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na sensem kupna takiej opaski.

Z jednej strony wolałbym poręczny zegarek, zero problemów z pomiarem/odczytem tętna, a z drugiej strony całe wiadro funkcji i nieporęczny telefon narażony na wodę i upadki, a do tego dochodzi problem baterii.

Jeżeli jest tu jakiś użytkownik opaski, bardzo chętnie posłucham opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam,

a ja się podepnę z pytaniem co do MyTracks'a a dokładniej co do śladu gpx jaki on zapisuje.

Przykładowo dla pewnej mojej trasy pokazuje on 'wzrost wysokości' równy 1400m, a na przykład bikemaps.net dla tego samego pliku .gpx pokazuje 'całkowite przewyższenie' równe 690m. O co biega ?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...