Skocz do zawartości

[Rower 29] rower do ścigania


pyra2

Rekomendowane odpowiedzi

Scale by był fajny, gdyby nie rozstaw, według mnie, najlepszą obecnie geometrię na rynku ma Giant właśnie.

Do każdego innego 29er można by się przyczepić. Jeden ma dziwny kąt, drugi rozstaw, trzeci krótką ramę, itd.

A Gianty wszystko mają jak należy, może bez rewelacji i rekordów, ale nie mają wad (do tego główka ramy na 1,5 cala).

A co sadzisz o specialized rockhopper

http://www.specialized.com/pl/pl/bc/SBCProduct.jsp?spid=51627&scid=1000&scname=Rowery+g%C3%B3rskie

Nie mogę znależć geometrii tego gianta xtc 29" znalażłem tylko geometrię Talona 29

http://www.giant-bicycles.com/pl-PL/bikes/model/talon.29.er/7729/45292/

 

Jeden ma dziwny kąt, drugi rozstaw, trzeci krótką ramę, jakie powinny być wartości w miarę poprawne

 

Mam 185cm wzrostu.Do krocza 86 jeśli stoję na bosaka jaka wielkość ramy w przypadku 29"

Na 26" jeżdżę na 19" autor traction

 

Ja bym przede wszystkim szukał roweru albo bardziej zwrotnego albo stabilnego w zależności od tego jaka charakterystyka mi pasuje. Z testów które czytałem i geometrii na papierze 29 się znacznie od siebie różnią. Polecam test porównawczy rowerów na dużych kołach.

Chętnie bym przeczytał niestety nie znam niemieckiego

Chciałbym ąby rowerek nadawał się zarówno do jazdy sportowej,ale też zeby dokręcić mu bagażnik i pojechać gdzies turystycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie znam i używam tego do tłumaczenia na angielski :)

 

Trochę lipa że średnio wiesz czego potrzebujesz. Może dałoby się to jakoś ustalić względem aktualnego Traction. Przykładowo Author Instinct 29 będzie moim zdaniem mało zwrotny i bardzo stabilny (długi tylny trójkąt, duża baza kół, dość płaski kąt główki). Na maraton może to być akurat dobre. Po drugiej stronie bym postawił Specialized Stumpjumper. Jak na 29 będą zwrotne i mało stabilne (krótki tylny trójkąt, względnie mała baza kół, ostry kąt główki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawiec ten Spec Rockhopper ma lepszą geometrię niż wyższy modelowo Stumpjumper Comp 29er

http://www.specialized.com/pl/pl/bc/SBCProduct.jsp?spid=52834&scid=1000&scname=Rowery+g%C3%B3rskie

(przynajmniej na mój wzrost 180 cm - ramki 17,5 cali).

 

Na twój wzrost i nogi (185/86) polecał bym ramę w okolicach własnie 19 cali, to odpowiednik około 20,5 cali w klasycznym 26, jeśli idzie o przekrok.

 

Uważam, że tylne widły powinny mieć w okolicy 440 mm, czyli 1,5-2 cm więcej niż w małym MTB. Wcale nie muszą mieć jeszcze mniej, gdyż stabilność to jedna z zalet 29er, więc te 1,5-2 cm można wybaczyć, tak jak czasem wybacza się 450 mm w fullach, ze względu na ich zalety.

Teraz pozostaje tylko sprawa kątów i rozstawu. By uzyskać mały rozstaw, stosuje się stosunkowo dziwne kąty (72), choć inni mają to w d...e jak GF czy Scott i dają 69-70, po czym uzyskują rozstawy autobusu 111-113 cm.

Nie wiem, czy to ma sens. Przez duże koło i tak czuję się pewniej przy zjeździe, więc kąt 69 nie jest mi do niczego potrzebny, wolę już ciaśniej skręcać i nie wypadać z trasy będąc w SPD, więc preferują stosunkowo mały rozstaw.

 

Więc mój ideał wygląda mniej więcej tak:

- Tylne widły - 440 mm

- górna rura (w poziomie) + mostek = 70 cm dla 180 cm wzrostu (60 cm + 10 cm mostek), (dla wzrostu 170 cm = 67-68 cm, dla wzrostu 190 cm = 73 cm)

- co daje rozstaw: 107 cm - dla wzrostu 170 cm, 109 cm dla 180 cm, 112 cm dla 190 cm.

- kąty główki tak dopasowane, by spełnić te założenia;

- główka ramy jak najniższa, a więc około 10,5 cm dla osób poniżej 180 cm, 11 cm dla 180-185 cm, z 12 cm dla wyższych niż 185 cm.

