Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

Gość voytec

Ritchey Z.E.D Race Comp 1.9. Używałem i uważam że jest to bardzo fajna lekka opona. Toczy się lekko i daje świetną przyczepność. Może trochę zabija się błotem ale na szczęście nie każdym. Obecnie mam GEAX AKA 2.0 i też jest nieźle. Za drutówkę zapłacjesz jakieś 60zł/szt (ritchey kosztuje jakie dwie dychy więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, nie łapie w ogóle o co chodzi z tymi wymiarami opon, za dużo tego, więc zapytam, mam koła 28 cali i zdobylem je bez opon, to zmierzyłem szerokość wewnętrzną i miałem tam 17mm, czy mogę na takie koło założyć oponę ?

Rozmiar (cale): 28 x 1.5/8X1

Rozmiar francuski: 700 x 25C

Rozmiar ETRTO: 25-622

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy na obręcz 622x19c dam radę założyć takie opony

http://allegro.pl/opona-continental-ultra-sport-700x23c-drutowka-i2500538735.html

Co moślicie o tej oponie?

Ewentualnie doradźcie mi jakieś opony na szosę. Jeżdżę tylko asfaltem i chciał bym jakieś dobre opony które wejdą na moje obręcze 622x19c i będą stawiały jak najmniejsze opory.

 

Pozdrawiam,Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory miałem opony 700x38C. Postanowiłem kupić węższe, bo jeżdżę głównie po asfalcie lub ścieżkach rowerowych. Wybrałem 700x28. Nie udało mi się tej opony założyć na felgę o szerokości 19mm, pomimo, że opona 28mm jeszcze łapie się (wg tabeli) na felgę 19. Nie wytrzymały tej próby łyżki. Czy przy granicznych dopasowaniach opony do felgi jest to możłiwe, czy to raczej moja nieumiejętność jest tego przyczyną ??? Nigdy nie miałem problemu z wymianą ogumienia w rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie,

 

składam starą szosówkę. Jest to mój pierwszy rower takiego typu i mam mały problem z oponami. Obręcze są wielkości 28cali, nie wiedząc, że istnieje kilka rodzai opon kupiłem pierwsze lepsze na koło 28cali. Okazało się, że są one za duże o kilka cm! Dopiero później zorientowałem się by spojrzeć na starą oponę i obręcz. Na oponie napisane jest "32 622 (720-320) 28", a na obręczy "28x15/8x1 i 1/8 (jeden i jedna ósma)_/00C".

 

Teraz przed zakupem nowych opon wolę się zapytać. Czy opona 28'' 700x23C 23C (23-622) wejdzie na obręcze? Co znaczy literka "C" w opisie tej opony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu, dlatego założyłem, iż może u Was uda mi się uzyskać odpowiedź. Mianowicie mam obręcze w rowerze WEINMANN 16x622-700C. Na nich opony 700-23C. Kupiłem nowe opony za dosyć duże pieniądze firmy Vittoria o wymiarach 700x20C (20-622).

Po rozpakowaniu opon zauważyłem na nich niepokojący napis: use only hook beaded rims. Szukałem informacji wszędzie co to za obręcze, i czy moje się do nich zaliczają, jednak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Pewnie to przez dosyć słaby angielski. Dlatego chciałem Was zapytać, czy opony będą pasować, czy lepiej nawet się za to nie zabierać i odesłać (choć było by mi szkoda)? Co to za oznaczenie obręczy?

Przeczytałem, że są obręcze typu C, albo HR, ale nigdzie nie znalazłem wyjasnienia, czym się różnią. Poza tym na oponie pisze jak napisałem, ale jest również opis 700x20C, co już w ogóle mętlik mi niesamowity we głowie wprowadziło.

Bedę wdzięczny za rozwiązanie problemu i wyjasnienie o co w tym wszystkim chodzi.

 

Pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu, dlatego założyłem, iż może u Was uda mi się uzyskać odpowiedź. Mianowicie mam obręcze w rowerze WEINMANN 16x622-700C. Na nich opony 700-23C. Kupiłem nowe opony za dosyć duże pieniądze firmy Vittoria o wymiarach 700x20C (20-622).

