Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

Sam sobie odpowiem na to pytanie :) - jednocześnie będzie to porada dla innych.

Kupiłem oponki Smart Sam 26 x 2.25 i założyłem na dartmoor blizzard. Niby się trzymają, ale wiem, że na pierwszym ostrym zakręcie zgubiłbym tą oponę. Już tak załatwiłem kiedyś inną oponę na tej obręczy.
Dlatego też, zakupiłem sobie węższe obręcze i będzie cacy!

Pozdrawiam
Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. mam pytanie odnośnie oponek nie wiem czy w dobrym dziale zamieszczam pytanie.

 

Tj.

 

Koła 27,5 ZTR Crest  czy uda się uszczelnić oponkę Maxxis Crossmark 27,5 60PTI planuję zalać mlekiem Stan`s ..

 

Udało się uszczelnić pięknie .

 

Tania fajna Opona polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podzielę się spostrzeżeniami nt. wąskich obręczy i szerokich opon.

W starym rowerze, który używam zimą (co to za zima jest teraz) mam obręcze noname. Może kiedyś była na nich jakaś naklejka, ale się zmyła. Szerokośc wewnętrzna obręczy to 18 mm. Miam na nich opony 2,0 napompowane do 55 psi (tyle ile jest dopuszczalne na oponie). W trakcie jazdy oponki ewidentnie się uginają (nawet jak się już siądzie na rower) i wyrzuca mi tyłek do góry na wybojach. A nie chciałem ich mocniej dopompowywać aby mi nie strzeliła opona w trakcie jazdy. Więc pewnie taki rozmiar opony jest za duży albo obręcz za mała.

Czekam teraz na śniegowe warunki (ciekawe czy się doczekam) i chcę wsadzić do tych obręczy oponę 2,35 ale nie pompować jej na maksa, tylko do góra 45 psi. Zobaczę jakie będą efekty.

A może ktoś z was ma jakieś doświadczenia z wąskimi obręczami i szerokim (nadwymiarowymi zgodnie ze Schwalbe) oponami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Mam starą damkę Batavusa na cienkich oponach o rozmiarze kół 28". Chciał bym wrzucić maksymalnie najszersze opony jakie wejdą w te felgi lecz nie za bardzo wiem jakie mogą być. Gdyż chciał bym w miarę komfortowo nie tylko jeździć po asfalcie ale także po jakiejś drodze leśnej itp.

 

Obecnie posiadam opony 28 x 1-5/8 x 1-1/4   -   700x32c

Obręcze to Alesa Alloy ETRTO 622x17   -   217-700c

 

Więc jakie można wrzucić najszersze oponki? I jakim ciśnieniem najlepiej napompować przy mojej wadze 88kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za wcześniejsze pytania panowie :)

Dopiero teraz zobaczyłem na pierwszej stronie tabelkę z wymiarami jaki opony do jakich obręczy (wcześniej chyba adblock i ekipa ją przyblokowały i nie była dla mnie widoczna).

 

Także na moje 17mm obręcze zamówiłem prawie maks czyli 1.75. Mam pytanie teraz czy dętka musi być do tej opony 1.75 z obręczą 17mm w rozmiarach jak standard czyli od 1.75-2.125 czy może być trochę węższa? Jeśli tak to jaka bo inaczej będę musiał specjalnie zamówić przez neta bo u mnie nie mają dętki w tym rozmiarze na koło 28"

 

 

MokryxD

 

Według tabelki z pierwszego postu najwęższe opony do obręczy 19mm to opony o szerokości 28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Także na moje 17mm obręcze zamówiłem prawie maks czyli 1.75. Mam pytanie teraz czy dętka musi być do tej opony 1.75 z obręczą 17mm w rozmiarach jak standard czyli od 1.75-2.125 czy może być trochę węższa? Jeśli tak to jaka bo inaczej będę musiał specjalnie zamówić przez neta bo u mnie nie mają dętki w tym rozmiarze na koło 28"
 od 1.75 tez będzie smigać ,  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam koła Remerx Grand Rock 26 cali. Szerokość wewnętrzna to 19mm. Według tabeli z pierwszej strony, przedział opon jakie niby będą odpowiednie do tych kół to 1.1-1.95, zakładając że dobrze to liczę ;> Tyle że ja w obu kołach mam opony 2.1. Dobrze myślę, że choć wejść wejdzie większa, to jest po prostu nie zalecana ze względu na jakieś tam aspekty geometryczne ? Nawet znalazłem jednego sprzedawce na allegro tych kół wedle którego te koła są kompatybilne z oponami 1,75-2,35. Czy ja tą tabelkę jakoś źle interpretuje ? Opony które obecnie mam są bardziej terenowe, podczas gry raczej jeżdżę więcej na szosie. Obecnie ważę 92kg (tak wiem, spaślak xD) i w gruncie rzeczy nawet jak napompuje koła dosyć solidnie to jest duże ugięcie, ale w sumie to nawet nic dziwnego. Myślałem przez wzgląd na asfalt o zmianie opon na jakieś lżejsze i z mniejszymi oporami toczenia jak np Kenda Khan 26x1,5. Jak by się to miało do kompatybilności i wytrzymałości względem mojej wagi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ta table to taki trochę pic na wodę ? czy to po prostu takie wartości czysto teoretyczne ? Oszem skoro założyłem większą oponę niż według tabelki to w praktyce wychodzi co innego, ale skoro tabela nie ma pokrycia to jaki jest niby przedział opon dla moich kół ? Moje obecne opony ważą po niecałe 900g, a jeżeli wierzyć danym, to kwesty niecałe 500g, więc teoretycznie prawie kilo mniej wagi i do tego mniejsze opory toczenia. Byłoby fajnie, bo pod większość górek to nawet na niskich przerzutkach wtaczam się dosyć ociężale, choć moja obecna waga (pod koniec zeszłego sezonu ważyłem ok 9 kg mniej) i brak formy też nie są pewnie bez znaczenia. Czy przy mojej wadze, byłby jeszcze sens ze strony wytrzymałości szukać jakiś lżejszych kół ? Jak zajadę obecny wolnobieg to być może wymienię na koło z kasetą, i jeżeli wtedy przy okazji mniej będę ważył to może uda się kupić coś lżejszego. Pomyślałem o kwestach bo dużo info o nich w necie, ale być może jest jest jeszcze coś innego wartego uwagi w podobnych cenach ? No i jeszcze kwestia pompowania. Używam małej sprytnej pompeczki bez nanometru, i ciśnienie dobieram raczej na oko. Czy przy kwestach dalej stosować taką metodę, czy lepiej zainwestować w jakąś pompke z nanometrem i trzymać się jakiegoś konkretnego ciśnienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zastanawia mnie ta tabelka, bo ja w rowerze mam obręcz od nowości Alex Ace o szerokości 16,5, a miałem do tego założoną oponę Noby Nic 2,1.

Rower to Kona Blast nie składany, tylko kupiony w sklepie jako całość.

A z tabelki wynika, ze te opony są już za szerokie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany...

 

Ta tabelka zawiera rekomendowane(za Schwalbe w dodatku) kombinacje opon i obręczy, a nie absolutne, połowa problemów w tym temacie wynika nieumiejętności czytania...

 

Masz 16.5 mm w obręczy i oponę 2.1? Na moje trochę za duża jednak opona, no i zapewne nie dobijasz jej na maksymalne ciśnienie, ale jak jeździ i spełnia Twoje wymagania, to po co się przejmować nowo odkrytą tabelką?

 

Pierwszy post tematu w całości jest naprawdę wyczerpujący.

Edytowane przez Sertom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...