Skocz do zawartości

[hamulce do 29er-a] jaki zatrzyma duże koło ?


marekgda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Powoli zbliża sie czas kiedy można będzie dłuzej i dalej na rowerze pojeździć. Po doświadczeniach z rocznej jazdy na 29 calach chodzi mi po głowie chęć zmiany hamulców. Obecnie używane to Tektro Auriga Comp [pozostałości po Authorze Traction]. W kilku sytuacjach na trasie przekonałem sie o ich niedostatkach - na szczęście bez poważniejszych konsekwencji.

 

Myślę o komplecie hamulców hydraulicznych [przód i tył] w cenie 600-700 zł. Poczytałem na stronie Team 29er o Hygiach - ale nie samą Hygią człowiek żyje :rolleyes:. Szukam czegoś o dużej sile hamowania [bo rozpędzona masa cyklisty z rowerem i plecakiem to ok. 110 kg] i przyjaznej modulacji tejże siły. Sprzęt niekoniecznie musi być nowy, ale wskazane jest aby nie było problemów z serwisem i dostępnością części zamiennych.

 

Dlaczego pytanie tutaj a nie na forum ogólnym ? Bo chcę sie zapoznać z opiniami rowerzystów 29 calowych, które zapewne będą inne od opini 26 calowców. Tutaj :icon_wink: do nabiała - chodzi o te masy rotujące bardziej oddalone od osi obrotu.

 

A więc - co polecacie ?

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym na Twoim miejscu poszedł w coś sprawdzonego - Avid, może jakieś Hayesy - ludzie chwalą, sam teraz nawet mam i będę testował, może hope, formula. Nie pchałbym się w wynalazki kcnc, hygii, czy innych takich, tu jednak chodzi o bezpieczeństwo :)

Sam mam na sprzedaż właśnie Juicy 5 z poprzedniego roweru, napisałem Ci na pw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd kupiłem xt 180p160t i metaliczne klocki zapomniałem, że trzeba martwić się o hamulce. Klocki przetrwały powyżej dziesięciu maratonów z błotem. Jestem lżejszy. Dyskusja o średnicy koła i hamulcach jest gdzieś w mrokach przeszłości forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dotychczas jeździłem na tarczach 160/160, a z tyłu, jakbym miał możliwość założyłbym 140. Co prawda było to przy kole 26", ale i przy większym nie powinno być braków w sile hamowania :) wszystko jest kwestią dobrych klocków - wystarczyło kupić jakieś tanie a2z, żeby się o tym przekonać... Oczywiście niezapowietrzony układ, czyste tarcze itp itd. Nie lubię hamulców shimano, przede wszystkim nie podoba mi się jakaś taka skokowość klamki, wyraźnie czuć moment jakiegoś takiego przełamania, ni to w momencie zaczynania hamowania, no nie wiadomo kiedy. A do tego płyn mineralny to nie to samo co dot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do konca zrozumialem, o co mnie prosisz...

 

jesli nie smigasz turystycznie po przedgorzu/gorach, to 180/160 beda w zupelnosci wystarczajace, w 29" hamulce dzialaja wyczuwalnie slabiej, ale przy hamulcach o mocy hygii elite/elixirow nie ma to wiekszego znaczenia, a wrecz pomaga je okielznac

 

proponowalbym wlasnie wymienione, choc przekrocza one nieco budzet, jesli nie, to chyba myslalbym o juicy 5/7, ktore mozna teraz wyrwac w dobrej cenie-sa wyraznie slabsze, niz elixiry/elite, ale w zupelnosci wystarczaja do bezstresowej jazdy, formule maja wg mnie klamki dobre do mniejszych dloni, ewentualnie slx - dzialaja bardzo fajnie, sila podobna do juicy

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do konca zrozumialem, o co mnie prosisz...

 

To mialo byc takie "puszczenie oczka" w uznaniu duzego zaangazowania w dyskusje teoretyczna [przeprowadzona na tym forum] w obronie przewagi kola 29" nad 26" :rolleyes:.

 

 

Sorki - cos mi sie porobilo z polskimi czcionkami

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od siebie polecam Formula RX z tarczami 180mm przód i tył + spiekane klocki

przejechałem na nich na razie ok. 3000km i śmiało powiem, że i siła i modulacja na 5+

(dodam jeszcze, że moja rozpędzona masa to też ciut pow.100kg)

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

nie do konca zrozumialem, o co mnie prosisz...

 

jesli nie smigasz turystycznie po przedgorzu/gorach, to 180/160 beda w zupelnosci wystarczajace, w 29" hamulce dzialaja wyczuwalnie slabiej, ale przy hamulcach o mocy hygii elite/elixirow nie ma to wiekszego znaczenia, a wrecz pomaga je okielznac

 

proponowalbym wlasnie wymienione, choc przekrocza one nieco budzet, jesli nie, to chyba myslalbym o juicy 5/7, ktore mozna teraz wyrwac w dobrej cenie-sa wyraznie slabsze, niz elixiry/elite, ale w zupelnosci wystarczaja do bezstresowej jazdy, formule maja wg mnie klamki dobre do mniejszych dloni, ewentualnie slx - dzialaja bardzo fajnie, sila podobna do juicy

 

Nabial, a Ty chyba jakies elixiry kupiles ? ( jakiegos forum kojarze). Jakie i jakie wrazenia ?

 

Pozdr Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...