Po rozpakowaniu opon zauważyłem na nich niepokojący napis: use only hook beaded rims. Szukałem informacji wszędzie co to za obręcze, i czy moje się do nich zaliczają, jednak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

 

"hook beaded rims" to po prosut obręcze "z hakowym zawinięciem obrzeża" (słownictwo wg normy PN-EN 5775

Czyli obręcze, które mają na końcu obrzeża jakby :"haczyki" - (tak by wyglądało po przecięciu).

Jeżeli teraz masz opony, a nie szytki to powinno być ok.

 

Sądząc po szerokości opon zakładam, że to rower szosowy, tak?

 

Problem może tkwić gdzie indziej, mianowicie w szerokości obręczy, mianowicie wg tej tabelki http://sheldonbrown....tire-sizing.htm (na samym dole strony) Twoja opona może być nieco za wąska. Tabelka nie przewiduje co prawda obręczy o szerokości 16 mm, ale zwróć uwagę że dla opon 20mm są przeznaczone obręcze o szer. 13 mm, 15 niby już za szeroka...

Jeżeli to rower i koła stricte szosowe, to zapytaj może na forumszosowe.org może tam ktoś pomoże.

 

Zapytam przy okazji: po co Ci tak wąskie opony? Standardem dla roweru szosowego jest 23, poniżej jest raczej niewygodnie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście rower szosowy (OK), opony również. Troszkę się bałem, iż mogą okazać się obręcze za grube (w tabelach Schwalbe pisało, iż opony 20 nadadzą się na obręcze maksymalnie 15), ale okazało się, że ten milimetr nie robi różnicy. Jeżdżę już tydzień czasu na oponach i wszystko jest ok.

Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam stare koła i chciałbym założyć jak najcieńszą oponę jak się da. Zmierzyłem wewnętrzną i wyszło na jednej 27 a na drugiej 31. Na oby dwóch były założone opony 28x1.75 a według tabelki na pierwszej stronie jest to nie możliwe. Czyli nie da się już założyć węższej opony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jak sobie to wyobrażasz? Opona 1" = 25,4mm, gdzie Twoja wewnętrzna szerokość to 25mm. Ta opona pewnie zejdzie na pierwszym zakręcie. Przy takiej szerokości obręczy możesz wsadzić oponkę 1,75" lub spróbować z 1,5" (ale pod tym się nie podpiszę). Ja przy szerokości obręczy wewnętrznej 19mm zewnętrznej 25mm stosowałem oponę 1,00" i było to mocno na styk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie to wyobrażasz? Opona 1" = 25,4mm, gdzie Twoja wewnętrzna szerokość to 25mm. Ta opona pewnie zejdzie na pierwszym zakręcie. Przy takiej szerokości obręczy możesz wsadzić oponkę 1,75" lub spróbować z 1,5" (ale pod tym się nie podpiszę). Ja przy szerokości obręczy wewnętrznej 19mm zewnętrznej 25mm stosowałem oponę 1,00" i było to mocno na styk.

 

Dlatego pytam tutaj bo ze sklepu dostałem taką odpowiedz. "Obręcz jest dosyć uniwersalna. Można na nią założyć oponę wąską od 26 x 1.0 do szerokości nawet 26 x 2,75".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, upewnij się czy wymiar 25mm to jest wymiar wewnętrzny czy zewnętrzny obręczy - jest to bardzo istotne, lub podaj link do obręczy. Z odpowiedzi sklepu wynika że jednak 25mm to wymiar zewnętrzny, a nie jak napisałeś wewnętrzny.

 

Link do obręczy:http://sklep-milou.pl/pl/p/Obrecz-WYSOKI-STOZEK-43mm-26-MTB-36otw.-czarna/1583

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A pytanko z innej beczki:

na szosową 28 calową obręcz Alexrims R450 szerokość wew. 14 mm , nałożyłem i napompowałem do 5 bar Kendę Kwick 700x35c, i szerokość opony zmierzona to ledwie 33 mm, a ja potrzebuje wyjść na powyżej 34 mm i co dalej ?

a) zmienić obręcz na nie co szerszą np. Accent Traiflyier (na szerszej obręczy inaczej się ukłda

B) poszukać innej opony np. lub takiej samej szerszej

c) pokombinować z ciśnieniem

?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...