Skocz do zawartości

[sztyca] Jak wykręcić śrubę z wyrobionym gniazdem.


ukaniex

Rekomendowane odpowiedzi

Śruba niestety już nie ulega żadnemu śrubokrętowi i muszę posunąć się dalej.

Czy są w sprzedaży dostępne na tyle małe wykrętaki by móc bezpiecznie nawiercić

śrubę i ją wykręcić? Rozmiar śruby M6/50mm (nie wiem czy to prawidłowe oznaczenie).

 

Na allegro znalazłem taki oto zestaw: http://allegro.pl/item1126283736_wykretaki_do_srub_i_szpilek_yato_12sztuk_yt_0591.html

Jak dobrze rozumiem wykrętak 1.4-3.6 powinien sobie poradzić z tak małą śrubką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli łeb śruby jeszcze istnieje jako taki to opiłuj go z dwóch stron na płasko i spróbuj odrkęcić kluczem płaskim, małym francuzem. Zmierz dokładnie śrubę i zobacz czy będziesz w stanie ją nawiercić a potem dobrać sie do niej wykrętakiem. Fantastyczny sklep z takimi artykułami jest w wAw na ul. Srebrnej obok demobilu B52. Facet jest naprawdę w porządku i ma tam rzeczy, których nie dostaniesz nigdzie indziej czyli np. polskie, bardzo dobre, wiertła do metalu o małej średnicy. Zanim kupisz przez alleprowizja przejedź się do niego - bedziesz mile zdziwiony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zawsze możesz wbić kapkę większego Torxa i tak odkręcić . Ostatnio tym sposobem wykręciłem śrubkę z korby Sainta HII , która była całkowicie objechana .

 

Zdecydowanie jest to pierwszy krok, jeżeli Torx nie da rady można rozwiercić. Z treści pytania rozumiem że śruba z łbem stożkowym na wkrętak. Czyli należałoby najpierw nawiercić i wbić Torxa później ewentualnie rozwiercać. Jeżeli stożkowy łeb to nici z piłowania pod klucz płaski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zaniedbałem temat a śruba nadal nie odkręcona.

Sprawa wygląda następująco:

dsc01211nh.jpg

dsc01213y.jpg

 

 

Próbowałem wbić śrubokręt jednak nic to nie dało. Torx też nie zadziałał.

 

W ostateczności pozostanie mi rozciąć połówkę offset'u, mam nadzieję

że będzie można ją kupić u dystrybutora KCNC. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nabijałeś klucz? Na ciepło czy normalnie? Ja gdy miałem problem ze śrubą wziąłem metalową nakładke na klucz - torx, rozgrzałem nad palnikiem kuchenki trzymając około 2min, przyłożyłem do śruby, walnąłem mocno parę razy. Ostudziłem polewając wodą, poczekałem aż zastygnie (co za tym idzie rozszerzy się) i bez najmniejszego problemu odkręciłem. Nakładka na klucz była już do wyrzucenia - śruba się w nią wtopiła. Na zimno możesz walić, walić i nie zawsze da się nabić :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdy miałem problem ze śrubą wziąłem metalową nakładke na klucz - torx, rozgrzałem nad palnikiem kuchenki trzymając około 2min, przyłożyłem do śruby, walnąłem mocno parę razy. Ostudziłem polewając wodą, poczekałem aż zastygnie (co za tym idzie rozszerzy się) i bez najmniejszego problemu odkręciłem.

Jest dokładnie odwrotnie. Metal rozszerza się gdy jest rozgrzewany i kurczy gdy jest schładzany. :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanzo może Ty masz jakiś super warsztat i głowę pełną pomysłów? :icon_confused:

Mieszkasz ode mnie rzut beretem. :D

 

A propos klucza... nie podgrzewałem ani nie schładzałem.

:icon_mrgreen:

Warsztatu full wypas nie mam, ze zdjęć ciężko coś wykombinować.

Może zamiast kupować wykrętaki zajdź do jakiegoś mechanika powinni mieć takie wynalazki.

Jeżeli śruba jest stalowa to można do niej dospawać pręt i wtedy już pójdzie.

Na 2 zdjęciu wystaje kawałek tej śruby, dużo? Może z tej strony do tego podejść, naciąć pod płaski śrubokręt na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ostatnio problem z wyrobioną śrubą. Spróbuj małym wiertłem nawiercić dwa otwory naprzeciw siebie w kołnierzu śruby, tak żeby można było wsadzić tam szeroki płaski śrubokręt. U mnie to pomogło. Albo jeśli z drugiej strony wystaje wystarczająco duży kawałek śruby, chwyć go żabkami hydraulicznymi, powinno dać się odkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest na tyle wystająca ta śruba by móc ją złapać czymkolwiek.

Hanzo wiesz gdzie takowy mechanik się znajduję w naszej okolicy?

Kubolt spróbuję wywiercić "rowek" na płaski klucz w łbie śruby.

Jeśli się nie uda to zasięgnę po wykrętaki. Spawanie...

powierzchnia jest chyba zbyt mała by móc przyspawać drugą srubę

i odkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak. Choć nie wiem jak to będzie w praktyce - zależy czy śruba jest zapieczona czy nie. Ja robiłem podobnie ze śrubami w ramie. Gniazda imbusów się rozklepały tylko, że nie miałem takich wykrętaków, więc rozwierciłem łeb aż odpadł, nawierciłem otwór i wkręcałem w niego gwintownik aż śruba wyszła z drugiej strony - ukręciłem dwa gwintowniki na czterech śrubach M8. Więc powstaje pytanie czy te wykrętaki to wytrzymają. A swoją drogą nie zainwestowałbym tyle w narzędzia na jednorazową przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w swojej okolicy warsztatu ślusarskiego, powiedz, że zależy Ci na wykręceniu zapieczonej śruby, ewentualnie może być też rozwiercenie istniejącej z gwintowaniem pod większą, a zapłacisz z pewnością mniej niż komplet wykrętaków i do tego komplet gwintowników + koszty wysyłki, a efekt pracy ślusarza będzie (powinien być), bardziej satysfakcjonujący, niż próba robienia tego pierwszy raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...