 

Na twoje rozmiary:

 

Scott Comp 29 - rozmiar L:

- tylne widły: 440 mm

- główka ramy: 125 mm

- długość ramy: 620 mm (mostek 90 mm)

- rozstaw 112,7 cm

(duży rozstaw - kicha, wysoka główka to kicha przy amorku 100 mm)

 

Giant XTC 29er - L:

- tylne widły: 439 mm

- główka ramy: 99 mm

- długość ramy: 615 mm (mostek ....)

- rozstaw 109,7 cm

(ideał :icon_exclaim: )

 

Stumpjumper Comp 29er

- tylne widły: 436 mm

- główka ramy: 120 mm

- długość ramy: 615 mm (mostek 105)

- rozstaw 109,7 cm

(w zasadzie wsio ok, z tym że troszkę wysoka główka ramy no i może być problem w przekroku, na ramie w kształcie łuku)

 

Rockhopper Comp 29er Int

- tylne widły: 442 mm

- główka ramy: 120 mm

- długość ramy: 625 mm (mostek ....)

- rozstaw 111,4 cm

(wersja dla osób z dłuższymi rękoma :icon_question: rozstaw - taki sobie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie przewyższenie siodełko kierownica w authorze26" miałem bardzo duże i może jestem przyzwyczajonydo dardzo nachylonej sylwetki,może był to błąd

jaka szerokość kierownicy

 

a co Panowie/Panie sądzicie o giancie xtc http://www.giant-bicycles.com/pl-pl/bikes/model/xtc.2.29.er/4726/38944/

wyglada mega zarabiście ale nie wiem czy to nie jakiś para29. ciekawe czy gdzieś mają go na wyprzedaży posezonowej a jak tak to w jakiej cenie

 

 

edit

znalazłem na przecenie za 4099- wart tej ceny ?

swoją drogą z tegoco widze zagramaniczni koledzy w opinich piszą cene zakupu w okolicach 1100-1200 usd . szkoda, że tak nasz przedstawiciel gianta narzuca

Gdzie znalazłeś ten rowerek w takiej cenie

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawiec nie cytuj wszystkiego, bo wydłużasz stronę :D

 

Z przewyższeniem za wiele nie zrobisz, siodło musi być tam gdzie musi.

Zaś kierę dopasowujesz pod siebie albo wyżej albo niżej, podobnie szerokość.

W 29er przeważnie jest ona za wysoko do sportowej jazdy, więc mostek na minus i skracanie rury zazwyczaj.

 

A tego Gianta XTC2 29er nie ma już w Polsce, także w tym sklepie za 4099 zł, bo już pytałem :(

Co więcej nawet nie planują go na polski rynek podobno! Tylko jakiś klocowany Talon

(fakt tani, ale prawie 14,5 kg i inna rama)

 

http://www.isport.pl/rower-giant-talon-29er-2011-p-4144.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lanzy już nie produkują. Są tylko Almy karbonowe i aluminiowe razem chyba 6 modeli. Ja mam 185cm i mam Lanzę 18" i jest OK. 20" byłoby za duże.

 

Jest do sprzedania rama z 2010 GF Paragon 19" z amorem FOX F80 R29 bardzo mało używana.

 

krawiec71 masz wiadomość na PW

Edytowane przez wapid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie nie mogę nic zdecydować ponieważ nie dostałem jeszcze odszkodowania za rozbitą kolarkę-trafił mnie na krzyżówce.Prawdopodobnie kasę dostanę gdzieś wpołowie grudnia ale wiadomo jak to jest z ubezpieczelniami-zawsze chcą się wykpić.Kwota którą mogę przeznaczyć na rower 29" będzie zależeć od wielkości odszkodowania+wkład własny.Nie moę jednak przekroczyć kwoty 5000(zaczynałem od4000)no może 200zł.W nowym rowerze nie chcę 10rzędowego napędu.Spokojnie wystarczy mi 9(może koledzy mają inne sugestie dotyczące napędu ale wydaje mi się że 9 będzie tań sza w eksploatacji)Wszystkie propozycje kolegów sa interesujące.Szkoda tylko że na polski rynek sprowadzana jest tak mała ilośc modeli 29".

bARDZO INTERESUJĄCY BYŁBY GIANT XTC2 29"polecał mi go"evo"-NIESTETY PRAWDOPODOBNIE NIDOSTĘPNY JUŻ W POLSCE

Orbea Lanza 29"-także brak a szkoda

Pozostają mi w moich możliwościach finansowych

scott scale team-za długi rozstaw osi 1127 i efektywna długość 620 cena 4390

author instinct-fajny osprzet ale rozstaw osi 1130 i efektywna długość 630 cena 4049 interesujący za cenę

gary fisher x Caliber rozstaw osi 1118 i efektywna długość 622 cena 4900-5100

gary fisher paragon rozstaw osi 1118 i efektywna długość 622 cena 6300-6600 :):D

specialized rockhopper rozstaw osi 1114 i efektywna długość 625 cena 4799

Może jeszcze jakieś inne sugestie alew granicach cenowych do 5000

 

Nabiał-jakich kątów ramy się trzymać

 

Wapid twoja propozycja jest interesująca tylko obecnie jestem pusty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAm nie wiem należałoby objechać każdy model i wówczas wiedziałbym co mi pasuje.Przy wyborze 26"nie wczuwałem się tak bardzo poprostu kupiłem i jeżdżę do dzisiaj.

 

Trochę lipa że średnio wiesz czego potrzebujesz. Może dałoby się to jakoś ustalić względem aktualnego Traction. Przykładowo Author Instinct 29 będzie moim zdaniem mało zwrotny i bardzo stabilny (długi tylny trójkąt, duża baza kół, dość płaski kąt główki). Na maraton może to być akurat dobre. Po drugiej stronie bym postawił Specialized Stumpjumper. Jak na 29 będą zwrotne i mało stabilne (krótki tylny trójkąt, względnie mała baza kół, ostry kąt główki).

Najchętniej coś pomiędzy tymi modelami

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może duża baza kół i płaskie kąty nie są złe. Willow Koerber raczej nie przeszkadzają.

 

Tyle, że Willow ma 170 cm i ramę pewnie bardzo malutką, w okolicach 15-16 cali.

A to oznacza, że rozstaw może mieć w okolicy 108 cm, co jest praktycznie standardem w męskich MTB 26.

W średnich rozmiarach rozstaw 111-113 cm to wg mnie przegięcie, bo z oponami rower jest o ponad 10 cm dłuższy od normalnego, a to może przeszkadzać na ciasnych nawrotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo na siłę kobitę na taki rower wsadzili. Kierownica mniej więcej na wysokości główki ramy - LOL. No i treba pamiętać, że im krótsza rura sterowa, tym trudniej o sztywność ramy przy skręcaniu. Czasami mam wrażenie, że tym światem rządzą marketingowcy...

 

Zestaw super lekkich kół robi wrażenie osiągniętą wagą. Ciekawe ile kilometrów ujechałbym na takich kołach z moimi prawie 90kg :) 26" zestaw o tej wadze nie miały by lekko...

 

Pewnym fenomenem jest dla mnie XTC'29. Chłopaki z Gianta niemal zachowali wymiary XTC 26". Ciekawe, jakie różnice dostrzegłbym zmieniajc mojego XTC na XTC na dużych kółkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i treba pamiętać, że im krótsza rura sterowa, tym trudniej o sztywność ramy przy skręcaniu.

Taa, no niestety im mniejsza (krótsza) rama tym bardziej sztywna, siłą rzeczy 29" na ramie większej niż 26" o tym samym rozmiarze będzie mniej sztywny bocznie, do tego dochodzi mniejsza sztywność kół :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem wcześniej że moje 29" ma być wsechstronne.Może nie wczuwąć się tak bardzo w geometrię i bazę kół i kupić tego instyncta-najwyżej póżniej będę się martwił.Drugim wyborem jest spec rockhopper-5mm krótsza górna rura- 15mm mniej w bazie kół

 

Nabiał sorry za żle cytowane odpowiedzi,ale jestem świeżak i sie motam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chłopaki, krótka piłka rozmiary XL brane pod uwagę

scott

 

http://www.scott-sports.com/us_en/product/10040/55509/217950

 

tu osprzęt do wymiany a koła na trening mogą zostać

reba prosty serwis zakładam

baza kół 1137

tylny trójkąt 438

główka 125

ale ma kat główki 69,5 ja wole bardziej skrętne rowery myślałem, że 71 stopni powinno być, co wy na to? niby lepiej amortyzuje

ponoć można zmniejszyć skok na 80 w tej Rebie i kąt by się "poprawił".

 

albo spec

 

http://www.specialized.com/pl/pl/bc/SBCProduct.jsp?spid=53255&scid=1000&scname=Rowery+g%C3%B3rskie

 

ten od biedy nadaje się do ścigania jest ładniejszy kolorystycznie barwy narodowe :icon_wink:

reba brain pewnie będzie problem z serwisem

ale sztyca 27,2 tak średnio mnie przekonuje carbonowa rama i carbon sztyca powinna być, choć te 30,9 najlepiej 31,6 ale zmianiają tendencję ktoś wie dlaczego?

spec ma główkę 71,5 chyba dobrze ;>

baza kół 1132

tylny trójkąt 435

lepiej skręca gorze amortyzuje

 

Rower

priorytet tak jak pisałem maratony gg.

Niestety muszę szybko podjąć decyzje bo inaczej w tym naszym kraju trzeciego świata to rower zobaczę na święta bożego narodzenia ale te za rok ;] i to jak dobrze pójdzie ;p.

i się miotam co wy na to ???

Pozdrawiam

Pyra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...